Wapno gaszone - właściwości, zastosowanie, cena, porady praktyczne
Wapno gaszone, czyli tak zwane wapno lasowane, to jeden z podstawowych produktów w chemii budowlanej. Jeszcze do niedawna było używane do bardzo wielu zastosowań, obecnie raczej kupujemy gotowe produkty, w których się znajduje, ale nadal może być przydatne w wielu przypadkach. Dowiedz się, do czego można użyć wapna gaszonego.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wapno gaszone – co to jest i jak działa
Wapno gaszone to zwyczajowa nazwa wodorotlenku wapnia. Jest to składnik pozyskiwany nie bezpośrednio z wapieni, raczej z tlenku wapnia. Jeszcze do niedawana nie wyobrażano sobie budowy bez dołu z wapnem gaszonym, obecnie pojawia się o wiele rzadziej, ale nadal jest wykorzystywane ze względu na niezwykłe właściwości.
Uzyskuje się je w procesie gaszenia wapna, tak zwanego lasowania. Może mieć różne formy i różną konsystencję. Wapno niegaszone, czyli podstawa do jego uzyskania, ma formę zbryloną, ale jest to substancja, która łatwo się rozkrusza, więc można je dostać w postaci drobnego pyłu lub granulatu.
Lasowanie wapna
Lasowanie wapna to proces uzyskiwania wapna gaszonego. Podstawą jest wapno palone (wapno niegaszone) czyli tlenek wapnia. Po dodaniu do niego odpowiedniej ilości wody powstaje wapno gaszone – wodorotlenek wapnia. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o zaprawie wapiennej.
Lasowanie można przeprowadzić na dwa sposoby: na sucho i na mokro. Wapno gaszone na sucho wymaga zastosowania minimalnej ilości wody, co sprawia, że otrzymujemy tak zwane wapno hydratyzowane. Ten proces powinien przebiegać wyłącznie w warunkach przemysłowych, a ten rodzaj wapna można łatwo kupić w sklepie. Metodą na mokro uzyskujemy wapno z dużą ilością wody – można je rozmieszać samemu, ale je także można kupić w sklepie. Wapno gaszone jest o wiele szerzej dostępne w sklepach budowlanych niż zwykłe czyste wapno palone.
Zastosowanie wapna gaszonego
Wapno gaszone ma niezwykłe właściwości. Absorbuje wodę, ma działanie bakterio- i grzybobójcze. Dlatego dawniej często było podstawą zapraw murarskich, tynkarskich i sztukaterskich. Obecnie częściej stosowane jest jako wapno nawozowe. Można nim posypać glebę przed oraniem, żeby ją odkwasić i nadać je odpowiedni poziom pH. Wapno gaszone może także służyć do zabezpieczania drzew owocowych i ozdobnych – maluje się nim pnie. Ma to służyć ochronie przed pękaniem w czasie nocnych przymrozków.
Wapno gaszone używane jest do tworzenia farb wapiennych, które używa się do malowania sufitów czy bielenia wnętrz budynków gospodarczych. Ponieważ wapno suchogaszone ma działanie bakteriobójcze, zbiera świetne opinie jako farba do obór czy kurników. Profesjonalne zastosowanie wapna gaszonego jest bardzo szerokie. Stosuje się je w stomatologii do wypełniania ubytków w zębach, do zmiękczania wody czy do odsiarczania spalin różnego rodzaju. A może zainteresuje cię także ten artykuł o silikatach?
Wapno gaszone do zapraw murarskich?
Wodorotlenek wapnia dawniej pojawiał się na każdej budowie i to w dużych ilościach. Obok budującego się domu znajdował się dół z wapnem, które lasowano na bieżąco, na mokro, by stosować je do zapraw murarskich czy tynkarskich. Otrzymywanie wapna gaszonego na podwórku było jednak dość czasochłonne i niestety dość niebezpieczne, ponieważ wapno palone jest żrące i toksyczne. Nie może mieć kontaktu ze śluzówkami, nie powinno mieć kontaktu także ze skórą.
Dlatego obecnie, kiedy technologia wytwarzania chemii budowlanej, poszła naprzód, zaprawy w dużej mierze kupuje się gotowe. Mają już one dodane odpowiednią ilość wapna gaszonego i są gotowe do użycia lub wymagają zmieszania z wodą. Nikt już też nie kupuje samodzielnie wapna palonego. Otrzymywanie wapna gaszonego jest zbyt pracochłonne, zwłaszcza że można wszędzie dostać wapno suchogaszone, które wystarczy wymieszać z wodą i jest gotowe do użycia.
Wapno gaszone – gdzie i jakie można kupić?
Wapno gaszone dostępne w sklepach to najczęściej wapno hydratyzowane. Najczęściej ma ono postać proszku lub bardzo drobnego granulatu. Bardzo rzadko zdarza się wapno w bryłach. W ten sposób raczej występuje wapno palone, które można kupić na przykład bezpośrednio w kopalniach.
Wapno gaszone jest sprzedawane luzem lub w workach. Czasami ma dodatkowe składniki. Może być sprzedawane jako wapno nawozowe – wtedy najprawdopodobniej jest z dodatkiem magnezu. Wapno tego rodzaju znajduje się często w sklepach pod ogólną nazwą „wapno budowlane”, ale na wszelki wypadek warto przeczytać specyfikację producenta.
Opinie o producentach i ceny
Wapno budowlane jako takie nie kosztuje za wiele. Cena wzrasta, jeśli znajdują się w nim dodatkowe składniki. Na dodatek im większe opakowanie, tym mniejsza cena za kilogram. Najtaniej można je kupić bezpośrednio u producenta, ale wtedy zazwyczaj jednostką jest tona. Gaszone wapno nawozowe na duże pola może być liczone w tonach, zatem w kopalniach najtaniej można je kupić.
My jednak przedstawiamy ceny produktów, które można znaleźć w sklepach budowlanych lub ogrodniczych. Są to produkty najbardziej znanych marek, jak Izolbet, marek z grupy PSB czy Alpol. Sprawdź także ten artykuł z cenami materiałów budowlanych w Polsce.
Marka i nazwa | Rodzaj wapna | Cena |
---|---|---|
Izolbet Wapno budowlane | Hydratyzowane, budowlane | 13 zł/20 kg |
Bukowa Białe Wapno | Hydratyzowane | 8 zł/20 kg |
Alpol Extra białe | Hydratyzowane, budowlane | 13 zł/20 kg |
Florovit Wapno nawozowe | Graunlowane, nawozowe | 9 zł/5 kg |
Jak używać wapna gaszonego?
Wapno gaszone może być używane samo, w formie suchej – na przykład do nawożenia i zobojętniania gleby, lecz także można je połączyć z wodą. W ten sposób powstaje tak zwana woda wapienna – zawiesina wapna hydratyzowanego w wodzie. Można nią pomalować ściany czy drzewka i krzewy owocowe.
Wapno gaszone miesza się z wodą w ilości 2 kg na 10 litrów płynu. W ten sposób powstaje całkiem spora porcja wody wapniowej. Jeśli nie zostanie zużyta, nie przechowuje się jej na później. Na szczęście wapno – sam proszek – ma bardzo długi okres przydatności do użycia, a odpowiednio przechowywany niekiedy może być stosowany bezterminowo. Oczywiście pod warunkiem, że nie dostanie się do niego woda.