Wanna czy prysznic? A może jedno i drugie?

Jeśli masz dwie łazienki albo jedną, ale dużą, nie musisz wcale wybierać między prysznicem i wanną – znajdzie się tu miejsce i na jedno, i na drugie. Takie rozwiązanie jest optymalne z wielu powodów:

  • uwalnia od dylematów związanych z aranżowaniem łazienki
  • umożliwia wykorzystywanie zalet obu sprzętów
  • zadowala wszystkich domowników (oraz ewentualnych gości)
  • rozładowuje ruch i pozwala uniknąć konfliktów przy wykonywaniu codziennej toalety

Niestety dwie łazienki lub duży pokój kąpielowy nie zawsze są w naszym zasięgu. Gdy dysponujesz jednym, w dodatku niezbyt dużym pomieszczeniem, musisz dokonać wyboru: wanna albo prysznic (propozycje pryszniców dostępne na lazienkaplus.pl). Aby wybór był satysfakcjonujący, powinieneś wziąć pod uwagę dwie główne kwestie – własne preferencje i możliwości pomieszczenia, związane z jego wielkością i układem.

Mała łazienka – z prysznicem czy z wanną?

Zacznij od sprawdzenia, który sprzęt zmieści się w twojej łazience. Pamiętaj, że oprócz wanny czy prysznica swoje miejsce muszą tu znaleźć również inne niezbędne elementy wyposażenia, jak umywalka, miska WC, szafka czy (ewentualnie) bidet. Mając to na uwadze i sugerując się opiniami projektantów wnętrz, uważniej powinieneś przyjrzeć się prysznicom. A to dlatego, że zajmują mniej miejsca na podłodze niż wanny.

Standardowe kabiny prysznicowe mają wymiary 90 x 90 cm lub 80 x 80 cm (na rynku są też mniejsze, ale mogą nie zapewniać odpowiedniej swobody ruchów podczas kąpieli). Tymczasem wanna – w zależności od modelu – zajmuje średnio ok. 100 x 150 cm (najczęściej jednak te wymiary są większe, zwłaszcza w przypadku wanien wolnostojących, asymetrycznych i owalnych).

Co prawda w dobrych sklepach z wyposażeniem łazienek, np. w lazienkaplus.pl, bez trudu znajdziesz też mniejsze wanny, jednak musisz się zastanowić, czy kąpiel w takiej mini wannie na pewno będzie komfortowa. Wszystko zależy od twoich gabarytów i osobistych preferencji. Zawsze możesz też poprosić o pomoc konsultanta, który rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące konkretnych rozwiązań.

Sprawdź Jak urządzić małą łazienkę z wanną i pralką? (https://www.lazienkaplus.pl/pl/blog/mala-lazienka-z-wanna-i-pralka-501/)

Wybierając konkretny model wanny lub prysznica, weź też pod uwagę odległości, które trzeba zachować, aby móc wygodnie korzystać z łazienki – nie tylko podczas kąpieli.

Ile miejsca trzeba zachować przed prysznicem i wanną? - infografika
Wanna czy prysznic? Wybierz rozwiązanie do swojej łazienki

Komfortowa kąpiel w łazience na poddaszu

Kolejnym miejscem, które wymaga większej rozwagi przy wyborze sprzętu do kąpania jest łazienka ulokowana na poddaszu. Trudności aranżacyjne wynikają tu przede wszystkim z obecności skosów, które mogą się schodzić na różnych wysokościach.

Wybierając wannę lub prysznic do łazienki na poddaszu powinieneś wziąć pod uwagę nie tyle sam metraż pomieszczenia, ale jego powierzchnię użytkową (czyli miejsca, w których minimalna wysokość wynosi 190 cm), a także wysokość ścianki kolankowej (tej, o którą opiera się dach). Zasada jest prosta – im większa powierzchnia użytkowa i im wyższe ścianki kolankowe, tym więcej możliwości aranżacyjnych.

Wanna i prysznic w łazience na poddaszu
Wanna czy prysznic? Wybierz rozwiązanie do swojej łazienki

Wanna i prysznic w łazience pod skosami

W dużej łazience ze skosami bez problemu zmieści się i wanna, i prysznic (obok siebie lub w dwóch różnych miejscach pomieszczenia). Trzeba jednak pamiętać, że prysznic wymaga odpowiedniej wysokości stropu – minimum 210 cm. Stąd nie w każdej łazience znajdzie się na niego miejsce.

W małej łazience na poddaszu zdecydowanie lepiej sprawdzi się wanna (zwłaszcza wanna wolnostojąca, ulokowana w niewielkiej odległości od ściany - ciekawe propozycje możesz zobaczyć na lazienkaplus.pl). Co prawda zajmuje więcej miejsca na podłodze, ale za to można ją umieścić pod większymi skosami. Biorąc pod uwagę, że standardowa wanna ma wysokość ok. 50 cm, a siedząc w niej nasza głowa znajduje się na wysokości ok. 100 cm od ziemi, ścianka kolankowa musi mieć co najmniej 1 m wysokości.

Wanna czy prysznic, czyli relaks vs zużycie wody

Po kwestiach technicznych, pora przyjrzeć się sprawom użytkowym. Zarówno wanna, jak i prysznic, mają swoje mocne i słabsze strony. Warto je przeanalizować, aby ułatwić sobie wybór optymalnego sprzętu i uniknąć późniejszych rozczarowań.

Wanna jest idealnym miejscem do odpoczynku. Długa kąpiel w aromatycznej pianie pozwala zredukować stres, odsunąć natrętne myśli, rozluźnić mięśnie i zapomnieć o otaczającym świecie. Jeszcze więcej pozytywnych wrażeń dostarczą sprytne dodatki, jak hydromasaż czy chromoterapia (terapia światłem). Podczas kąpieli można też czytać książkę, oglądać film albo zafundować sobie seans pielęgnacyjny z odżywczą maską.

Jednak częste kąpiele łączą się z dużymi rachunkami za wodę (średnio do wanny wlewa się ok. 80 litrów wody). Pod tym względem prysznic jest znacznie ekonomiczniejszy (o ile zakręcasz kran namydlając ciało i wykonując inne czynności pielęgnacyjne). Trwa też o wiele krócej, nie wysusza skóry i jest wygodniejszą opcją, gdy chcesz szybko się odświeżyć, np. przed pracą czy po treningu albo wykonać niektóre zabiegi higieniczne, jak depilacja czy peeling.

Wanna z prysznicem
Wanna czy prysznic? Wybierz rozwiązanie do swojej łazienki

Indywidualne potrzeby domowników

Przed podjęciem decyzji: wanna czy prysznic, weź pod uwagę również kwestie związane z wygodą i bezpieczeństwem – swoim i domowników. Jeśli w domu mieszkają osoby starsze lub niepełnosprawne ruchowo, wygodniej będzie im brać prysznic niż kąpać się w wannie. Dobrze sprawdzą się tu zwłaszcza modele bezbrodzikowe (np. przestronna kabina typu walk-in), które nie wymagają wysokiego podnoszenia nóg przy wchodzeniu i wychodzeniu.

Jeśli zależy ci na wannie, wybierz model z profilowanym siedziskiem i zamontuj uchwyty oraz stopnie, ułatwiające wychodzenie z wanny. Na podłodze i w wannie rozłóż też antypoślizgowe maty, które chronią przed upadkiem.

Wanna sprawdzi się lepiej w domu, w którym są małe dzieci. Ułatwia ich codzienną pielęgnację i zapewnia im mnóstwo świetnej zabawy. Jeśli nie masz na nią miejsca, albo po prostu wolisz prysznic, rozważ opcję z głębokim brodzikiem, w którym wygodnie wykąpiesz malucha lub zwierzęta domowe, a w razie potrzeby zrobisz małe pranie.

Porównanie prysznica i wanny - infografika
Wanna czy prysznic? Wybierz rozwiązanie do swojej łazienki

Wygodne kompromisy – wanna z prysznicem, prysznic z brodzikiem

Jeśli po przeanalizowaniu wszystkich zalet i wad obu sprzętów, nadal nie wiesz, który model wybrać, a musisz zdecydować się na jeden, poszukaj wygodnych kompromisów. Oprócz wspomnianych wyżej kabin prysznicowych, które mogą służyć jako miniwanna, możesz rozważyć też opcje łączące wannę z prysznicem.

Wanno-prysznice łączą funkcjonalność obu sprzętów i świetnie sprawdzają się w niewielkich łazienkach. Zamiast klasycznych zasłon prysznicowych warto postawić na bardziej estetyczne i trwałe parawany nawannowe, mocowane na profilach przytwierdzonych do ściany. Mogą to być parawany jedno-, dwu- lub kilkuczęściowe, zarówno przesuwne, jak i składane w harmonijkę. Te wykonane z przezroczystego tworzywa wyglądają tak samo, jak eleganckie ścianki prysznicowe i – podobnie jak one – skutecznie chronią łazienkę przed zalaniem.

Wanna czy prysznic? Wybierz rozwiązanie do swojej łazienki
Wanna czy prysznic? Wybierz rozwiązanie do swojej łazienki

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej