Warzywa i owoce - opisy, wymagania, uprawa, wykorzystanie w kuchni

Po warzywa i owoce warto sięgać z kilku powodów. Przede wszystkim należy je codziennie jeść, dlatego, że są zdrowe. Mają wiele witamin i minerałów bardzo potrzebnych ludzkiemu organizmowi. Po drugie w większości przypadków są po prostu smaczne. Po trzecie można je przygotowywać na wiele interesujących sposobów. Do tego do wyboru jest masa odmian. Zatem zdecydowanie warto dowiedzieć się więcej na ich temat. Można to zrobić na naszej stronie.

Podstawowy opis i właściwości warzyw i owoców

Warzywa i owoce mają niezwykle duże znaczenie dla kondycji ludzkiego organizmu. W związku z tym codzienna dieta powinna zawierać ich duże ilości. Pierwsze z wymienionych są roślinami jednorocznymi, dwuletnimi oraz wieloletnimi. Całe warzywa a czasem tylko części są zjadane przez człowieka. Jeśli chodzi o jadalne fragmenty, są to przede wszystkim liście, bulwy, łodygi, korzenie. Natomiast owoce to jedynie części roślin powstające ze słupka kwiatowego. Ich najważniejszym zadaniem jest ochrona nasion i rozsiewanie. Owoce także są jadalne, choć niektóre są dla człowieka trujące. Tak jak warzywa, owoce spożywa się na surowo lub po obróbce cieplnej.

Samodzielna uprawa warzyw jest możliwa w ogrodzie, przydomowym ogródku czy nawet na balkonie. Warto to robić, bowiem te rośliny mają prozdrowotne właściwości i potrzebne wartości odżywcze. Wszystko to przy niedużej kaloryczności. Warzywa są źródłem kwasu foliowego, beta karotenu, witamin z grupy B, C, E, K i PP. Dzięki temu regulują procesy trawienne i poziom cholesterolu. Wspomagają także odporność organizmu. Poza witaminami zawierają błonnik, węglowodany oraz minerały, sód, potas, wapń, mangan, żelazo, cynk, fosfor, fluor, jod. Warto, zatem jeść je codziennie.

Podobnie jak warzywa, owoce zawierają liczne wartości odżywcze. Znajdują się w nich cukry proste, enzymy, sole mineralne i błonnik. Niezwykle cenne dla organizmu są antyoksydanty oraz flawonoidy. Jeśli chodzi o witaminy to w owocach najwięcej jest tych z grupy A, C oraz E. Niektóre owoce są bardziej kaloryczne niż warzywa. Dobrym przykładem jest tu awokado, z który nie należy przesadzać, bowiem w 100g kryje się 160 kcal. Nie zmienia to faktu, że częste spożywanie owoców chroni przed cukrzycą, chorobami serca, reguluje trawienie. Rozwinięcie informacji zawartych w tej części artykułu znajduje się na naszej stronie.

Rodzaje warzyw i owoców

Jak już wspominaliśmy warzywa dzielą się na jedno i dwuletnie oraz wieloletnie. Poza tym dzieli się je na kilka innych kategorii. W powszechnie stosowany podziale wyróżniamy następujące grupy:

  • warzywa kapustne takie jak brokuły, kapusty białe i czerwone, kalarepy, kalafiory,
  • warzywa cebulowe, czyli cebula zwyczajna, szczypiorek, por, czosnek pospolity,
  • warzywa liściowe takie jak sałata siewna, szpinak, pietruszka naciowa, roszpunka warzywna,
  • warzywa korzeniowe jak chociażby marchew, pietruszka korzeniowa, seler korzeniowy.

Poza powyższymi odmianami występują warzywa psiankowate, dyniowate, strączkowe, rzepkowate.

Jeśli chodzi o rodzaje owoców to podział wygląda nieco inaczej. Rozróżnia się je ze względu na budowę, kolor czy pochodzenie. W tym artykule skupimy się na podziale biorącym pod uwagę roślinę, która wydaje owoc. Idąc tym tropem natrafiamy na trzy grupy. Pierwsza to drzewa owocowe, do których zaliczają się jabłonie, grusze, brzoskwinie. Do tego dochodzą między innymi cytrusy jak cytryny i grejpfruty. Nieco mniejsze są krzewy owocowe, dobrym przykładem są porzeczki, jeżyny, żurawiny. Natomiast w trzeciej grupie znajdują się nieduże byliny, w Polsce popularne są truskawki i poziomki. To rzecz jasna tylko garść przykładów.

Warzywa i owoce można bez problemu hodować samodzielnie. Trzeba jednak przygotować się na to, że uprawa i pielęgnacja jest bardzo zróżnicowana. Na przykład warzywa cebulowe najlepiej rosną w ziemi żyznej, luźnej i próchnicznej. Potrzebują obfitego podlewania. Tymczasem inne rodzaje miewają większe bądź mniejsze wymagania. Podobnie jest z roślinami owocowymi. Popularne brzoskwinie wykazują duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Tymczasem niektóre jabłonie są o wiele mniej wymagające. W związku z tym to jak wygląda uprawa i pielęgnacja warzyw i owoców opisujemy na naszej stronie.

Przepisy na potrawy i przetwory

Jak już wiadomo sporo warzyw i owoców można spożywać na surowo. Część znaczeni lepiej smakuje właśnie w tej formie. Jednakże rośliny rozwijające się w ogrodzie nierzadko trzeba poddać obróbce cieplnej lub innej. Co w takim razie można zrobić z warzyw? Możliwości jest cała masa. Przede wszystkim są ważnymi składnikami potraw mięsnych i rybnych. Pełnią rolę tła nadającego głębię potrawie. Jednakże są także najważniejszym elementem dania. Może być to bezmięsne leczo, gulasz, zupa, potrawka. Z warzyw przygotowuje się sosy, przystawki a nawet desery. Przykładem ostatniej z potraw jest ciasto fasolowe lub marchewkowe.

Istnieją klasyczne przepisy na przetwory z warzyw. W polskiej kuchni od wieków przygotowywane są kiszone ogórki. Wiele osób może to zdziwić, ale kisić można także wiele innych gatunków. Miedzy innymi paprykę, rzodkiewkę czy buraczki. Równie popularne są warzywa konserwowe zalewane mieszaniną wody, octu i przypraw. Ciekawostką jest fakt, że część owoców również można kisić. Jednakże z tych części roślin częściej przygotowywane są inne, smaczne przetwory. Absolutna podstawa to soki, które po pasteryzacji przez długi czas są zdatne do spożycia. Poza nimi uwielbiane są dżemy, konfitury oraz powidła.

Dieta bogata w owoce jest niezwykle ważna dla ludzkiego zdrowia. Jednak jabłka czy śliwki wcale nie muszą być spożywane na surowo. Te i inne gatunki dodaje się do ciast i różnego rodzaju deserów. Znajdują zastosowanie w daniach obiadowych, zupach, przystawkach. Stanowią bazę sosów i to nie zawsze słodkich. Można pokusić się o stwierdzenie, że zastosowania kulinarne owoców są równie liczne jak warzyw. W tym artykule dość ogólnie opisaliśmy potrawy, w których występują warzywa i owoce. Rozwinięcie tej kwestii oraz precyzyjne przepisy znajdują się na naszej stronie. Zachęcamy do skorzystania z tych materiałów.