W jakie nieruchomości warto inwestować?
Nieruchomości uchodzą za aktywa wyjątkowo bezpieczne i dające regularne zwroty. Kluczowa dla powodzenia całej operacji jest znajomość rynku, a w szczególności rozeznanie w zapotrzebowaniu i dostępności nieruchomości. W jaki typ nieruchomości inwestować, aby zyskać jak najwięcej? Gdzie lokować wolne środki będąc drobnym inwestorem? O tym w poniższym artykule!
Inwestycja w nieruchomość ‒ bezpieczny sposób pomnażania kapitału
W ostatnich latach na popularności zyskują zwłaszcza nieruchomości komercyjne. Należą do nich między innymi sklepy i pawilony handlowe, biura i kompleksy biurowe oraz magazyny i hale produkcyjne. Najwyższe zyski przynoszą lokale usługowe wynajęte dla popularnych sieci handlowych, takich jak Żabka, Biedronka czy Rossmann. Inwestycje w nieruchomości (zobacz na Social.Estate) tego typu to rentowność na poziomie nawet 5-8% w skali roku.
Inwestowanie w nieruchomości komercyjne ‒ dlaczego się opłaca?
Za inwestowaniem w nieruchomości komercyjne przemawiają:
- wyższe stopy zwrotu z inwestycji - w porównaniu z lokatami bankowymi i obligacjami skarbowymi,
- długoterminowe umowy najmu - od 5 do nawet 15 lat,
- regularny zysk z najmu nieruchomości,
- łatwiejsze egzekwowanie należności za najem,
- dbałość najemcy o nieruchomość.
Inwestycje w nieruchomości komercyjne mogą mieć dwojaki charakter. Inwestor może wybrać opcję zakupu obiektu wraz z jego najemcą bądź zakup pustego lokalu i samodzielne poszukiwanie najemcy. W tym drugim przypadku idealnym wyborem są lokale będące w kręgu zainteresowania sieciowych marek, takich jak choćby Biedronka czy Rossmann. Firmy o stabilnej pozycji finansowej są mniej podatne na wahania gospodarcze, które mogłoby doprowadzić do upadłości firmy, a w efekcie niemożności odzyskania należności przez inwestora.
Jak inwestować w nieruchomości komercyjne dysponując niewielkim wkładem?
Pojęcie crowdfundingu, kojarzonego głównie ze zbiórkami publicznymi, staje się popularnym sposobem inwestowania na rynku nieruchomości. Coraz częściej deweloperzy, zamiast polegać jedynie na wsparciu banków, decydują się zbierać pieniądze na sfinansowanie swoich inwestycji od osób prywatnych. Kwota wejścia, w zależności od inwestycji, to około 10 tys. zł.
Crowdfunding inwestycyjny, nazywany też społecznościowym inwestowaniem w nieruchomości, to odpowiedź na potrzeby współczesnych inwestorów. Zwłaszcza tych, którzy nie dysponują znacznym kapitałem, jaki byłby potrzebny na samodzielne sfinansowanie zakupu nieruchomości komercyjnej. To także dobry wybór dla tych, którzy cenią swoją wygodę ‒ w inwestowaniu grupowym wszelkie formalności ograniczone są do minimum i odbywają się przez internet.
Ile można zarobić na inwestowaniu w nieruchomości komercyjne?
Dla przykładu prześledźmy rentowność inwestycji w nieruchomość wynajętą dla sieci handlowej Biedronka. Wysokość czynszu w zależności od lokalizacji waha się od 25 do nawet 90 tys. zł miesięcznie. Przy rocznej stopie zwrotu z nieruchomości na poziomie 5-8% łatwo można policzyć regularny zysk z tego typu inwestycji.
Zyski z grupowej inwestycji wypłacane są w formie dywidendy kwartalnej lub półrocznej na numer konta bankowego inwestora. Kwota czynszu najmu w umowach indeksowana jest każdego roku o inflację, co zabezpiecza inwestora przed potencjalnym spadkiem rentowności inwestycji.
Inwestowanie w nieruchomości komercyjne ‒ o czym trzeba pamiętać?
Każdą inwestycję w nieruchomość komercyjną warto poprzedzić dokładną analizą przewidywanej rentowności najmu. Pod uwagę należy wziąć takie aspekty jak choćby lokalizacja nieruchomości, dostęp do miejsc parkingowych czy stan techniczny i infrastruktura budynku. Ważne są też warunki współpracy z przyszłym najemcą lub najemcami, a zwłaszcza zabezpieczenie płatności czynszu oraz ryzyko relokacji najemcy lub jego wcześniejszego wyjścia z inwestycji.
Nie bez znaczenia jest również przewidywana stopa zwrotu. W przypadku korzystania z usług internetowej platformy do inwestowania społecznościowego w nieruchomości komercyjne Social.Estate, jest ona dokładnie określana dla każdego projektu. Klienci otrzymują dostęp do bazy wyselekcjonowanych ofert i dzięki temu bezpiecznie mogą pomnażać swój kapitał i budować majątek. Inwestowanie w nieruchomości komercyjne to pewność regularnych zysków. Jeśli zatem dysponujesz wolnymi środkami finansowymi i zastanawiasz się, jak chronić oszczędności, poznaj możliwości platformy Social. Estate.
artykuł sponsorowany