Wełna izolacyjna – najważniejsze parametry

Wełna termoizolacyjna jest jednym z najpopularniejszych materiałów służących do ocieplania budynków. Określone surowce poddaje się obróbce termicznej w bardzo wysokiej temperaturze (od 1000 do 1400 stopni Celsjusza), dzięki czemu dochodzi do wytworzenia włókien. Wełna mineralna ze względu na rodzaj zastosowanego surowca dzieli się na wełnę szklaną oraz skalną:

 • Wełna szklana – obecnie najczęściej stosowana. Jej głównym surowcem jest piasek kwarcowy lub szklana stłuczka. Wyróżnia się lepszym poziomem hydrofobizacji.
 • Wełna skalna - głównym surowcem wełny kamiennej jest bazalt, który często wymieszany jest dodatkowo z żużlem. Wełna skalna cechuje się większą odpornością na odkształcenia oraz ściskanie. A może zainteresuje cię także ten artykuł z porównaniem producentów wełny mineralnej?
Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Niestety podczas poszukiwania wełny elewacyjnej lub przeznaczonej do ocieplenia poddasza, sugerujemy się grubością maty bądź płyty. Głównym wskaźnikiem, który powinien nas interesować, jest współczynnik przenikania ciepła lambda. Jest to wskaźnik wyrażany jednostką W/mK. Im będzie niższy, tym wełna izolacyjna będzie efektowniej chroniła budynek przed utratą ciepła. Kupując wełnę mineralną, należy zwrócić również uwagę na stabilność wymiarową. Wełna mineralna w temperaturze 70 stopni Celsjusza oraz często wilgotności względnej na poziomie 90%, nie powinna zmienić swoich wymiarów o więcej niż 1%.

Jeżeli interesuje nas wełna fasadowa lub prasowana wełna wykorzystywana do izolacji podłóg, to kolejnym parametrem, na który musimy spojrzeć, jest wytrzymałość na ściskanie przy 10% odkształceniu względnym. Wskaźnik ten wyrażany jest jednostką kPa i w przypadku, gdy wełna jest prasowana, to optymalny poziom dla izolacji podłóg powinien utrzymywać się na 80 kPa. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wełnie mineralnej.

Wełna mineralna – zastosowanie

Wełna termoizolacyjna ma bardzo szerokie zastosowanie w ocieplaniu budynków mieszkalnych, gospodarczych, a także przemysłowych. Wełna skalna, która jest bardziej odporna na wszelkie obciążenia, z powodzeniem może być wykorzystywana przy ocieplaniu ścian elewacyjnych, podłóg, a także płaskich dachów. Natomiast wełna szklana, lepiej sprawdzi się przy izolacji poddaszy, stropodachów, ścian działowych oraz w przypadku budownictwa szkieletowego.

Oczywiście należy wspomnieć również o tym, że wata izolacyjna występuje w różnych formach. Wełna mineralna twarda najczęściej wyróżnia się bardzo dużą gęstością, zaczynającą się już od 60 kg/m3. Najczęściej wełna prasowana wykorzystywana jest do ocieplania elewacji, podłóg lub stropodachów. Jeżeli jednak wełna mineralna twarda nie jest zbyt ciężka, można nią z powodzeniem ocieplać zdecydowanie lżejsze konstrukcje. Sprawdź także ten artykuł z porównaniem wełny skalnej i szklanej.

Wełna izolacyjna czy też po prostu wełna mineralna w rolce oraz jej parametry i zastosowanie oraz ceny i współczynnik izolacji
Wełna izolacyjna – parametry, zastosowanie, ceny, opinie, producenci

Zdecydowanie popularniejsza jest wełna termoizolacyjna w postaci mat zwiniętych w rolki. Taka wata izolacyjna wyróżnia się o wiele niższą gęstością niż wełna mineralna twarda. Dlatego też o wiele lepiej dopasowuje się do różnych zniekształceń. Maty z wełny kamiennej lub szklanej wykorzystujemy do ocieplania poddaszy, ścian działowych, jak i również wszelkich skosów. Wata izolacyjna występuje także w formie granulatu, który może być wdmuchiwany w trudno dostępne miejsca. Najczęściej wełna szklana w formie granulatu sprawdza się w przypadku poddaszy, legarów, a także stropodachów wentylowanych.

Wata izolacyjna – najpopularniejsi producenci i przykładowe ceny

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny wełny kamiennej i szklanej oferowanych przez najpopularniejszych producentów:


Wełna mineralna - sprawdź promocje

 • Wełna fasadowa niepalna Rockwool Faskrock LL – 18,99 zł/m2
 • Wełna fasadowa niepalna Rockwool Frontrock, dwugęstościowa – 61,20 zł/m2
 • Płyta ze skalnej wełny mineralnej Rockwool niepalna Dachrock Max – 19,04 zł/m2
 • Płyta wełny fasadowej Isover Multimax 30 – 24,00 zł/m2
 • Płyta wełny fasadowej Isover Stropmax 31 – 20,99 zł/m2
 • Mata z wełny szklanej Roll 39 Isover – 4,20 zł/m2
 • Knauf Ekoboard 039 5 cm wełna mineralna szklana - 4,20 zł/m2
 • Knauf NatuRoll PRO 5cm wełna mineralna - 3,90 zł/m2
 • Knauf Unifit 5 cm wełna mineralna szklana – 7,50 zł/m2

Wiedząc już, że wełna mineralna jest zdecydowanie lepszym materiałem izolacyjnym niż styropian, nie pozostaje nic innego, jak wybrać odpowiedni typ wełny oraz producenta. Zwracając uwagę w pierwszej kolejności na współczynnik przewodzenia ciepła, gęstość, a także formę wełny, z łatwością dostosujemy konkretny produkt do naszych potrzeb. Sprawdź także ten artykuł o wełnie mineralnej miękkiej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny