Wapno hydratyzowane - zastosowanie

Chemia budowlana nie może obyć się bez wapna. Wapno hydratyzowane, czyli wapno gaszone było niegdyś często wykorzystywane jako wapno budowlane. Wodorowęglan wapnia stanowi biały, bezwonny proszek, który słabo rozpuszcza się w wodzie. W czasie budowy domu używano wapna gaszonego do wyrobu zapraw murarskich i zapraw tynkarskich. Obecnie znajduje ono zastosowanie:

 • w budownictwie jako materiały budowlane - znajduje ono zastosowanie do wyrobu zapraw murarskich i tynkarskich oraz jako baza do farb malarskich,
 • jako środek do bielenia ścian w pomieszczeniach gospodarczych, gdyż wapno gaszone ma właściwości dezynfekcyjne,
 • jako środek do bielenia pni drzew owocowych w ogrodnictwie, gdzie pomaga w walce ze szkodnikami drzewek owocowych, zapobiega pękaniu pni oraz nagrzewaniu się pni drzew w czasie upalnych dni,
 • w rolnictwie jako nawóz wapienny, do odkwaszania gleby,
 • jako środek do zmiękczania wody w połączeniu z sodą,
 • w stomatologii jako składnik plomb i opatrunków,
 • jako wybielacz w garbarstwie,
 • w energetyce jako środek do odsiarczania spalin,
 • w przemyśle spożywczym jako regulator kwasowości i utwardzający dodatek do żywności. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wapnie palonym?

Jak powstaje wapno hydratyzowane?

Wapno hydratyzowane powstaje w procesie gaszenia wapna palonego. Zachodzi wówczas reakcja tlenku wapnia z wodą, w wyniku której powstaje wodorotlenek wapnia.

Proces gaszenia wapna palonego odbywa się na dwa sposoby:

 • gaszenie na mokro, które wykonuje się samodzielnie przez moczenie wapna w dużej ilości wody. Jeśli przygotowujemy wapno do zapraw murarskich, gaszenie powinno trwać co najmniej dwa tygodnie. Natomiast wapno budowlane przeznaczone do prac tynkarskich przygotowuje się przez minimum dwa miesiące.
 • gaszenie na sucho odbywa się w warunkach przemysłowych przy użyciu niewielkiej ilości wody. Dochodzi do reakcji chemicznej w wyniku której powstaje wapno hydratyzowane suchogaszone.

Jakość wapna gaszonego zależy od wielkości płytek wapna, które powstają w wyniku gaszenia. Im płytki są mniejsze tym wapno gaszone jest tłustsze i lepszej jakości.

Wapno stosowane jako chemia budowlana

Wapno budowlane niegdyś stosowane było w budownictwie powszechnie. Obecnie zarówno wapno palone jak i wapno gaszone wracają do łask ze względu na ich właściwości prozdrowotne. Materiały budowlane na bazie wapna tworzą w budynkach mieszkalnych zdrowy mikroklimat. Dzięki temu poprawia się samopoczucie mieszkańców domów. Sprawdź także ten artykuł o wapnie magnezowym.

Wapno gaszone stosuje się głównie do produkcji zapraw murarskich przeznaczonych do łączenia materiałów ściennych. Jest ono wykorzystywane również do zapraw tynkarskich stosowanych we wnętrzach i na zewnątrz oraz do gładzi szpachlowych oraz systemów izolacyjnych.

Wapno hydratyzowane w czasie tynkowania, czyli wapno gaszone jako wapno budowlane czy wapno murarskie krok po kroku
Wapno hydratyzowane - opis, zastosowanie, opinie, ceny, porady

Polecana chemia budowlana

Materiały budowlane zawierające wapno gaszone są bardziej odporne na grzyby i pleśnie. Dzięki temu w budynkach tworzy się zdrowszy mikroklimat. Wapno murarskie z dodatkiem wapna hydratyzowanego lepiej się urabia, dzięki lepszej zdolności utrzymania wody. Ponadto wapno murarskie tego rodzaju ma większą plastyczność, elastyczność oraz mrozoodporność. Wapno murarskie z dodatkiem wapna gaszonego ma lepsze właściwości termoizolacyjne.

Wapno stosuje się również do bielenia ścian i sufitów. Bielenie dezynfekuje podłoże, niszczy pasożyty i drobnoustroje chorobotwórcze. Pobielone podłoże jest bardziej odporne na grzyby i pleśnie. Bielenie ścian wapnem gaszonym szczególnie przydaje się w pomieszczeniach o dużej wilgotności, jak kuchnie, łazienki, pralnie czy też budynki gospodarcze, piwnicy czy obory.

Wapno suchogaszone możemy zakupić w sklepach i marketach budowlanych. Cena wapna hydratyzowanego w Castoramie wynosi 5,48 zł za opakowanie 2 kg oraz 12,98 zł za opakowanie 20 kg. Castorama oferuje wapno suchogaszone firmy Alpol, które nadaje się świetnie do zapraw murarskich i tynkarskich. Produkt ten zbiera dobre opinie użytkowników jako niedrogi i bardzo przydatny. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wapnie gaszonym?

Natomiast Obi oferuje wapno hydratyzowane Natura Classic w opakowaniach 20 kg, którego cena wynosi 9,98 zł. Wapno murarskie z Obi zyskało sobie dobre opinie jako suche, dobrze przechowywane i dobrze rozdrobnione. Wapno Natura Classic reklamowane jest jako idealne do zapraw murarskich i tynkarskich. Wapno gaszone Natura Classic polecane jest jako składnik tynku do pomieszczeń, gdzie przebywają alergicy. Gwarantuje ono trwały i odporny tynk oraz dobry mikroklimat w pomieszczeniu.

Dobre opinie zbiera wapno hydratyzowane Izolabet oferowane przez Bricoman. Jego cena wynosi 12,96 za 20 kg. Wapno to spisuje się dobrze użyte do zapraw murarskich. Dobrze się miesza i dobrze uszczelnia.

Kupując materiały budowlane w celu budowy lub remontu, warto wybrać wapno hydratyzowane jako składnik zaprawy murarskiej i tynkarskiej, aby zapewnić sobie zdrowy mikroklimat w domu czy mieszkaniu. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat chemii budowlanej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny