Uszczelnianie w domu - sposoby, środki uszczelniające, porady praktyczne

Uszczelnianie domu to bardzo ważna kwestia. Prawidłowo przeprowadzone ma wpływ na zredukowanie kosztów ogrzewania. Zabezpieczone ściany, okna i drzwi nie będą wypuszczały ciepła na zewnątrz. Działa to też w drugą stronę, zimne powietrze nie będzie wnikało do wnętrza. Uszczelnianie nie dopuszcza również do przedostawania się wilgoci. Warto, więc sprawdzić, jakie środki uszczelniające mamy do dyspozycji.

Uszczelnianie ścian

Ocieplanie czy też uszczelnianie ścian odbywa się podczas budowy. Choć oczywiście przy generalnym remoncie również jest możliwe. Jednym z popularnych materiałów jest pianka PUR. Jej ogromną zaletą jest niski współczynnik przewodzenia ciepła. Po zastosowaniu tej pianki nie ma możliwości by pojawiły się mostki cieplne. Przylega praktycznie do każdego materiału i z łatwością się ją rozprowadza. Do tego celu wystarczy pistolet ciśnieniowy. Pianka PUR występuje w dwóch wersjach. Odmiana otwartokomórkowa świetnie przewodzi parę wodną, co zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów. Tymczasem wersja zamkniętokomórkowa jest sztywniejsza i bardziej wytrzymała.

Uszczelnianie ścian wykonuje się również za pomocą innych materiałów. Nadal dużą popularnością cieszy się wełna mineralna. Jest paroprzepuszczalna, co ma duży wpływ na komfort codziennego przebywania w budynku. Do tego jest niepalna, to z kolei podnosi poziom bezpieczeństwa. Oczywiście na wełnie nie kończą się opcje do wyboru. Dobrymi parametrami odznacza się styropian. Dodatkowo jest lekki i nie obciąża konstrukcji budynku. Ważne jest też to, że nawet pod wpływem krótkotrwałego zawilgocenia nie traci swoich właściwości termoizolacyjnych. Teraz przed nami kolejne materiały, między innymi silikon uszczelniający.

Uszczelnianie okien i drzwi – gąbka i silikon uszczelniający

Duże ilości ciepła mogą opuszczać budynek poprzez stolarkę okienną. Dlatego też uszczelnianie okien to tak istotna kwestia. Jednym z polecanych materiałów do wykonania tego zadania jest gąbka uszczelniająca. W zasadzie spełnia dwie role. Pierwsza to oczywiście zapobieganie przedostawaniu się wiatru do wewnątrz jak i wydostawaniu się ciepła na zewnątrz. Drugą jest izolowanie pomieszczeń przed hałasem i kurzem pochodzącym spoza budynku. Współcześnie produkowana gąbka uszczelniająca jest wytrzymała i łatwa w montażu. Jej zastosowanie przyniesie wymierne korzyści.

Dobrym sposobem na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie jest uszczelnianie okien silikonem. Najczęściej stosuje się dwie wersje tej masy. Pierwsza to silikon okienny neutralny. Wypełnia się nim szczeliny pomiędzy ramą a ścianą. Jest wodoodporny, elastyczny i łatwy w naniesieniu. Do tego można go stosować do uszczelniania innych materiałów. Tymczasem druga wersja, silikon okienny szklarski jest stosowany do pokrywania szczelin pomiędzy ramą okna a szybą. Wykazuje podobne właściwości jak poprzednik i występuje w wielu kolorach. Uszczelnianie okien silikonem już za nami, czas, więc na uszczelnianie drzwi.

Nieszczelne drzwi zewnętrzne, podobnie jak okna powodują utratę ciepła. Dzieje się tak, gdy zamontowanie w nich uszczelki tracą swoje właściwości. Zatem najprostszym sposobem na poprawę tego stanu jest zamontowanie nowych uszczelek. Najlepsze egzemplarze powstają z gumy silikonowej, która jest sprężysta i trwała. Wykazuje też odporność na zmiany temperatur oraz promieniowanie UV. Jedyną wadą jest to, że jej cena jest wysoka. Na szczęście istnieje alternatywa, są nią uszczelki produkowane z tworzyw TPE i TPV. One również odznaczają się świetnymi właściwościami izolacyjnymi.