Rosnące koszty budowy domu – z czego wynikają?

Na wyższe ceny na rynku budowlanym ma wpływ kilka czynników, w tym duży popyt na mieszkania, za którym starają się nadążać deweloperzy. Rynek deweloperski intensywnie się rozwija, czego efektem jest rekordowa ilość mieszkań oddanych do użytku. Przyczyną wzrostu cen budowy domu jest również coraz większy rozwój infrastruktury drogowej.

Czy wiesz, że...

Ceny usług firm budowlanych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

Pod koniec 2018 roku koszty budowy domu jednorodzinnego były o 8-9% wyższe niż w roku ubiegłym. Na przykład na początku 2018 roku budowa parterowego domu o powierzchni 100 m2 kosztowała ok. 2310 zł/m2 podczas gdy na progu 2019 jest to już 2530 zł.

Dlaczego tak się dzieje? Na cenę budowy domu składają się m.in. rosnące koszty usług budowlanych. W porównaniu do ubiegłego roku, ceny usług murarskich były o 11% wyższe, a wykonanie ocieplenia i elewacji budynku kosztowało nas aż o 15% więcej niż w 2018 roku. Nie inaczej było w przypadku cen usług hydraulicznych – w 2018 roku zapłaciliśmy za nie nawet do 30% więcej niż w roku ubiegłym.

Wysokie ceny usług budowlanych nie są jednak jedynym powodem wzrostu kosztów budowy domu. W Polsce ostateczny koszt domu za m2 kształtują również ceny materiałów budowlanych. Okazuje się, że jest to przede wszystkim związane z przepisami prawa budowlanego, które w praktyce wymuszają na inwestorach wykorzystanie lepszych i droższych materiałów budowlanych podczas ocieplenia budynku, okien i ogrzewania. W efekcie wprowadzenie zmian stało się przyczyną wzrostu cen okien o ok. 15% i materiałów do ocieplenia o ok. 20%. Wyższe ceny odczują również osoby, które chcą wyposażyć kotłownię w nowoczesne źródło ciepła – Kalkulatory Budowlane sugerują koszty wyższe nawet o 10%.

Aktualne koszty budowy domu wraz z omówieniem znajdziesz tu.

Nowy rok – kolejne podwyżki cen budowy domu?

Prognozy na kolejne lata nie są obiecujące. Szacuje się, że w przyszłym roku wzrośnie ilość mieszkań oddanych do użytku, a także liczba budowanych dróg. Z drugiej strony coraz więcej doświadczonych budowlańców wyjeżdża do pracy za granicę, dlatego z roku na rok coraz trudniej jest znaleźć fachową firmę budowlaną z wolnymi terminami. A jeśli już, to proponowana przez nią cena usług budowlanych jest bardzo wysoka. Wzrost ceny budowy domu będzie również efektem zaostrzonych przepisów prawnych, które wejdą w życie w 2021 roku – parametry izolacyjne budynku zostaną zwiększone aż o 35%. W konsekwencji inwestorzy będą musieli sięgać po lepsze rozwiązania, co ostatecznie przyczyni się do wzrostu ceny usług budowlanych.

Kompletny cennik usług budowlanych dla całej Polski znajdziesz tu.

Szanse na niższy koszt budowy domu

Szansą na obniżenie kosztu domu za m2 mogą być alternatywne technologie budowy. Ilość domów prefabrykowanych, czyli budynków opartych na szkielecie stalowym, drewnianym lub z keramzytu, występuje w tendencji wzrostowej. Takie domy powstają z gotowych elementów, przygotowanych w fabryce, dlatego ich koszty są znacznie niższe. Zaletą takiego rozwiązania jest również krótszy czas budowy. Co prawda, tego rodzaju budynki nie cieszą się dużą popularnością w naszym kraju, jednak szacuje się, że z uwagi na niższe koszty budowy mogą zyskać na zainteresowaniu w najbliższych latach. Szczególnie, że z każdym rokiem domy prefabrykowane są coraz trwalsze, a cena budowy domu może być nawet o kilkanaście procent niższa niż w tradycyjnym budownictwie.

Warto też pamiętać, że ceny usług budowlanych są bardzo zróżnicowane. Przed wyborem konkretnej oferty warto rozważyć propozycje z kilku źródeł. Najlepiej zrobić to wypełniając krótki formularz na tej stronie - na jego podstawie otrzymasz oferty od sprawdzonych firm budowlanych z Twojej okolicy. Usługa jest bezpłatna.

Koszty budowy domu 2019 w porównaniu do 2018 - ceny wzrosły średnio o 8.3-9.3%

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny