Wapno - rodzaje wapna, zastosowanie, ceny, opinie, porady

Wapno jest cennym materiałem dla dwóch różnych branż. Pierwszą z nich jest budownictwo, tam służy, jako spoiwo i dodatek do innych surowców. Wapno odgrywa też niebagatelną rolę w rolnictwie i ogrodnictwie. Wykorzystuje się je do nawożenia roślin, dostarcza im składniki niezbędne do rozwoju. Do tego doskonale odkwasza ziemię. W dalszej części artykułu wymienimy rodzaje wapna należące do obu kategorii. Wskażemy najważniejsze zastosowania i ceny tego materiału.

Wapno – podstawowe informacje na jego temat

Jak już wspomnieliśmy, podzielimy wapno na dwie kategorie ze względu na zastosowanie. Zatem, patrząc pod tym kątem w pierwszej grupie znajduje się wapno budowlane. Jest to spoiwo, które twardnieje przy zetknięciu z powietrzem. Jego głównymi składnikami są tlenki i wodorotlenki wapnia. W mieszance znajduje się też wodorotlenek magnezu, dwutlenek krzemu, tlenek glinu i żelaza. W zależności od odmiany skład chemiczny może się nieznacznie różnić. To wapno jest zazwyczaj dodatkiem do cementu i gipsu. Istnieje też wapno hydrauliczne, to materiał twardniejący w reakcji z powietrzem, ale też i wodą.

Do drugiej kategorii zalicza się wapno nawozowe, które najczęściej występuje w formie tlenkowej. Oddaje do dyspozycji rolników i ogrodników bardzo ważne zastosowania. Pierwsze z nich to oczywiście nawożenie. Innymi słowy dostarczanie roślinom składników niezbędnych do rozwoju. Ten sam materiał stanowi zabezpieczania pni drzew. Wapno nawozowe wykorzystuje się do podwyższania odczynu gleby, czyli odkwaszania. Rozprowadza się je na glebach kwaśnych by uzyskać odczyn lekko kwaśny, obojętny lub też zasadowy. Widać, więc doskonale, że wapno ma liczne zastosowania. Teraz dokładniej piszemy poszczególne odmiany, na początek wapno budowlane.

Wapno budowlane – wersja gaszona oraz wapno chlorowane

Pierwszym materiałem, którym się zajmujemy jest wapno gaszone zwane też hydratyzowanym lub lasowanym. Jest to wodorotlenek wapnia powstający w wyniku gaszenia wapna palonego. Gotowy produkt uzyskuje się na dwa sposoby. Pierwszy polega na dodaniu do tlenku wapnia minimalnej ilości wody. Na skutek reakcji chemicznej uzyskuje się suchy proszek. Wapno gaszone może też powstawać na mokro. Do tlenku wapnia dodaje się większe ilości wody. W ten sposób otrzymuje się ciasto lub mleko wapienne.

Wapno gaszone jest powszechnie stosowane w ogrodnictwie i budownictwie. Na razie skupimy się na tej drugiej opcji. Ten związek chemiczny reprezentuje materiały budowlane wchodzące w skład zapraw murarskich i tynkarskich. W tym drugim przypadku konieczne jest jego moczenie. Dzięki temu wapno hydratyzowane stanie się gęstsze a tynk bardziej plastyczny. To oczywiście nie jedyne zastosowanie w budownictwie. Wapno gaszone jest wykorzystywane do bielenia ścian i sufitów. W ten sposób likwiduje pasożyty i drobnoustroje. Zapobiega też powstawaniu grzybów i pleśni. Wapno hydratyzowane kosztuje około 13 zł za worek o wadze 20 kg.

Ciekawym produktem jest też wapno chlorowane, którego prawidłową nazwą jest podchloryn wapnia. Jest to nieorganiczna sól kwasu podchlorawego występująca w formie proszku. Nie powstają z niej materiały budowlane, ma za to inne zalety. Wapno chlorowane wykazuje silne właściwości utleniające. Niszczy bakterie, grzyby i glony. Jest, zatem składnikiem środków dezynfekujących wodę pitną i przemysłową. Tą substancję dodaje się do preparatów odkażających narzędzia i naczynia wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Wapno chlorowane występuje między innymi w 20 i 25 kilogramowych workach. Cena to około 100-120 zł.

Wapno palone – charakterystyka, zastosowanie, cena

Wapno palone, czyli tlenek wapnia, jest otrzymywane poprzez wypalanie kamienia wapiennego. Proces ten odbywa się w temperaturze 1000-1300°C. Końcowy produkt występuje w dwóch mocno różniących się wersjach. Pierwsza z nich to wapno palone mielone. Jak już sugeruje nazwa przybiera formę proszku. Tymczasem druga wersja to bryły, z których korzysta się od razu po wypaleniu. Warto tu dodać, że opisywane wapno ma silne właściwości higroskopijne. Oznacza to, że jest podatne na chłonięcie wilgoci. Jest też substancją żrącą.

Wapno palone ma liczne zastosowania. Wchodzi w skład zapraw murarskich i tynkarskich. Bierze udział w produkcji betonów komórkowych oraz cegieł wapienno-piaskowych. Jest też elementem dodawanym do trocin w celu wypełnienia konstrukcji szkieletowych z drewna. Opisywane wapno stosuje się, jako topik w procesie lutowania. Z jego pomocą wytwarza się nie tylko materiały budowlane, również karbid i środki owadobójcze. Widać, więc, że zastosowań jest wiele. Ile kosztuje wapno palone? Za worek o wadze 25 kg zapłacimy około 100 zł. Wapno budowlane już za nami, czas, więc na kolejne wersje.

Wapno węglanowe i hydratyzowane w ogrodnictwie – wapno nawozowe i jego zastosowanie

Wapno hydratyzowane oprócz tego, że pomaga tworzyć materiały budowlane ma też zastosowanie w ogrodnictwie. Służy na przykład do bielenia pni drzew owocowych. Ten zabieg ma na celu ochronę roślin przed uszkodzeniami powstającymi w wyniku wahania temperatur zimą i wczesną wiosną. Wapno hydratyzowane jest też używane do odkwaszania gleby w ogrodzie i na działce. Najlepiej sprawdza się na ciężkich podłożach takich jak gleby gliniaste. Teraz przed nami wapno nawozowe węglanowe.

Wapno węglanowe znane jest też pod takimi nazwami jak kreda pylista, kreda pastewna, kreda jeziorna lub mączka wapienna. Uzyskuje się je w wyniku mielenia skał wapiennych. Jest też wydobywane w kopalniach odkrywkowych. Najlepsze wapno węglanowe jest mocno zmielone i pozbawione zanieczyszczeń. Podobnie jak w przypadku wersji hydratyzowanej jego zadaniem jest odkwaszanie gleby. Wapno węglanowe należy stosować na ziemiach lekkich i średnio zwięzłych. Na koniec ostatni rodzaj nawozu, czyli wapno magnezowe.

Wapno magnezowe, zwane też dolomitowym, to kolejny rodzaj wapna stosowany w ogrodnictwie. Jest pozyskiwane z mielenia skał wapniowo-magnezowych(dolomitu). Jakie zastosowanie ma wapno magnezowe? Jest popularnym nawozem stosowanym na glebach o odczynie od lekko do bardzo kwaśnego. Sprawdzi się tam gdzie nie występuje duże stężenie magnezu i wapnia. Wapno magnezowe jest świetnym środkiem pod uprawę warzyw, roślin sadowniczych i ozdobnych.