Wyposażenie i aranżacja łazienki w piwnicy domku jednorodzinnego

W naszym domku jednorodzinnym zrobiło się w ostatnim czasie dosyć ciasno… Sprowadziła się do nas niestety teściowa, którą musiałem wziąć do siebie ze względu na stan jej zdrowia i jedno piętro już przestało wystarczać, aby pomieścić całą pięcioosobową rodzinę… Syn i córka poza tym są już w wieku studenckim i woleliby nie mieszkać wciąż z rodzicami. Wpadliśmy więc z żoną na pomysł, że zagospodarujemy im jedno z nieużytkowych pięter w naszym domu: poddasze lub piwnicę. Długo zastanawialiśmy się, gdzie będzie lepiej urządzić dla nich nowe mieszkanie, ale wybór ostatecznie padł na piwnicę. W suterenie na dole, której okna wystają metr nad ziemią, zaczęliśmy urządzać nową łazienkę i dwa pokoje. Przed rozpoczęciem prac były tam trzy pomieszczenia z kafelkami na podłodze, pomalowanymi ścianami i mnóstwem rupieci w środku. Oto, czego dokonaliśmy.

Zespół Kalkulatorów Budowlanych przypomina, że koszt urządzenia lub remontu łazienki najłatwiej można wyliczyć dzięki naszemu kalkulatorowi.

Ocena: 4,5/5 (głosów 6)

Urządzamy łazienkę

Elegancko wykończona łazienka z mozaiką na ścianach, dominującymi białymi i czarnymi kaflami i elegancką umywalką - source: DEVIANART.com by doubleagent2005Ponieważ łazienka jest chyba najbardziej strategicznym miejscem w całym domu, najłatwiej było nam od niej zacząć remont. Wybraliśmy dla niej miejsce blisko drzwi wejściowych i zgodne z pionem kanalizacyjnym, tak aby można było z łatwością zrobić ustęp. Nowe pomieszczenie miało mieć 12 mkw. powierzchni, a więc jak na łazienkę dość sporo – w nim miały stanąć w przyszłości sprzęty: wanna, kabina prysznicowa, sedes i umywalka.

Naszą łazienkę zdecydowaliśmy się wykończyć na własną rękę, bez korzystania z usług ekipy budowlanej. Uznaliśmy, że tak nam wyjdzie taniej, a zresztą zdobyłem już doświadczenie w stawianiu i remontach kilku łazienek w rodzinie. W remoncie pomógł mi mój syn, a także szwagier.

 Od czego zacząć remont łazienki?

Zaczęliśmy od postawienia dwóch ścian działowych w piwnicy, które miały wyznaczać granicę łazienki. Ściany te wykonaliśmy z niezawodnych płyt kartonowo-gipsowych, które zaizolowaliśmy od środka i wygłuszyliśmy. Do tych celów użyliśmy folii paroizolacyjnej i styropianu. W ścianach, które powstały, trzeba było wyciąć otwory na rury kanalizacyjne, do których miały być w przyszłości podłączone sprzęty sanitarne. Z tym nie było większego problemu, otwory znalazły się w odpowiednim miejscu. Przeciągnęliśmy przez nie wszystkie przewody i mieliśmy gotowe przyłącza pod sprzęty sanitarne.

 Jak urządzić łazienkę?

typowa zwykła, elegancko wykończona lazienka, w której znajdziemy szczególnie szeroki blat łazienkowy i przeszkloną komorę prysznica - source: flickr.comJeżeli chodzi o urządzenie łazienki, chcieliśmy zostawić wraz z żoną w tej kwestii wybór naszym dzieciom. W końcu to one przede wszystkim miały korzystać z nowego pomieszczenia. Tak więc spoczęła na nich miedzy innymi kwestia wyboru glazury i podłogi. Zabraliśmy więc naszego syna i córkę do elegancko urządzonego salonu łazienek, w którym oglądaliśmy wspólnie gotowe aranżacje wnętrz i wymienialiśmy się uwagami na temat płytek. Szczególnie jedna łazienka przypadła naszym dzieciom do gustu, my natomiast przyklasnęliśmy na ich propozycję. Ta łazienka podobała się również nam.

 Na podłogi zdecydowaliśmy się więc zakupić odporny na ścieranie i nasiąkanie gres, a na ścianie położyć mozaikę drobnoformatowych płytek 1,5 x 1,5 cm.

Rozpoczynamy remont

Po zakupieniu płytek zabraliśmy się rodzinną ekipą budowlaną do właściwej pracy. W ruch poszły wszelkie narzędzia do przygotowania betonowej wylewki pod płytki. Podłoże trzeba było wyrównać, bo było bardzo krzywe…  Położyliśmy więc betonową wylewkę z dokładnym wymierzeniem poziomu poziomicą i… tyle było roboty na ten moment, pozostało nam czekać, aż podłoga wyschnie. Dopiero wtedy mogliśmy się zabrać za układanie płytek ceramicznych.

łazienka z wyjątkowo wyrazistymi kolorami, ściany są pomalowane na pomarańczowy kolor, a kafle są ograniczone do miejsc, które szczególnie łatwo zachlapać - source: FLICKR by pointnshootGres postanowiliśmy układać w „karo”, tak bardziej podobało się nam wszystkim. Po ułożeniu podłoga, mimo że szara, wyglądała bardzo efektownie. Pomiędzy ułożonymi płytkami gresowymi widniała „krata” z punktami przecięcia w krzyżykach dystansowych, którą w przyszłości – po wyciągnięciu krzyżyków – miała zalać fuga.

Tymczasem przystąpiliśmy do kafelkowania ścian. Tu, jak już wspomniałem, na murach miała się znaleźć mozaika glazurowa w postaci miniaturowych płytek o wymiarach 1,5 x 1,5 cm. Nie dość, że mozaika, to jeszcze córka zażyczyła sobie, żeby ułożyć jej z tej mozaiki jakiś ciekawy wzór, a że sama studiuje architekturę i dużo projektuje, to sporządziła na papierze milimetrowym projekt, który miał posłużyć za bazę do wykonania jednej ze ścian w łazience.

Projekt przedstawiał falę morską, którą mieliśmy z tych drobniutkich kwadracików ułożyć. Myślę sobie: „OK, jakoś to będzie…”. Zadanie jednak w trakcie układania zaczęło nas przerastać i zapytałem się mojej córy w końcu: „Kochanie, a czy bardzo się będziesz gniewać, jeśli zrobimy to trochę inaczej?”. Z wahaniem, ale zgodziła się, że możemy układać, jak nam wygodnie. Więc zamiast morskiej fali w ostateczności wyszło coś nieokreślonego, ale równie ładnego, taka jakby plamiasta szachownica. Szczerze mówiąc to układanie tak małych płytek było tak czasochłonne, że pod koniec mieliśmy już dość wszystkiego i pluliśmy sobie w brodę, że nie zdecydowaliśmy się na normalne płytki 30x30 cm.

Położyliśmy więc na ściany glazurę, a na podłogę gres, po tym przyszedł czas na wypełnienie szczelin pomiędzy płytkami fugą. Tu nie było większych problemów.

Sanitariat

Teraz do łazienki pozostało nam już tylko wniesienie sprzętów sanitarnych i przyłączenie ich do ciągów kanalizacyjnych, tak aby działały. Na pierwszy ogień poszła muszla klozetowa. Potem w nowej łazience naszych dzieci stopniowo miejsce znajdowały: umywalka, wanna, kabina prysznicowa, a na końcu zamontowaliśmy bidet (choć nie planowaliśmy z początku) – tak na wszelki wypadek, gdyby ktoś miał potrzebę się podmywać… „Tadam! Teraz robota skończona!”

Podliczenie kosztów

Ostateczna wartość całego przedsięwzięcia wyniosła nas jakieś 10 tys. zł. W kwocie tej zamknęły się koszty materiałów, czyli płytek podłogowych, glazury, klejów, zapraw, farb i różnych narzędzi, oraz koszty zakupu nowych sprzętów sanitarnych. Za robociznę nie płaciliśmy, ponieważ budowaliśmy rodzinną ekipą. ;)

Też planujesz remont łazienki? Oblicz koszty na specjalnym kalkulatorze.

, aktualizacja 19 stycznia 2018
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij