Wanna - ceny, porady, testy - co warto wiedzieć przed zakupem

Wanna stała się nieodłącznym elementem wyposażenia łazienek. To właśnie w niej relaksujemy się po ciężkim dniu i zażywamy przyjemnych kąpieli. Przed zakupem wygodnej wanny warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Są nimi rozmiary, kierunek (wanna prawa, lewa), cena, a także materiał wykonania.

Najtańsze wanny to produkty z cienkiego akrylu bądź metalu. Niestety tania wanna akrylowa bądź metalowa to często produkt pochodzący z Chin. Podejrzanie niska cena łączy się tutaj z ryzykiem szybkiego uszkodzenia. Cienka wanna akrylowa nie będzie zbyt odporna na uszkodzenia mechaniczne. Z kolei tanie, metalowe wanny prostokątne i kwadratowe mogą szybko korodować. Dlatego przed zakupem upewnijmy się, czy wanna i dołączone do niej akcesoria są warte naszej uwagi. Lepszej jakości wanny są nieco droższe, jednak ich żywotność może być nawet kilkukrotnie wyższa. Jest to wydatek, który ponosimy raz na wiele lat, dlatego warto zainwestować w produkt, który zaspokoi nasze oczekiwania.

Kolejna istotna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę przed wyborem wanny jest jej kształt. W ofertach handlowych znajdziemy zarówno modele wolnostojące, jak i wanny przeznaczone do montażu przy ścianie. W tym drugim wypadku zwróćmy uwagę na wyprofilowanie. Do wyboru będzie wanna prawa bądź lewa. Wybierzmy model w taki sposób, by pasował do układu naszej łazienki. Zarówno wanna prawa jak i lewa mogą być efektownym elementem wyposażenia łazienki.

W ofertach producentów znajdują się wanny o różnej pojemności, rozmiarach i kształtach. Dużą popularnością cieszy się wanna prostokątna. Najczęściej służy do montażu przy ścianie. Wanny prostokątne wyróżniają się możliwością optymalnego zagospodarowania przestrzeni łazienkowej. Odpowiednio dopasowana wanna prostokątna nie zajmie zbyt dużo miejsca, dzięki czemu dobrze sprawdzi się w niewielkich łazienkach. Alternatywą są wanny owalne, które montuje się na środku pomieszczenia. Tego rodzaju wanna akrylowa bądź metalowa może wyglądać bardzo efektownie, jednak jest rozwiązaniem dedykowanym wyłącznie do większych pomieszczeń.

Istnieje wiele firm produkujących wanny i kabiny prysznicowe. Do bardziej znanych należą firmy Marmite, Cersanit, Piramida, Koło, Ravak, Besco, Sanplast oraz Roha.

Jeśli interesują Cię wanny i akcesoria łazienkowe, zajrzyj do działu poniżej. Znajdziesz w nim porady dotyczące wyboru armatury sanitarnej, podpowiemy Ci jak wykonać remont, a także jak wyposażyć niewielką łazienkę. Na dole strony znajdziesz też powiązaną listę tematów.

Czy tania wanna to rzeczywiście oszczędność?

Wanna jest jednym z ważniejszych elementów każdej łazienki. To w niej możemy zażywać relaksujących kąpieli i odprężyć się po trudach całego dnia. Wybierając odpowiednią wannę, powinniśmy sugerować się kilkoma podstawowymi kryteriami: wielkością, rodzajem zastosowanego tworzywa oraz ceną. Z całą pewnością nie warto sugerować się wyłącznie ostatnim kryterium, bowiem najtańsze wanny często są niepraktyczne, a w dłuższej perspektywie czasu także mało oszczędne. Umiejętne dobranie wanny pod względem wielkości, rodzaju i ceny jest jedynym sposobem na poczynienie realnych oszczędności.

Przypominamy, że koszt zakupu wanny możecie sprawdzić w każdej chwili na dedykowanym dla łazienki kalkulatorze.

Czego unikać podczas zakupu wanny?

Wybierając wanny łazienkowe powinniśmy unikać tych najtańszych, najczęściej wyprodukowanych w Chinach. Okazuje się bowiem, że najtańsze modele są wykonywane z bardzo cienkiego i gorszego jakościowo akrylu lub metalu, który szybko ulega zniszczeniu bądź korozji.

Najtańsze oraz najgorsze jakościowo wanny wyglądają elegancko jedynie na początku ich użytkowania, po kilku miesiącach pojawiają się pierwsze nieestetyczne zarysowania, a po kilku latach będziemy je musieli wymienić na nowe.

Zatem zakup najtańszych wanien jest tylko pozorną oszczędnością, która w perspektywie lat wcale się nie opłaca. O wiele lepszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie zakup niedrogiej, a jednocześnie dobrej jakościowo wanny, która posiada wszystkie niezbędne certyfikaty i spełniała wszystkie normy europejskie.

Jak poczynić oszczędności podczas zakupu wanny?

Dobra wanna łazienkowa wcale nie musi kosztować zastraszająco dużo pieniędzy. Ceny dobrych jakościowo konstrukcji wahają się w granicach od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. Najtańsze, a zarazem najpopularniejsze są wanny akrylowe, które odznaczają się wieloma zaletami. Dobra jakościowo wanna akrylowa jest trwała i nie łatwo ją zarysować. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest niewielka waga, która znacznie ułatwia transport oraz montaż w łazience. Co ciekawe, wanny akrylowe są dźwiękoszczelne i dobrze utrzymują temperaturę wody.

Osoby chcące poczynić długoletnie oszczędności mogą wybrać wśród wielu eleganckich modeli wanien akrylowych. Bardzo ważne będzie odpowiednie dobranie ich parametrów technicznych, rozmiaru i kształtu. Podczas zakupu upewnijmy się, że konstrukcja została wykonana z płyty akrylowej, która spełnia normy europejskie. W ofertach handlowych często pojawiają się tańsze wanny akrylowe, bez atestów i certyfikatów – tego typu produkty mogą szybko pożółknąć lub popękać.

Kupując wannę pamiętajmy, że dobre dopasowanie konstrukcji do naszych indywidualnych potrzeb sprawi, iż wanna będzie praktycznym rozwiązaniem na wiele długich lat. Jeśli jej rozmiar będzie odpowiedni, wówczas nie zaistnieje potrzeba przedwczesnej wymiany czy też remontu całej łazienki, co z kolei będzie prawdziwą formą oszczędności – znacznie bardziej korzystną niż zakup najtańszych i najgorszych jakościowo wanien produkcji chińskiej.