Dla wielu osób to właśnie kuchnia jest najważniejszym pomieszczeniem w całym mieszkaniu czy domu, szczególnie jeśli mówimy o sytuacji, w której jest połączona z salonem. Urządzenie tego typu przestrzeni nie jest jednak tak prostym zadaniem, jakby się mogło wydawać. Warto podejść do tego w odpowiedni sposób, w tym sprawdzić, jakie projekty cieszą się w tej chwili największym uznaniem w oczach architektów wnętrz. 

aranżacja kuchni nowoczesnej
Urządzamy nowoczesną kuchnię!

Nowoczesna i funkcjonalna kuchnia - jak zaaranżować?

Czasy, w których kuchnia była jedynie miejscem przygotowywania posiłków, już dawno minęły. Obecnie w wielu przypadkach jest to wręcz serce całego i przestrzeń, w której przyjmujemy gości. Ma to miejsce szczególnie wtedy, gdy mówimy o kuchni otwartej na salon, co daje bardzo szerokie pole możliwości designerskich. Oczywiście, nie wszędzie istnieje opcja takiego rozkładu pomieszczeń i w większości przypadków kuchnia nadal jest osobną przestrzenią. Nie zmienia to faktu, że w obu wariantach istnieje szereg praktycznych rozwiązań, dzięki którym kuchnia będzie wygodna w użytkowaniu. Przede wszystkim powinniśmy podzielić ją na kilka obszarów, w tym strefę zapasów (zamrażarka, lodówka, szafki), przechowywania (szuflady, szafki na naczynia), zmywania, przygotowywania posiłków (blat, wyspa) oraz strefę gotowania (piekarnik, płyta indukcyjna, kuchenka gazowa).     

zabudowa lodówki w kuchni
Urządzamy nowoczesną kuchnię!

Jakie dekoracje do kuchni - najpopularniejsze rozwiązania

Styl, w jakim zaprojektujemy kuchnię powinien przede wszystkim odpowiadać naszym oczekiwaniom, ale warto przy okazji pomyśleć o tym, aby poszczególne elementy były wytrzymałe i ponadczasowe. Jeżeli mamy taką możliwość, warto zlecić wykonanie mebli na wymiar, dzięki czemu w pełni wykorzystamy daną przestrzeń. Ma to szczególnie znaczenie w kontekście niewielkich pomieszczeń, ale nie tylko. Decydując się na połączenie kuchni z salonem, świetnym wyjściem będzie stworzenie wyspy lub wydzielenie części jadalnianej. Rewelacyjnie sprawdzą się tutaj lamele do kuchni, które można zamontować na ścianie lub suficie, ale również wykonać z nich ściankę działową. Dodatkowo, warto dodać listwy sufitowe (sprawdź na: https://4wall.pl/) - mogą dodać kuchni elegancji i głębokości. Są nie tylko praktyczne, chroniąc krawędzie sufitu, ale także stanowią subtelny akcent dekoracyjny, podkreślając charakter wnętrza i dodając mu wykończenia.

aranżacja kuchni czarno zielona
Urządzamy nowoczesną kuchnię!

Projektowanie kuchni - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Funkcjonalne meble i ergonomiczne rozmieszczenie poszczególnych stref w kuchni to jednak nie wszystko. Duża rolę odgrywają elementy wykończeniowe takie jak choćby wspomniane już lamele, panele czy np. beton architektoniczny na ścianie. Od lat sporym zainteresowaniem cieszą się też fototapety do kuchni - zarówno te gładkie, jednokolorowe, jak i z przeróżnymi motywami czy wzorami geometrycznymi, które optycznie powiększają wnętrze. Oprócz tego, należy zadbać o jak najlepsze oświetlenie, w tym nie tylko główne, ale też funkcyjne (np. nad blatem czy w szafkach) oraz dekoracyjne.

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny