Wapno magnezowe – skład i działanie

Wapno magnezowe to nie to samo co wapno gaszone czy inne rodzaje wapna palonego. Nie ma nic wspólnego z budownictwem. To jeden z nawozów wapniowych, koniecznych do zmiany poziomu pH gleby pod roślinami uprawnymi. Wapno magnezowe ma jednak o wiele większe zastosowanie i szersze działanie.

Skład wapna to CaCO3, czyli wodorowęglan wapnia (kalcyt) i łatwo przyswajalne związki magnezu (na przykład MgCO3). Czasami podstawą jest wapno gaszone, czyli wodorotlenek wapnia. Wapno nawozowe z magnezem może zawierać także dodatkowe pierwiastki, takie jak bor, miedź, mangan, cynk żelazo czy molibden. To są najważniejsze mikroskładniki, których wszystkie rośliny potrzebują do wzrostu. Ze względu na skład nawóz może należeć do różnych grup i klasyfikacji, ale najczęściej jest uznawany za wapno magnezowo węglanowe właśnie ze względu na obecność kalcytu w składzie. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o zaprawie wapiennej.

Po co stosować wapno magnezowe?

Wapno nawozowe używa się wyłącznie w miejscach, w których poziom pH jest niski. Jego zadaniem jest odkwaszenie podłoża – w przeciwnym razie nie uzyska się plonów z roślin uprawnych i warzywnych, które w większości są zasadolubne. Wapno reaguje bardzo szybko – większość nawozów ma reaktywność w okolicach 100%, dlatego efekt jest błyskawiczny. Dodatek magnezu to świetne rozwiązanie – ten pierwiastek odpowiada za przyswajanie się składników odżywczych i pokarmowych roślin.

Zastosowanie odpowiedniej dawki wapna magnezowego przekłada się bezpośrednio na większe i bardziej obfite plony. Przede wszystkim znaczenie ma tutaj magnez – dzięki niemu rośliny lepiej przyswajają azot, pierwiastek odpowiedzialny za przyrost masy zielonej. Nawozy wapniowe z magnezem sprawiają także, że rośliny są bardziej odporne na działanie mrozu czy suszę. Lekko także zatrzymują wodę w podłożu, co może okazać się zbawienne w czasie największych upałów.

Wapno nawozowe z magnezem – gdzie i kiedy stosować

Wapno magnezowe nie powinno być stosowane samo. Najczęściej połowę dawki powinno stanowić zwykłe wapno, połowę to z magnezem. Na glebach średnich i ciężkich powinno się wybierać produkty, w składzie których znajdują się tlenki magnezu, w przypadku gleb lekkich i bardzo lekkich mogą to być inne związki tego pierwiastka. Wapno magnezowo-węglanowe powinno być dawkowane ze względu na rodzaj gleby. A może zainteresuje cię także ten artykuł o prawidłowych proporcjach zaprawy murarskiej?

Wapno magnezowe podczas użycia w ogrodzie oraz cena wapna magnezowego i polecane wapno nawozowe z magnezem
Wapno magnezowe - zastosowanie, ceny, opinie, porady

Stosowanie wapna magnezowego ze względu na rodzaj gleby

Rodzaj gleby

Dawka wapna magnezowego w t/ha

Lekka

2-3

Średnia

3-4

Ciężka

4-5

Polecana chemia budowlana

Najlepsze efekty uzyskuje się, jeśli wapnowanie jest przeprowadzane jesienią, już po zbiorach albo wczesną wiosną, jeszcze przed siewem. Po posianiu nawozów wapniowych należy zaorać ogród, by dobrze rozprowadzić wszystkie składniki. W razie potrzeb można siać je także pogłównie, ale wtedy przyswajalność może być niższa, ponieważ pojawia się problem wmieszania składnika w ziemie. Proszkowe czy granulowane wapno magnezowe powinno znaleźć się na głębokości 20 cm. Można stosować je co roku przez 5-6 lat, aż do uzyskania odpowiedniego pH gleby.

Wapno magnezowe – formy występowania

Na rynku pojawia się bardzo wiele produktów wapniowych i wiele różnych form wapna magnezowego. Niestety, pojawiają się także produkty, które nie mają certyfikatów i atestów dopuszczalnych do stosowania. Dlatego kupując wapno, wybierać produkty sprawdzonych producentów, ze sprawdzonych źródeł i sprawdzaj zawsze kartę produkty. Warto także sprawdzić, jaki jest skład nawozu. Najlepiej, by zawierały tlenkowe formy magnezu i węglanową formę wapna – w ten sposób najszybciej się przyjmuje.

Wapno jest sprzedawane w workach lub luzem, na kilogramy (lub setki kilogramów). Najczęściej kupowane jest granulowane wapno magnezowe. Większość nawozów ma formę drobnych granulek. Większe granulki są wygodniejsze do stosowania, ale warto wiedzieć, że im bardziej rozdrobniony jest nawóz wapniowy, tym będzie lepiej i szybciej działał.

Ceny wapna magnezowego i opinie o produktach

Wapno magnezowe pojawia się w tak wielu sklepach i w ofertach tak wielu producentów, że łatwo się pogubić. Produkty sprzedawane w workach jednak nie są takie same – różnią się stopniem rozdrobnienia i składem. Niektóre z nich zbierają lepsze, inne gorsze opinie, co nie zawsze przekłada się na koszt. Cena wapna magnezowego zmienia się w ciągu roku. Jesienią jest najwyższa, by w kwietniu osiągnąć najniższy poziom. Warto wtedy kupić je na zapas, ponieważ wapno dobrze się przechowuje.

Najbardziej popularne firmy zajmujące się produkcją wapna magnezowego to te, które produkują nawozy innego rodzaju, jak Radkowit, Polifoska i tym podobne. Jednakże ten produkt znajduje się także w ofercie przedsiębiorstw zajmujących się kruszywami różnego rodzaju: Dolomit S.A., Cemex czy ŚKSM (Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych). Poniżej przedstawiamy porównanie niektórych produktów pod względem składu i ceny. A może zainteresuje cię także ten artykuł o silikatach?

Specyfikacja i ceny wapna magnezowego

Nazwa

Zawartość wapna

Zawartość magnezu

Dodatkowe składniki

Cena

Dewonit

 25-42%

8-19%

brak

15 zł tona bezpośrednio w kopalni

Flormex 03

 >30%

 15%

Cynk, żelazo, miedź, mangan, chrom

Ok 260 zł tona

Dolomit

30-32%

18%

Bor, miedź, cynk, żelazo, mangan i mobilden

6,50 za 10 kg lub 490 zł za 500 kg

Radkowit

53-62%

31-37 %

Miedź, mangan, cynk

58 zł tona luzem z odbiorem osobistym

Rozbieżności w cenach wynikają z tego, że część produktów to kruszywo uzyskiwane w kopalniach innych surowców. Są one dostępne luzem i można je kupić bezpośrednio u producenta, chociaż wtedy tak naprawdę jednostką jest tona – to raczej rozwiązanie dla rolników, którzy mają sporej wielkości magazyn. W przypadku wapna w workach ceny mogą być nieco większe, jak wapno dolomitowe. Jeśli jeszcze jest zgranulowane i z dodatkowymi składnikami, będzie jeszcze droższe. Na potrzeby standardowego ogródka powinien wystarcza wapno dolomitowe w opakowaniach 10-cio kilogramowych. Sprawdź także ten artykuł z cenami materiałów budowlanych w Polsce.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny