Własne mieszkanie to marzenie każdego, kto chciałby zamieszkać komfortowo na swoim. Niestety, ceny nieruchomości nie są zbyt zachęcające – w większych miastach trzeba liczyć się z cenami od około 5 do nawet 7 tysięcy za metr kwadratowy. Oczywiście, do dyspozycji są także kredyty mieszkaniowe, niemniej jednak aby otrzymać kredyt, trzeba posiadać wysoką zdolność kredytową.

polskie mieszkania podrożały o ponad 50 procent

Ceny nieruchomości jeszcze 10 lat temu były znacznie niższe niż obecnie. Naturalnie, w tym czasie rosły nasze płace, ale nie u każdego stały się one wyższe o 50 procent. Najwięcej nieruchomości drożały w latach 2005-2007, w ostatnich latach ceny utrzymują się na dość stabilnym poziomie i zmieniają się tylko symbolicznie.

Najbardziej mieszkania drożały w miastach takich jak Łódź oraz Rzeszów. W Łodzi ceny podskoczyły o 77 procent w ciągu ostatnich 10 lat, natomiast w Rzeszowie o 70 procent. Jeżeli chodzi o mieszkania w Lublinie (zobacz więcej na ten temat), ceny rosły podobnie do wzrostu cen średnich. Relatywnie dość niski wzrost wartości nieruchomości zanotowano w Warszawie, ponieważ tutaj odnotowano wzrost o około 38 procent. Najniższy wskaźnik wzrostu mają Kraków i Wrocław. Eksperci wskazują, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest między innymi duża podaż i niższy popyt na mieszkania.

Czy wobec tego warto teraz kupować mieszkania? Ceny nieruchomości, jak już wspomnieliśmy, są na podobnym poziomie i utrzymują się na nim od paru lat. Także inwestycje mieszkaniowe nadal się opłacają – także krótkoterminowo i pozwala na uzyskanie lepszych zysków niż w przypadku lokat bankowych oraz obligacji skarbowych.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 63,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny