Ustawowe wakacje kredytowe i ich charakterystyka

Wakacje kredytowe to konstrukcja, która weszła w życie 29 lipca 2022 roku. Na jej podstawie, wszystkie osoby, które posiadają kredyty mieszkaniowe zaciągnięte w polskiej walucie, mają prawo skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych. Kredyt hipoteczny może być przeznaczony na nieruchomości nowe, jak również te pochodzące z rynku wtórnego. Cała idea oparta jest na bezpłatnej możliwości odsunięcia w czasie w łącznym wymiarze aż ośmiu rat przewidzianych w naszym planie spłaty kredytu, na przełomie roku 2022 i 2023. W czasie wakacji kredytowych nie będą naliczane odsetki. Specjaliści pracujący w Alior Bank podkreślają, że jest to rozwiązanie jednorazowe- może być wykorzystane tylko raz w całym okresie trwania kredytu. To możliwość, z której skorzystały już miliony uprawnionych Polaków.

Formalności związane z uzyskaniem ustawowych wakacji kredytowych 

Ustawowe wakacje kredytowe nie narzucają dla kredytobiorców żadnego kryterium dochodowego, by móc ubiegać się o ich przyznanie. By uzyskać odroczenie rat spłaty swojego kredytu hipotecznego, należy złożyć wniosek do danej instytucji bankowej, w której zaciągaliśmy kredyt. W zależności od konkretnego banku można tego typu formalności dopełnić drogą bankowości elektronicznej, korzystając z aplikacji mobilnej, jak również poprzez osobistą wizytę w oddziale banku. Poprawne wypełnienie wniosku, określenie ilości rat, które chcemy odroczyć w spłacie sprawi, że będziemy mogli cieszyć się kilkumiesięczną swobodą, która pozwoli chwilowo odetchnąć od inflacji i rosnących stóp procentowych. Należy jednak pamiętać, że instytucja bankowa ma prawo odmówić nam wakacji kredytowych w przypadku, gdy do tej pory mieliśmy problemy z terminową spłatą rat kredytu. Dotychczasowe regularne opłacanie rat to jeden z kluczowych warunków do otrzymania wakacji kredytowych.

Następstwa płynące ze skorzystania z wakacji kredytowych 

Rządowe wakacje kredytowe to z całą pewnością duża pomoc dla wszystkich kredytobiorców, którzy nie są w stanie uiścić rat kredytu w terminie, tracąc płynność finansową. Należy jednak pamiętać o następstwach płynących ze skorzystania z takiego rozwiązania. Przede wszystkim data spłaty ostatniej raty kredytu przesunie się o czas zawieszenia spłat. Dla przykładu, jeśli skorzystamy z odroczenia ośmiu rat do zapłaty, wówczas będziemy zobowiązani spłacać nasz kredyt hipoteczny zaciągnięty na mieszkanie czy dom o osiem miesięcy dłużej, niż pierwotnie zakładał plan spłaty. Rządowe wakacje kredytowe powinny więc być czasem na budowanie tzw. poduszki finansowej, która pozwoli nam na ponowną płynność finansową. 

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej