Staw kolanowy jest często kontuzjowany, zwłaszcza w grupie osób uprawiających sport. USG stawu kolanowego często pozwala na szybką diagnozę, daje pacjentowi możliwość natychmiastowego leczenia i rehabilitacji. 

Wskazaniami do przeprowadzenia USG kolana (sprawdź na: https://rehmedicon.com/oferta/usg-ortopedyczne/usg-kolana/) są następujące objawy:

  • urazy, np. urazy sportowe, wyraźnie widoczny obrzęk, podejrzenie zaczerwienienia, problemy ze zgięciem lub wyprostowaniem kolana, wyczuwalne torbiele lub zmiany guzkowe wokół dołu podkolanowego, podejrzenie ropnia, krwiaka lub płynu space operacja kolana, reumatoidalne zapalenie stawów, ból i ograniczenie stawu kolanowego.

Staw kolanowy - najczęstsze urazy

Ze względu na swoją budowę i wystarczające obciążenia, jakich staw kolanowy codziennie doświadcza, jest on narażony na różnego rodzaju urazy i kontuzje.Należy skonsultować się z ortopedą w przypadku obrzęku, bólu lub ograniczenia zakresu ruchu. Wśród najczęstszych urazów, najczęściej są to:

Uszkodzenie więzadeł krzyżowych

Uszkodzenie więzadła krzyżowego - uszkodzenie może obejmować rozciąganie, rozdarcie lub całkowite zerwanie więzadeł lub przedniego odcinka.
Podczas rozciągania łagodny ból kolana, w przeciwieństwie do całkowitego pęknięcia, któremu oprócz silnego bólu mogą towarzyszyć obrzęki, siniaki i pęknięcia w kolanie.

Uszkodzenia łąkotki

Urazy łąkotki - ten rodzaj kontuzji występuje częściej podczas uprawiania sportu. Dzieje się tak, gdy kolano zostaje nagle wyprostowane, zgięte i obrócone. Oprócz sportowców ten problem bardzo często dotyczy osób starszych, które ze względu na swój podeszły wiek narażone są na ryzyko uszkodzenia zwyrodnieniowego stawu kolanowego.

Uszkodzenia chrząstki stawowej

Uszkodzenie chrząstki stawowej - uszkodzenie chrząstki faworyzowane głównie przez otyłość i nadwagę, ale także choroby zwyrodnieniowe stawów czy reumatyzm. Chrząstka może również stopniowo się zużywać z powodu częstych. Jego uszkodzenie jest zwykle związane z obrzękiem i bólem kolana.

Zwichnięcie rzepki

Zwichnięcie rzepki - uraz ten jest najczęściej spowodowany uderzeniem w staw kolanowy. W ten sposób rzepka może wyślizgnąć się z międzykłykcia kości udowej. Rzepka może wrócić lub nie na swoje miejsce Jeśli jednak tak się nie stanie, należy to dostosować.

Zapalenie ścięgna

Zapalenie ścięgna – ten problem dotyka osoby ćwiczące i jest wynikiem niewłaściwego wysiłku fizycznego lub braku odpowiedniego wysiłku.
Jest to związane z tępym bólem nad i w kolanie.

Jak się przygotować do USG stawu kolanowego

USG kolana nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Warto jednak zadbać o wygodne ubrania, które pozwolą w łatwy sposób odsłonić staw. Aby badanie mogło zostać przeprowadzone, na urządzeniu nie może znajdować się opatrunek. Jeśli wykonałeś już USG, radiografię lub rezonans magnetyczny , zabierz ze sobą wyniki poprzednich badań. Gdy diagnoza jest postawiona w jako część stanu stawu po urazie, weź ze sobą dokumentację medyczną, taką jak karta informacyjna leczenia szpitalnego.

Jak wygląda badanie USG kolana

Podczas USG pacjent leży na plecach. W przypadku badania dołu podkolanowego pacjent będzie leżał na brzuchu. Ponieważ badanie wymaga użycia specjalnego żelu, przesuwanie głowicy urządzenia po niezagojonych ranach w badanym obszarze jest przeciwwskazane.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej