Najważniejsze urządzenia użytkowe w każdym domu
W czasie budowania domu trzeba podjąć kilka ważnych decyzji. Najbardziej istotne z nich dotyczą urządzeń użytkowych, które kupuje się raz na kilka lub kilkanaście lat. Trzeba to dokładnie przemyśleć, by sprzęty naprawdę mogły nam służyć i były w idealnym stanie. Podpowiadamy, jakie urządzenia użytkowe wybrać i czym się kierować podczas podejmowania decyzji.
Piec do ogrzewania – jaki wybrać
Pierwszą i bardzo ważą decyzję należy podjąć w sprawie pieca do ogrzewania. Znaczenie ma nie tylko jego wielkość i moc – to można łatwo obliczyć i jest zależne od stopnia zaizolowania i wielkości budynku, który musisz ogrzać. Tutaj przede wszystkim chodzi o rodzaj paliwa, którym będziesz ogrzewać dom.
W ostatnim czasie bardzo popularny jest ekogroszek. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ piece na ekogroszek są wyposażone w pojemnik i podajnik, dlatego odchodzi ci obowiązek codziennego dokładania do pieca. Nadal dużym powodzeniem cieszą się piece węglowo-miałowe, w których można spalać także drewno czy śmieci. Nie jest to jednak ani najtańsze, ani najbardziej ekologiczne rozwiązanie.
Coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie gazowe. Ze względu na ograniczenie emisji spalin bardzo wiele gmin i powiatów oferuje dopłaty do zamontowania przyłącza gazowego i wstawienia pieca. W coraz większej liczbie miejscowości ciągnięta jest instalacja gazowa, warto więc przemyśleć zamontowanie takiego pieca. Należy jednak zwrócić uwagę, że jest to nieco droższe rozwiązanie w eksploatacji. Za najdroższe paliwo uchodzi olej opałowy. Zainstalowanie pieca zasilanego olejem opałowym jest dobrym rozwiązaniem. Przede wszystkim jest to ogrzewanie bezobsługowe, piece olejowe nie wymagają wynoszenia popiołu i regularnego czyszczenia.
Solary, pompy ciepła, czyli ekologiczne podejście do ogrzewania
Elementy ogrzewania to nie tylko piece CO. Bardzo korzystnym rozwiązaniem jest zamontowanie solarów lub pompy ciepła. W okresie od wiosny do jesieni nie będziesz musiał przejmować się paleniem w piecu „na ciepłą wodę”. To bardzo ekologiczne podejście – woda jest ogrzewana przez energię słoneczną lub – w przypadku pompy ciepła – temperaturę gruntu. Tym samym nie wytwarzasz spalin i nie musisz płacić za opał. To sprawia, że tego rodzaju inwestycje, chociaż dość duże, bardzo szybko się zwracają.
Pompa ciepła jest nieco droższym rozwiązaniem w eksploatacji. Aby dobrze działać to znaczy pobierać wyższą temperaturę z otoczenia, potrzebuje systemu napędowego, zasilanego standardowym prądem elektrycznym. W tym wypadku kolektory słoneczne są o wiele łatwiejsze w obsłudze i znacznie tańsze. Często stosuje się oba rozwiązania w jednym budynku, by wzajemnie się uzupełniały.
Rekuperacja, czy klimatyzacja?
Kolejnym urządzeniem użytkowym, który może się przydać w domu jest rekuperator. Jest to wygodne w zastosowaniu urządzenie, dzięki któremu możesz znacznie zmniejszyć straty ciepła. Polega to na tym, że rekuperator nagrzewa zassane z zewnątrz powietrze i pomaga rozprowadzić je po pomieszczeniach. Źródłem ciepła jest w tym wypadku powietrze pochodzące z wentylacji, czyli to, które jest ciepłe i samo ucieka z pomieszczeń.
Tym samym znacznie spadają koszty ogrzewania domu, ponieważ dom nie traci tak dużo ciepła, wręcz przeciwnie – sam je odzyskuje. Rekuperator to także sposób na ciągłą wymianę powietrza w domu. W przeciwieństwie do klimatyzacji, wykorzystuje świeże powietrze z zewnątrz, podczas gdy klimatyzacji poddaje obróbce powietrze wewnętrzne.
Rekuperator to zaledwie dwa wentylatory, które mają za zadanie wywiewać, bądź dostarczać powietrze. Nie muszą być wcale widoczne, jednak wymaga to zainstalowania systemu przewodów, które będą oddziaływały na wszystkie pomieszczenia. Z tego względu decyzję należy podjąć jeszcze na etapie budowy domu. Na dodatek przewody są dość duże, dlatego trzeba je zabudować, a to może zaburzyć estetykę pomieszczeń. Z tego powodu klimatyzator w głównych pomieszczeniach domu zdaje się być o wiele lepszym i bardziej praktycznym rozwiązaniem.