Warsztat majsterkowicza – co powinno się w nim znaleźć?

Lubisz majsterkować? W takim razie raczej nie musimy mówić ci, jakie narzędzia powinny znaleźć się w twoim domowym warsztacie. Jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę z majsterkowaniem, dowiedz się, dzięki jakim akcesoriom twoja praca będzie nie tylko sprawna, ale też przyjemna.

Ocena: 0,0/5 (głosów 0)

Warsztat majsterkowicza

W skrzynce narzędziowej majsterkowicza nie może zabraknąć kilkunastu podstawowych narzędzi, pomocnych zarówno w pielęgnowaniu pasji, jak i przy wykonywaniu codziennych prac domowych.

Podstawowe narzędzia stolarskie

Jednym z podstawowych, a przy tym najczęściej wykorzystywanych narzędzi, jest młotek, który znajdziemy w każdym, nie tylko przydomowym warsztacie. Warto wiedzieć, że młotki mogą mieć różne zastosowania, więc przed zakupem powinniśmy dokładnie sprawdzić przeznaczenie danego modelu. Do użytku domowego najlepsze są jednak młotki ślusarskie.

W naszym narzędziowym asortymencie powinny znaleźć się także obcęgi, które świetnie sprawdzają się zwłaszcza przy obcinaniu miękkich drutów lub wyjmowaniu gwoździ. Dobry zestaw narzędzi w Castoramie
(https://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/narzedzia-reczne/klucze-i-wkretaki/klucze/zestawy.html) powinien zawierać również klucze nasadowe, pomocne podczas odkręcania i dokręcania połączeń śrubowych, wkrętak z rowkiem płaskim oraz wkrętak krzyżowy, a ponadto komplet ścisków, przydatny przy mocowaniu obrabianych elementów do stołu, i zestaw dłut, który docenią osoby pracujące z drewnem i zajmujące się rzeźbiarstwem.

Wśród pozostałych narzędzi, które bez cienia wątpliwości powinny znaleźć się w naszym domowym niezbędniku, wymienia się zestaw śrubokrętów, kombinerki, podstawowe pędzle, szpachelka, papier ścierny oraz pistolet do klejenia na gorąco.

warsztat majsterkowicza

Podstawowe narzędzia miernicze

Ważną grupę w funkcjonalnym zestawie narzędzi warsztatowych będą stanowić też przybory miernicze. Do najczęściej wykorzystywanych zalicza się calówkę, czyli po prostu składaną miarkę centymetrową, poziomicę, niezbędną przy pracach wykończeniowych, oraz kątownik stolarski, niezwykle pomocny choćby przy zawieszaniu półek.

Podstawowe elektronarzędzia

W domowym warsztacie nie może zabraknąć także podstawowych elektronarzędzi, które pozwalają na wykonywanie nieco bardziej zaawansowanych prac remontowych oraz wykończeniowych. Które jednak naprawdę nam się przydadzą?

Kompletując wyposażenie warsztatu majsterkowicza warto kupić przede wszystkim poręczną wiertarko-wkrętarkę, przykładowo akumulatorową, dzięki której będziemy mogli wiercić otwory w drewnie czy metalu oraz wkręcać i wykręcać śruby. Często przydatna okazuje się również szlifierka, służąca do szlifowania różnego rodzaju powierzchni, frezarka, która umożliwia wykonywanie rozmaitych elementów formowanych czy rowków, oraz pilarka tarczowa, przeznaczona między innymi do cięcia drewna, płytek ceramiczny i betonu.

Warsztat majsterkowicza

Gdzie przechowywać narzędzia?

Wszystkie przybory, które znajdą się w naszym warsztacie, należy właściwie przechowywać. W miarę możliwości powinniśmy wyposażyć miejsce pracy w regały i szafki ścienne, w których można trzymać narzędzia o nieco większych gabarytach. Z kolei mniejsze akcesoria najlepiej przechowywać w specjalnych skrzynkach narzędziowych z przegródkami, ułatwiającymi zachowanie porządku.

artykuł zewnętrzny

, aktualizacja 31 grudnia 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij