Uprawnienia gazowe: 5 powodów, by je mieć
Uprawnienia gazowe są bardzo przydatną kwalifikacją zawodową, która otwiera przed specjalistą szeroką drogę do zrobienia dużej kariery w branży energetycznej. Tym bardziej zaskakujący może być fakt, iż na polskim rynku nadal bardzo brakuje fachowców z uprawnieniami SEP w grupie G3 (czyli gazowej). Największym zainteresowaniem nadal cieszą się kursy energetyczne (grupa G1), ale sukcesywnie rośnie też liczba uczestników szkoleń gazowych, co jest bardzo dobrą informacją dla polskiej gospodarki. Jeśli postanowiłeś już, że zapiszesz się na kurs SEP, ale jeszcze nie wiesz, którą kwalifikację zawodową chcesz zdobyć, to poważnie rozważ właśnie ukończenie szkolenia na uprawnienia gazowe. Dlaczego to dobry pomysł? Zebraliśmy 5 argumentów, z którymi powinieneś się zapoznać.
Gwarancja znalezienia dobrze płatnej pracy
Wszyscy dobrze wiemy, że sytuacja na polskim rynku pracy będzie się pogarszać, co ma oczywiście związek ze zbliżającym się dużym kryzysem finansowym. Część osób straci zatrudnienie, część będzie musiała się przebranżowić – i to niekoniecznie w takim kierunku, jaki najbardziej im odpowiada. Wiedząc to wszystko warto uprzedzić fakty i już teraz zainwestować w nowe kompetencje, które w zasadzie zagwarantują brak problemów ze znalezieniem atrakcyjnej, dobrze płatnej pracy.
Dlaczego miałyby w tym pomóc właśnie uprawnienia gazowe? Powód jest prosty: na polskim rynku nie ma nadmiaru fachowców mogących się pochwalić uprawnieniami SEP, a już tym bardziej w grupie kwalifikacji G3. To sprawia, że osoby posiadające te uprawnienia są dosłownie rozchwytywane i mogą odważnie negocjować z pracodawcami warunki zatrudnienia.
Gazownicy z uprawnieniami SEP będą coraz bardziej potrzebni
To bardzo ważny argument, który powinien przemówić do wyobraźni osobom chcącym ustabilizować swoją sytuację zawodową i móc podjąć pracę w przyszłościowej branży. Za taką zdecydowanie może uchodzić gazownictwo. Polska energetyka jest uzależniona od tego paliwa, które wykorzystuje się nie tylko do zasilania gospodarstw domowych, ale też elektrociepłowni i elektrowni (za pośrednictwem turbin gazowych). Jeśli czegokolwiek możemy być pewni, to tego, że gaz jeszcze przez długie lata będzie nam absolutnie niezbędny.
Świadczą o tym decyzje kolejnych rządów, które od dekad głośno mówią o potrzebie zdywersyfikowania dostaw gazu ziemnego z Rosji. Obecnie stawiamy głównie na kierunek północny (rurociąg Baltic Pipe) oraz przede wszystkim na gaz skroplony LNG, importowany z USA i Kataru. Do tego dochodzą inwestycje w wydobycie paliwa gazowego z własnych źródeł.
Wszystko to prowadzi do prostego wniosku: fachowcy posiadający uprawnienia gazowe są i jeszcze długo będą niezbędni, dlatego jest to właściwie gwarancja wypracowania sobie stabilnej sytuacji zawodowej.
Natychmiastowe poprawienie swoich notowań w firmie
Jeśli już pracujesz w branży gazowniczej, na przykład jesteś zatrudniony w firmie hydraulicznej lub współpracującej z państwowymi spółkami, to dobrze wiesz, jak trudno będzie Ci zrobić kolejny krok w karierze bez posiadania uprawnień gazowych. To właśnie uprawnienia SEP dają możliwość wykonywania bardziej odpowiedzialnych prac.
Przypomnijmy, że tylko fachowcy posiadający uprawnienia gazowe mogą legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe.
Po ukończeniu szkolenia SEP (które przecież może Ci sfinansować pracodawca – zapytaj go o taką opcję) i zdaniu egzaminu państwowego, zyskasz bardzo cenne uprawnienia, dzięki którym z miejsca poprawisz swoje notowania w obecnym zakładzie pracy. Przełożeni zaczną Ci zlecać bardziej odpowiedzialne zadania, prawdopodobnie otrzymasz podwyżkę i propozycję nowej umowy na innym stanowisku. Jeśli nie, to będziesz mieć bardzo silną pozycję negocjacyjną w rozmowach z innymi pracodawcami.
Bardzo dobra inwestycja w siebie dla planujących emigrację zarobkową
Warto wiedzieć o tym, że uprawnienia SEP zdobyte w Polsce są honorowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w Szwajcarii oraz w państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. To istotna informacja dla tych osób, które zastanawiają się nad emigracją zarobkową np. do Niemiec, Francji czy Szwajcarii.
W Zachodniej Europie, podobnie jak w Polsce, również jest spory problem z podażą fachowców posiadających uprawnienia SEP. Dzięki temu właściwie każdy, kto ukończy kurs SEP i zda egzamin nad Wisłą, może błyskawicznie otrzymać atrakcyjną propozycję pracy na obczyźnie i dobrze przy tym zarabiać.
Na koniec ważne pytanie: gdzie odbyć kurs SEP na uprawnienia gazowe? Wybór jest bardzo duży, ale sugerujemy zainwestowanie w szkolenie organizowane przez Krajowe Centrum Kształcenia. Atutem jest bardzo wysoka zdawalność egzaminów SEP oraz duża dostępność kursów w całym kraju (https://sep-szkolenia.pl/oddzialy), między innymi w Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Bydgoszczy, Olsztynie, Warszawie, Białymstoku, Kielcach, Bielsku-Białej, Rzeszowie, Lublinie czy Łodzi.
artykuł sponsorowany