Biały... Bielszy... Najbielszy?

Biel wraca do łask w polskich domach z kilku przyczyn:

  • Po pierwsze biel - podobnie jak czerń - jest kolorem, który pasuje do każdego innego koloru i z żadnym nie będzie się gryzł.
  •  Po drugie, biel jest kolorem rozświetlającym, optycznie powiększającym przestrzeń, nada się więc do stosowania w niewielkich pomieszczeniach.
  • Po trzecie zaś, biel to kolor elegancki, pełen blasku, a przy tym uniwersalny.

Można go zastosować zarówno w kuchni, salonie, jak i łazience. Sprawdzi się w każdym wnętrzu, dodając mu splendoru. Nic więc dziwnego, że biel to jeden z naszych ulubionych kolorów i tak często stosujemy go w mieszkaniach!

Odcieni bieli jest bardzo wiele, nie tylko popularna w reklamach proszków do prania „biel śnieżnobiała”. W zasadzie każda biel zestawiona z inną, jaśniejszą bielą, jest już szarością. Wyróżniamy więc biel absolutną, śnieżną, biel ecru, a producenci sukien ślubnych mówią też o „bieli przybrudzonej” z domieszką szarości i „bieli cappuccino” z domieszką „czegoś brązowego”. Najlepiej całą sprawę rozumieją mieszkańcy kół podbiegunowych, których monotoniczna biel otacza każdego dnia - oni potrafią rozróżnić dziesiątki jej tonów! Nam także przychodzi to bez problemu w zimie... A jak w aranżacji wnętrz? Biel podkreśla piękno pomieszczenia oraz barwy, którym towarzyszy. Dlatego też tak chętnie wykorzystuje się ją w kontrastowych zestawieniach barwnych. Wiele aranżacji wnętrz może być jednak przekornie „biało-biała”.

Łazienki pełne blasku

Biel to kolor, który można z powodzeniem stosować w łazienkach. W przypadku tej aranżacji śnieżna biel jest kolorem dominującym na ścianach, a także armaturze: wannie i dwóch umywalkach. Na obudowie wanny oraz podłodze obecne są natomiast płytki w odcieniu bieli „cappuccino”. Jedynym kontrastem kolorystycznym w tym wnętrzu jest w zasadzie ciemnobrązowa żaluzja w oknie. Oto przykład, jak biel może mieć wiele odcieni!

Druga łazienka jest już bardziej beżowa niż biała, niemniej obecne są w niej białe elementy tworzące razem harmonijną całość. Warto zwrócić uwagę szczególnie na warstwowe założenie kolorystyczne - dół w postaci białej podłogi, następnie beż występujący na szafkach łazienkowych i na koniec znów białe blaty i armatura. Biel tutaj zaznacza się dyskretnie, ale jakże pięknie podkreśla beżowy kolor płytek oraz szafek!

Najlepsze łóżka do Twojej sypialni - sprawdź promocje!

Kuchenne rewolucje

Jak wspaniałym kontrastem kolorystycznym jest biel, widzimy również na zdjęciu poniżej prezentującym śnieżnobiałe sofy na tle intensywnie, wręcz wściekle czerwonej kuchni. W pomieszczeniu wykorzystana została aranżacyjna gra mocnych kontrastów, a białe sofy i czerwień szafek kuchennych uzupełniają się na zasadzie jaskrawego przeciwieństwa. Mimo że czerwone szafki wyraźnie „biją po oczach”, to biel jest tu kolorem dominującym, który zaznacza się nie tylko na sofach, ale także w pozostałych elementach wystroju. Przyjrzyjmy się kolorowi ścian, górnych szafek kuchennych oraz większości dodatków. Jak okiem sięgnąć, biel!

Inną kuchnią jest klasycznie biała koncepcja – duże i przestronne pomieszczenie z białymi meblami. Wokół centralnego stołu (stanowiącego jednocześnie kuchenną powierzchnię roboczą) zgromadzone są szare stołki barowe, a białe szafki kuchenne umieszczone są na tle kontrastującej z nimi czarnej, błyszczącej ściany. Dla złamania konwencji black&white;, mamy tu jeszcze beżową podłogę, aby całość nie była zbyt monotonna.

Śnieżnobiały salon

Biel jednak - z racji swej elegancji - wykorzystywana jest najchętniej chyba w salonach dziennych. Zwróćmy uwagę na tło ścienne białych sof - ściany mają niemal identyczny odcień co kanapy! Podobny kolor prezentują dodatki: białe, dekoracyjne wazony w kącie, obudowa telewizora oraz podest, nad którym jest powieszony. Powiew nowoczesności do wnętrza wnosi lekka w konstrukcji, niska ława szklana o jednorodnej bryle. Natomiast dodatki kolorystyczne to puszysty dywan w kolorze krwistoczerwonym oraz leżący nieopodal kanapy na białym, okrągłym stoliku czerwony talerz. To niezwykle wysublimowane i eleganckie wnętrze, którego charakter wyznacza wszechobecna biel…

Podobny przykład salonu poniżej. Tu jednak zastosowano inne dodatki kolorystyczne, m.in. fioletową poduszkę na kanapie i oliwkowy dywanik pod kwadratową, bardzo nowoczesną i oryginalną ławą.

Kolejny przykład też z podobnej serii. Obłe sofy w kolorze ecru stoją na tle śnieżnobiałych ścian, a wtórują im dodatki w postaci srebrzysto-szarego dywanu i modernistycznej, fantazyjnie zaprojektowanej ławy ze szkła. Całe wnętrze jest lekkie, nowoczesne, a meble ładnie się prezentują stojąc na kontrastowej, ciemnobrunatnej podłodze.

Inny przykład wykorzystania bieli, tym razem w salonowym meblarstwie, prezentuje poniższa grafika. Znakomita i oryginalna sofa w stylu vintage odznacza się białą, tłoczoną tapicerką. Jej biel kontrastuje tu z ciepłym odcieniem drewna ramy. Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o fantastycznym tle ściennym wykonanym z pomalowanych na biało cegieł i podłodze - równie białej i równie surowej w wyrazie co reszta aranżacji. Całości kompozycyjnej dopełniają dodatki - ciekawa lampa ze złotym abażurem i zestaw walizek stojące obok sofy.

I na koniec jeszcze jedno zdjęcie prezentujące klasyczny minimalizm z bielą w roli głównej. Główną bohaterką jest tym razem wspaniała, biała sofa po lewej posiadająca dekoracyjne, czarne podłokietniki przechodzące w całą podstawę kanapy. Ten designerski mebel przypominający pandę można po rozłożeniu wykorzystać jako szerokie łoże do spania. Z barwą podłokietników korespondują ciemne drzwi naprzeciw kanapy. Na ścianach i na suficie dominuje biel. Sufit jest dwupłaszczyznowy - z wyciętego w nim na środku szerokiego, prostokątnego otworu zwisa sufitowy wiatrak. U dołu sufitu zamieszczono kilka punktów świetlnych w postaci plafonier. Całość wnętrza ocieplają starannie dobrane, jasnobeżowe płytki podłogowe oraz skromne, drewniane mebelki. Przyjemność i prostota aranżacyjna w jednym.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 68,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny