W jaki sposób zastosować folie okienne?

Okna stanowią istotny element zarówno w architekturze, jak i w projektowaniu wnętrz. Funkcje, jakie pełnią w pomieszczeniu nie ograniczają się bowiem wyłącznie do cyrkulacji powietrza i wentylacji, czy zapewnienia izolacji akustycznej oraz termicznej. Dzięki odpowiedniemu projektowi przeszklenia mogą stać się ozdobą każdego pomieszczenia, jak i pozytywnie wpływać na wygląd zewnętrzny budynku. Abstrahując od powyżej wspomnianych praktycznych aspektów obecności okien, warto wspomnieć o dostarczaniu przez nie światła do pomieszczeń. Okno jako źródło światła dziennego jest niezaprzeczalnie znaczącym elementem w odniesieniu do oszczędności energii elektrycznej, jak i podnoszącym wartość wizualną pomieszczenia.
Z tego artykułu dowiesz się:
Nadmierna ekspozycja pomieszczenia na słońce
Warto jednak zastanowić się nad sytuacją, gdy dane pomieszczenie wystawione jest na nadmierną ekspozycję słoneczną. Poza zaletami promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia, istnieją także słabe strony takiego stanu.
Nadmierne nagrzewanie się pomieszczenia może drażniąco wpływać na jego użytkowników, zwłaszcza podczas letnich upałów. Ma to odniesienie szczególnie do mieszkańców bloków, dla których charakterystyczne jest suche powietrze oraz naturalnie wysoka temperatura panująca wewnątrz. Zbyt duże nasłonecznienie okazuje się w podobnych okolicznościach dodatkowym źródłem ogrzewania, które zwłaszcza w ciepłe pory roku jest zbędne.
Przegląd sposobów zmniejszania ekspozycji na słońce
Tradycyjną formą radzenia sobie z podobną sytuacją jest używanie zasłon lub żaluzji. Jednak ich praktyczne zastosowanie może wiązać się z pewnymi komplikacjami.
Zasłona powinna być dobrana pod względem koloru i stylu do panującego w pomieszczeniu wystroju. Każdorazowa zmiana aranżacji wnętrza wiąże się więc z wymianą zasłon, co kumuluje dodatkowe koszty. Ponadto powszechnie wiadomo, że wszelkiego rodzaju zasłony stają się skupiskiem kurzu, zanieczyszczeń oraz czynników alergizujących, jak roztocza. Ich częste pranie bywa uciążliwe, a dodatkowo przyczynia się do niszczenia materiału, co z kolei wiąże się z koniecznością zainwestowania w nowe zasłony.
Warto również zaznaczyć, że nie w każdym pomieszczeniu zasłona będzie odpowiednim wyborem. Zastosowanie takiego rozwiązania w biurze wydaje się niestosowane i niepraktyczne.
Kolejnym popularnym rozwiązaniem odnoszącym się do zniwelowania nadmiernej ekspozycji słonecznej są żaluzje. Ich stosowanie wymaga jednak posiadania odpowiednich czyścików, żeby utrzymać je w czystości. Ponadto wygląd pomieszczenia wyposażonego w żaluzje nie wydaje się atrakcyjny.
Folie przeciwsłoneczne
Alternatywnym rozwiązaniem może okazać się folia do przyciemniania szyb. Jej funkcje przedstawiają się podobnie, jak w przypadku zasłon oraz żaluzji, jednak wybór jakim będzie folia na szyby niesie za sobą dodatkowe korzyści.
Specjalista z firmy Morphofilms.pl dodaje: "warto zaznaczyć, że folia przeciwsłoneczna nie ogranicza wpadających promieni słonecznych w stu procentach. Jej zadaniem jest przyciemnienie szyby w optymalnym stopniu, który zlikwiduje proces nagrzewania się szyby i jednocześnie zapewni dostęp światła dziennego do pomieszczenia. Dodatkowo folia na szyby nie zmniejsza widoczności, jak ma to miejsce w przypadku zasłon, żaluzji oraz wszelkiego rodzaju rolet okiennych."
Czyszczenie okien pokrytych folią nie będzie kłopotliwe, gdyż ich obecność nie wpływa na częstotliwość i sposób mycia. Pokryte specjalną powłoką odporną na ścieranie folie mogą być czyszczone tradycyjnymi środkami.
Folie okienne - pozostałe funkcje
Z uwagi na fakt, że folie przeciwsłoneczne potwierdzają swoją skuteczność oraz funkcjonalność warto wspomnieć o pozostałych atutach wykorzystania folii na szyby.
Na szczególną uwagę zasługują folie dekoracyjne, które prezentują różnorodność wzornictwa, nadają charakter pomieszczeniu i podkreślają jego styl. Stanowią one coraz częściej wykorzystywany element w aranżacji wnętrz, gdyż swoją nowoczesnością i elegancją idealnie pasują do wielu pomieszczeń. Ponadto w przypadku folii matowych warto zaznaczyć ich dodatkową zaletę, jaką jest zapewnienie prywatności.
Obecność folii na szybie stanowi jej wzmocnienie, sprawiając że trudniej jest ją rozbić. Ponadto pęknięta szyba pokryta folią nie rozsypuje się, gdyż klej utrzymuje drobinki szkła, niwelując ryzyko zranienia przechodzących osób.
Folie ochronne mają szczególne zastosowanie w sytuacji włamania, gdyż szyba nie rozsypująca się przy pierwszym uderzeniu może skutecznie odstraszyć złodzieja. Folie na szyby można więc określić jako folie antywłamaniowe, które mogą okazać się adekwatne również w odniesieniu do okien samochodowych.
Oferta folii okiennych dostępnych na rynku jest wystarczająco bogata, żeby każdy miał szansę wybrać rozwiązanie odpowiadające jego potrzebom oraz preferencjom. Dotyczy to zarówno prywatnych mieszkań oraz domów, jak i pomieszczeń biurowych.