Czym jest w ogóle twarda woda? Skąd bierze się takie zjawisko?

Twarda woda zawiera znaczne stężenie rozpuszczonych soli wapnia i magnezu. Podczas podgrzewania wody powstaje tak zwany kamień kotłowy. Osad wapienny powoduje straty energii cieplnej oraz zmniejsza drożność rur instalacji wodnej. Twarda woda znacznie skraca żywotność urządzeń AGD (między innymi pralek, zmywarek, podgrzewczy wody).

Czy w ogóle opłaca się instalować zmiękczacz wody w domu?

Zmiękczacz wody to urządzenie którego efekty działania widoczne są natychmiast po zamontowaniu; mniejsze zużycie środków do prania, zmywania, sprzątania, mniejsze zużycie energii potrzebnej do podgrzania CWU (Ciepła Woda Użytkowa przyp. Red), wydłużona trwałości armatury. Dla osób, które mają w domu czy mieszkaniu naprawdę wysoką twardość wody instalacja zmiękczacza wydaje mi się najlepszym możliwym wyjściem.

Na rynku dostępnych jest wiele zmiękczaczy wody. Czym się kierować przy wyborze urządzenia?

Wybór odpowiedniego zmiękczacza wody do domu to rzeczywiście trudna decyzja. Zakup takiego urządzenia to inwestycja na lata. Moim zdaniem przy zakupie zmiękczacza wody należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Ważna jest głowica sterująca. Można powiedzieć, że to serce całego urządzenia. Głowica oblicza przepływ wody oraz przeprowadza automatyczną regenerację złoża zmiękczającego. W głowicy powinien znajdować się zawór mieszający (tzw. mieszacz).

Ilość samego złoża także ma duże znaczenie. Objętość żywicy jonowymiennej ma wpływ na częstotliwość regeneracji, co przekłada się na zużycie soli i wody.

Warto się rozeznać, czy na terenie kraju dostępny jest serwis i części zamienne do danego zmiękczacza wody.

Polecane produkty do uzdatniania wody

Jaki zmiękczacz wody poleca Pan swoim Klientom?

Zazwyczaj montuję zmiękczacze kompaktowe, które przy swoich niewielkich gabarytach mogą zapewnić dużą wydajność.

Większość Klientów wybiera zmiękczacz wody WaterMark 30

Zmiękczacz wody WaterMark 30 jest wydajny i bezawaryjny. Uzdatnia wodę w dużych gospodarstwach domowych. Nie powoduje żadnych spadków ciśnienia. Skutecznie radzi sobie nawet z bardzo twardą wodą.

Zestaw watermark

Jego parametry techniczne są lepsze od znanego zmiękczacza wody Denver Plus 30 czy Stratos 24. To co wyróżnia WaterMarka to przede wszystkim wykorzystanie regeneracji systemem UP-FLOW. Pozwala na ograniczenie zużycia wody i soli koniecznej do regeneracji złoża.

Zmiękczacz wody WaterMark jest prosty w obsłudze, menu programatora dostępne jest w języku polskim, ma możliwości wykorzystania trybu wakacyjnego czyli płukania okresowego złoża przy zużyciu znikomej ilości soli.

Autor: Kraina Wody

Artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 75,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny