Jak pozbyć się plam z kolorowych ciuchów?

Niekiedy może się zdarzyć, że ulubiona spódnica, sukienka lub koszulka przypadkowo się pobrudzą. Jeśli plama jest duża, pojawia się problem. Nie musisz jednak od razu panikować! Ubrudzenie ciuchów zdarza się każdemu, a plama nie zawsze oznacza konieczność wyrzucenia ubrania. Najważniejsza jest jednak błyskawiczna reakcja, o ile masz możliwość wyczyszczenia plamy. Jeśli brud pozostanie bowiem dłużej na odzieży, może zaschnąć i wniknąć głębiej w tkaninę. Wówczas, w zależności od rodzaju plamy, ubranie może być już nie do uratowania. Okazuje się jednak, że nie zawsze trzeba pędzić po chemiczne detergenty do wywabiania plam. Na zabrudzenia często najskuteczniejsze okazują się domowe środki! Wystarczy więc… spacer do kuchni lub łazienki.

Co w przypadku zabrudzenia kolorowych ciuchów? Wszystko zależy od materiału. Jeśli tkanina jest delikatna i zwiewna, użyj sody oczyszczonej. To jedna z najbardziej uniwersalnych metod na plamy, która pomoże na większość z nich. Jest dość bezpieczna, więc warto zacząć od sody. Jest dobra nie tylko na trudne plamy, ale też czyszczenie piekarnika lub odkamienianie. Potraktuj plamę roztworem z wody i sody oczyszczonej (4 łyżki sody i ¼ szklanki wody). Mieszankę nałóż na brudne miejsce i poczekaj ok. godzinę. Zapierz obszar wokół plamy, po czym zostaw do wyschnięcia.

Usuwanie plam z białej i czarnej odzieży – to warto wiedzieć!

Zabrudzenia na białych ubraniach z herbaty, wina lub kawy to nie lada wyzwanie. Najgorzej, gdy plama pojawia się nagle, np. przed ważnym wyjściem. Jak pozbyć się zabrudzenia? Możesz użyć zwykłego, szarego mydła. Wystarczy połączyć je z wodą, następnie nanieść na bawełnianą ścierkę i potrzeć zanieczyszczone miejsce. Jeśli to nie zadziała, spróbuj użyć soli z letnią wodą. Zmieszaj składniki w dużej misce i włóż biały ciuch do środka. Ubranie musi tam zostać minimum godzinę, aby sól wsiąknęła w materiał i usunęła plamę. Później trzeba wyprać odzież ręcznie lub w pralce. Jest to jednak metoda dla osób, które mają więcej wolnego czasu. Więcej sposobów na usuwanie uporczywych plam z białych ciuchów, np. po kawie i herbacie znajdziesz w tym miejscu.

Czarne ciuchy również nie są łatwe do wyczyszczenia. Zwłaszcza pod pachami pojawić się mogą na nich charakterystyczne, żółte przebarwienia. To wina dezodorantu lub antyperspirantu, które często się tam odznaczają. Całe szczęście domowe sposoby na plamy powinny pomóc skutecznie się z nimi rozprawić. Z czarnymi ciuchami trzeba postępować ostrożnie – tak samo, jak z białymi. Czarna odzież często płowieje, dlatego przed usunięciem plam warto przeprowadzić test domowego środka, który chcesz zastosować. Polecanym sposobem jest polanie zabrudzenia wodą utlenioną. Kilka kropli wniknie w głąb plamy. Zostaw ciuch na ok. 30 minut, po czym upierz ręcznie. Możesz również użyć czystego alkoholu (bez barwnika), który w połączeniu z wodą (1:1) świetnie poradzi sobie z plamami niejasnego pochodzenia. Zamocz czarną odzież w mieszance i postępuj tak, jak z wodą utlenioną.

Czym wywabić tłuste plamy? Sprawdzone domowe sposoby

Niektórzy uważają, że tłuste plamy są jednymi z najtrudniejszych do usunięcia z odzieży. Tymczasem okazuje się, że można pozbyć się zabrudzeń na kilka rozmaitych sposobów:

  • Płyn do mycia naczyń – wystarczy natrzeć zabrudzenie płynem z niewielką ilością wody. Zostaw na kilkanaście minut i przemyj ciuch w bieżącej wodzie. Dla pewności możesz też skorzystać z pralki automatycznej. Warto wiedzieć, jaką pralkę wybrać, aby tłusta plama na pewno zeszła z odzieży.

  • Biała kreda – natrzyj kredą zaschnięta plamę i zostaw na kilka godzin, żeby substancja wchłonęła tłuszcz. Powtarzaj aż do skutku.

  • Alkohol – najlepiej sprawdzi się wysokoprocentowy. Namocz tłustą plamę w ciepłej wodzie, odsącz nadmiar i polej alkoholem (może być spirytus). Następnie wetrzyj go w zabrudzone miejsce i zostaw na kilka minut. Wypierz ręcznie lub w pralce automatycznej.

  • Pasta do zębów – doskonale sprawdzi się zwłaszcza na bawełnianych ciuchach. Nałóż na tłustą plamę niewielką ilość tradycyjnej pasty miętowej. Wetrzyj szczoteczką do mycia zębów, energicznie pocierając. Spłucz pastę, a na koniec wypierz odzież.

  • Ocet – jeden z najbardziej skutecznych środków do usuwania plam. Wystarczy zalać octem tłuste miejsce i poczekać godzinę. Można również przeprać ciuch w mieszance wody z octem.

Plamy z krwi i wina – w ten sposób je usuniesz!

Krew może wydawać się trudną do wywabienia plamą, jednak wcale nie musi taką być. O tym, czy krew się spierze, decyduje żywotność plamy. Jeśli jest świeża, będzie łatwiej. Zaschniętą plamię, która wchłonęła się w tkaninę, ciężej zmyć. Do usunięcia plamy z krwi możesz użyć… zimnej wody. To idealny sposób na świeżą plamę. Wystarczy spłukać krew dużą ilością zimnej wody z kranu. Możesz również zatrzeć materiał o siebie, jeśli obrys plamy wciąż będzie widoczny. Na plamy z krwi przyda się również woda utleniona – zwłaszcza gdy są na jasnym materiale. Należy skropić ciuch wodą utlenioną i zostawić na kilka minut, następnie potrzeć i zmyć zimną wodą. Warto spróbować również krochmalu. Produkt jest świetny na stare, zaschnięte plamy krwi. Krochmal należy nałożyć na zanieczyszczenie i energicznie pocierać. Gdy plama się rozpuści, spierz pozostałości szarym mydłem albo proszkiem do prania. Na koniec wrzuć zabrudzone ciuchy do pralki automatycznej.

Plamy z wina zdarzają się zazwyczaj w nieoczekiwanym momencie. Wystarczy chwila nieuwagi, aby poplamić ulubioną koszulkę czy spodnie. Najgorsze są plamy z czerwonego wina, które trudno usunąć – zwłaszcza wylane na białe ciuchy. Nie są to jednak zabrudzenia nie do usunięcia! Kilka pomysłów na pozbycie się plam z wina znajdziesz tutaj. Jeśli plama jest świeża, usuń ją za pomocą soli kuchennej. Posyp zanieczyszczenie i odczekaj, aż sól wchłonie wino. Musi przybrać brunatny kolor. Zapierz plamę w zimnej wodzie i wypierz pobrudzone ubranie. Jeśli plama z wina zaschła na materiale, skorzystaj z sody oczyszczonej. Najlepiej wymoczyć ciuchy w roztworze z soli kuchennej i wody. W tym celu przygotuj mieszankę w proporcji litra wody i czterech łyżek kuchennych sody. Przelej do dużej miski i włóż do środka odzież. Odczekaj kilka godzin, aby plama się wywabiła. Warto użyć również mąki ziemniaczanej. Jest skuteczna w przypadku delikatnych tkanin (np. jedwabiu, satyny). Poprósz plamę mąką i polej ciepłą wodą. Następnie wypłucz ciuchy w zimnej wodzie i wypierz ręcznie.