Jasne kolory i delikatne wzory optycznie powiększą wnętrze

W małej łazience należy dobrze przemyśleć dobór kolorów. Istnieją barwy, które optycznie przybliżają, jak i takie, które oddalają. Do pierwszych należą tonacje ciepłe, do drugich zimne. W przypadku małego pomieszczenia trzeba wybierać kolory wizualnie oddalające, a więc zimne - dzięki nim wnętrze wyda się większe. Wśród polecanych barw wymienić należy nie tylko biel, ale też delikatne szarości, błękit, jasne odcienie zielonego.

Znaczenie ma także wzornictwo płytek, które zastosujemy do wyłożenia ścian i podłogi. Wyraziste wzory zdominują wnętrze, a więc jednocześnie sprawią, że wyda się ciasne. Lepiej wybrać kafelki pozbawione wzorów, monochromatyczne. Jeśli chcemy, możemy wprowadzić pojedyncze, delikatne motywy zdobnicze. Warto przemyśleć także kolor fugi - nie powinna być kontrastowa. Lepiej będzie, jeśli będzie dopasowana do płytek, aby tworzyć wraz z nimi gładką, jednolitą przestrzeń. Dobrze sprawdzą się płytki o dużych rozmiarach, zwłaszcza na podłodze (zobacz świetnie urządzone małe łazienki na domifikacje.pl).

Jak urządzić niewielką łazienkę? Oto sprawdzone sposoby!

Właściwe wyposażenie do małej łazienki

W małej łazience znaczenie ma każdy centymetr wolnego miejsca. Warto zatem wybrać urządzenia, które zajmują go jak najmniej. W bogatej ofercie producentów znajdziemy umywalki, muszle klozetowe oraz kabiny prysznicowe w mniejszych rozmiarach. Możemy także rozważyć montaż sanitariatów narożnych - są równie wygodne jak standardowe, a łatwiejsze do wkomponowania w przypadku małego wnętrza.

Dużo przestrzeni w małym wnętrzu

Aby łazienka była wygodna, powinniśmy przemyśleć kwestię odstępów pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia. Minimalna przestrzeń, jakiej potrzebujemy przed toaletą to około 70-80 cm. Również przed umywalką musimy przewidzieć około 70 cm wolnego miejsca. Więcej przestrzeni wymaga wanna i kabina prysznicowa. Aby wygodnie rozebrać się przed kąpielą czy ubrać po jej zakończeniu, musimy dysponować miejscem o wielkości od 70-80 cm do 100-120 cm.

Jak urządzić niewielką łazienkę? Oto sprawdzone sposoby!

Szafki i schowki, czyli jak ukryć nadmiar szczegółów

Wszelkie zabiegi optycznie powiększające łazienkę nie zdadzą się na nic, jeśli nie zadbamy o porządek i ukrycie drobiazgów. Do tego celu należy zaprojektować odpowiednią do potrzeb ilość schowków – a tych, jak pokazuje doświadczenie, nigdy za wiele. Zagospodarować można różnego rodzaju wnęki, przestrzeń nad toaletą, miejsce pod umywalką, narożniki pomieszczenia. Możliwości jest mnóstwo, wystarczy nieco wysilić wyobraźnię lub poszukać inspiracji w internecie.

Urządzając małą łazienkę, należy trzymać się kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, posługiwać się jasnymi kolorami, najlepiej z palety barw zimnych. Po drugie, zrezygnować z przesadnie wyrazistych wzorów. Po trzecie, wybrać urządzenia i meble dedykowane dla małych łazienek. Po czwarte, zadbać o odpowiednią ilość schowków.

artykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny