Wanna czy prysznic? Jak wybrać najlepsze rozwiązanie do nowoczesnej łazienki?
Prysznic czy wanna? To jedno z pierwszych pytań, jakie zadajemy sobie przy urządzaniu łazienki. Odpowiedź nie jest prosta i zależy od wielu czynników, z których najważniejsze to ilość dostępnej przestrzeni, design i wystrój łazienki oraz potrzeby i styl życia domowników. Coraz częściej bierzemy pod uwagę także kwestie środowiskowe, takie jak ilość zużywanej wody. Co zatem wybrać? Przedstawiamy zalety i wady obu rozwiązań.
Wanna w łazience – kiedy to dobry wybór?
Domowe SPA i możliwość wzięcia ciepłej relaksującej kąpieli to niekwestionowane, największe zalety posiadania wanny w łazience. Kąpiel w wannie to dla wielu osób nie tylko sposób na codzienną higienę, ale też forma odprężenia i regeneracji ciała i umysłu po długim stresującym dniu. W otoczeniu zapachowych świec, aromatycznych olejków i relaksujących soli do kąpieli można urządzić prawdziwą sesję odnowy biologicznej w zaciszu własnej łazienki. Ale to nie jedyne zalety wanny.
Wanna to dobry wybór w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Pozwala na łatwe i bezpieczne kąpiele maluchów, co może być trudne w kabinie prysznicowej. Wanna ma też wiele praktycznych zastosowań, np. do zrobienia ręcznego prania czy czyszczenia większych przedmiotów.
Montaż wanny – w małej czy w dużej łazience?
Wbrew pozorom to rozwiązanie, które nie jest zarezerwowane wyłącznie do łazienek o dużym metrażu. Różnorodne rozmiary wanien pozwalają dopasować je do niemal każdej powierzchni, niezależnie od układu. Do mniejszych pomieszczeń poleca się wanny do zabudowy, które optymalnie wykorzystują dostępną przestrzeń przy ścianie lub w narożniku łazienki. Duży wybór modeli o różnym zakresie długości i szerokości oferuje np. Geberit. Wanny tej firmy dają możliwość dopasowania do potrzeb użytkowników i estetyki wnętrza.
Trzeba jednak pamiętać, że wraz z montażem wanny w łazience warto zaplanować też jej otoczenie, np. przestrzeń na swobodne wchodzenie i wychodzenie, położenie baterii wannowej czy odpływu do wanny. To ważne, aby zapewnić wygodę i komfort użytkowania na co dzień.
Kiedy lepiej zdecydować się na prysznic?
Prysznic to dobry wybór dla osób prowadzących szybki, dynamiczny tryb życia, dla których codzienne kąpiele mają przede wszystkim wymiar praktyczny. Wzięcie prysznica pozwala zaoszczędzić czas i znacznie zmniejszyć zużycie wody (w porównaniu z kąpielami w wannie), co czyni go bardziej ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem.
Wybór kabiny prysznicowej wcale nie musi wiązać się z rezygnacją z odprężających kąpieli. Niektóre nowoczesne modele wyposażone są w dodatkowe akcesoria, jak np. panele do hydromasażu. Już sam montaż dużej deszczownicy pod natryskiem daje możliwość relaksującej kąpieli pod strumieniem ciepłej wody.
Prysznic – idealne rozwiązanie do małych łazienek
Choć kabiny prysznicowe to dobry wybór do każdej łazienki, niezależnie od metrażu, to na małej powierzchni lepiej sprawdzają się właśnie praktyczne natryski, szczególnie w opcji otwartej. Zajmują mniej miejsca i mają lepszy dostęp, co jest szczególnie ważne w przypadku osób starszych i tych o ograniczonej mobilności.
Otwarte kabiny typu walk-in składają się z pojedynczej ścianki prysznicowej postawionej na posadzce lub na niskim brodziku. To rozwiązanie, które eliminuje całkowicie problem ze swobodnym otwarciem drzwi kabiny na ograniczonej przestrzeni małej łazienki. Natryski walk-in zwykle mają brodzik zlicowany z powierzchnią posadzki lub są wyposażone wyłącznie w odpływ liniowy (podłogowy lub ścienny). Wpływa to nie tylko na znaczną poprawę wygody korzystania z prysznica, ale przede wszystkim optycznie powiększa małe wnętrze i ogranicza czas, który trzeba poświęcić na utrzymanie kabiny w czystości.
A może wanna i prysznic w jednym?
A gdyby tak połączyć wannę i prysznic? Bo nie trzeba rezygnować z komfortu długiej kąpieli, a wygodę wanny można połączyć z wysoką praktycznością prysznica. Tego rodzaju kompromis sprawdza się szczególnie w małych łazienkach, jednocześnie poszerzając funkcjonalność strefy kąpielowej. Tam, gdzie nie ma wystarczająco dużo miejsca na montaż wanny i wstawienie prysznica, można zorganizować opcję typu 2w1.
Wanna z funkcją prysznica, wyposażona w zasłonkę lub ściankę stawianą na krawędzi misy umożliwia wzięcie natrysku bez obawy o zachlapanie łazienki. Ciekawą alternatywą są składane parawany nawannowe mocowane do ściany, które po rozłożeniu tworzą funkcjonalną przestrzeń natryskową. Kiedy nie korzystamy z prysznica, złożone zajmują znacznie mniej miejsca. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba pamiętać też o montażu baterii prysznicowej ze słuchawką i/lub deszczownicą zamiast tradycyjnego kranu wannowego.
Takie hybrydowe rozwiązanie to ukłon w stronę różnych potrzeb i upodobań domowników, a jednocześnie znaczne poszerzenie funkcjonalności strefy kąpielowej, nawet na niewielkim metrażu łazienki.
Kabina prysznicowa czy wanna – co lepiej sprawdza się w praktyce?
Obu rozwiązaniom warto też przyjrzeć się pod kątem funkcjonalności i łatwości utrzymania w czystości.
Czytaj także: Wanna czy prysznic – co wybrać?
Duża wanna – zaleta czy wada?
Duża wanna kojarzy się z miłą kąpielą. Jednak praktyka pokazuje, że im większa pojemność, tym więcej czasu zajmuje przygotowanie kąpieli, bo woda dłużej się nalewa. Codzienne kąpiele w wannie to też wyższe rachunki za zużytą wodę.
Wanna o sporych rozmiarach zajmuje również dużo miejsca, co ma znaczenie na mniejszych metrażach. Rozwiązaniem tu jest wybór modelu o mniejszych gabarytach. Pod kątem zużycia wody i przygotowania kąpieli, to prysznic jest opcją bardziej ekonomiczną i ekologiczną.
Co łatwiej utrzymać w czystości?
To zależy od konstrukcji i sposobu wykończenia. Prysznic z dużymi szybami wymaga regularnego czyszczenia, usuwania nieestetycznych zacieków i osadu. Podobnej konserwacji wymaga misa wanny, przy czym sposób i łatwość czyszczenia w dużej mierze zależą od materiału, z którego jest wykonana.
Wystrój łazienki – co lepiej wpisuje się w nowoczesne trendy?
Na przyjemność z codziennego użytkowania łazienki składa się nie tylko ergonomia i funkcjonalność wnętrza i jego wyposażenia. Równie ważna jest estetyka i harmonijna aranżacja przestrzeni. Wystrój wpływa na odbiór wizualny wnętrza, a spójne połączenie sprzętów, mebli i ceramiki jest kluczem do stworzenia przestrzeni, w której po prostu lubimy przebywać.
I to właśnie to dopasowanie do indywidualnych potrzeb użytkowników jest ważnym czynnikiem w kontekście najnowszych trendów wnętrzarskich. Choć duża wanna (z obudową lub wolnostojąca) ma więcej przestrzeni na wyeksponowanie swoich walorów estetycznych na większym metrażu, to mniejsze modele z powodzeniem można wstawić też do małej łazienki. Z kolei kabina prysznicowa, choć częściej polecana do małych wnętrz, pięknie prezentuje się też w przestronnym pomieszczeniu, dodatkowo uzupełniona o designerską baterię i ciekawe wykończenie posadzki.
W najnowszych trendach łazienkowych obowiązuje minimalizm i wyrafinowana prostota oparte na harmonijnej kompozycji różnych materiałów, kształtów i kolorów. Wystrój łazienki jest wynikiem połączenia indywidualnych preferencji. Odchodzi się zdecydowanie od sterylnych białych łazienek na rzecz wnętrz urozmaiconych, pełnych ciekawych pomysłów i zaskakującej kolorystyki.
Wybór między wanną a prysznicem zależy od wielu czynników, z których najważniejsze to dostępna przestrzeń, styl życia i potrzeby domowników. Wanna to idealna opcja dla osób ceniących sobie odprężające ciepłe kąpiele, zaś prysznic polecany jest dla tych, którzy preferują praktyczne i ergonomiczne rozwiązania. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, warto się im dokładnie przyjrzeć, aby wybrać tę najlepiej dopasowaną do własnych potrzeb.