Wady i zalety ekogroszku
Szukając materiału opałowego, którym moglibyśmy ogrzać nasz dom w miesiącach zimowych, zawsze mamy na uwadze przynajmniej kilka czynników, które finalnie zadecydują o tym, na jaki materiał się zdecydujemy. Przede wszystkim związane jest to z efektywnością oraz ekonomicznością danego rozwiązania. Szukając odpowiedniego opału z pewnością prędzej czy później natkniemy się na ekogroszek. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania oraz z czego one wynikają? Kiedy najlepiej zdecydować się na zakup ekogroszku?
Czym jest ekogroszek i jaka jest jego historia?
Zacznijmy może od zdefiniowania tego, czym właściwie jest ekogroszek (zobacz na sambudrol.pl)? To po prostu produkt uboczny w postaci drobnych cząsteczek powstających podczas transportu i wydobycia węgla kamiennego oraz brunatnego. Z początku ten materiał sprzedawano jako opał gorszej jakości, jednak po jakimś czasie powstały specjalne piece zasilane właśnie ekogroszkiem. Szybko zauważono bowiem, że to tanie paliwo jest również wydajne i bardziej ekologiczne niż tradycyjny węgiel. Ekogroszek nie zostawia zbyt wielu zanieczyszczeń i jest po prostu bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego. Ekogroszek dobrej jakości pali się przede wszystkim długo, dzięki czemu dostarcza sporo ciepła. Ważne jest też to, że podczas jego używania powstaje mało odpadów. Szukając odpowiedniego ekogroszku, powinniśmy mieć na względzie określone parametry i wziąć pod uwagę tak zwaną kaloryczność.
Tyle o zaletach, a co z wadami?
Zdecydowaną wadą zastosowania takiego rozwiązania jest konieczność zainstalowania pieca retortowego. Jest on niestety kosztowny, więc zanim zaczniemy czerpać zyski z oszczędności, które przyniesie nam ekogroszek, powinniśmy przygotować się na spory wydatek. Sam piec podlega również rutynowym przeglądom, które musimy wykonywać w sposób regularny oraz konserwacjom, które pozwolą nam zachować nasz piec w stanie najwyższej funkcjonalności. Wszystko to również wiąże się z wydatkami i z koniecznością dopilnowania wszelkich terminów. Powinniśmy pamiętać też o używaniu wyłącznie ekogroszku wysokiej jakości, ponieważ w tym tańszym i gorszym mogą się znaleźć na przykład kamienie. Pomimo tego ekogroszek jest jednak korzystnym rozwiązaniem, które pozwoli nam wzmocnić nieco domowy budżet oraz będzie korzystniejsze dla środowiska niż opalanie tradycyjnym węglem brunatnym lub kamiennym. Ważne jest to, żeby korzystać z ekogroszku pochodzącego ze sprawdzonych źródeł i od renomowanych dostawców.
artykuł sponsorowany