Wełna mineralna miękka - ceny, zastosowanie, opinie
Wełna mineralna jest bardzo dobrym izolatorem termicznym, który znajduje szereg możliwości zastosowania. W ofertach sprzedaży znajdziemy twarde płyty z wełny, jak i wełnę miękką. W poniższym artykule omówimy drugą grupę produktów. Podpowiemy, czym charakteryzuje się miękka wełna izolacyjna, jaka jest cena jej zakupu oraz możliwości zastosowania.
Jeśli planujesz budowę lub remont dachu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wełna mineralna miękka – czym jest i gdzie można ją stosować?
Parametry płyty z wełny mineralnej
W ofertach sprzedaży znajdziemy płyty z wełny szklanej oraz skalnej. Oba rozwiązania posiadają nieco odmienne właściwości i parametry techniczne.
Skalna wełna prasowana powstaje z mieszaniny bazaltu i zapewnia najlepszą ochronę przeciwogniową. Jednocześnie okazuje się bardzo dobrym izolatorem termicznym oraz akustycznym. Płyty z wełny skalnej są zazwyczaj stosowane w miejscach, w których występuje zwiększone ryzyko zaprószenia ognia (np. jako izolacja przy kominach dymowych).
Drugi produkt to szklana wełna izolacyjna, powstająca z piasku kwarcowego. Dobrej jakości produkt posiada optymalne parametry termoizolacyjne i okazuje się skutecznym izolatorem termicznym. Jednak szklane płyty z wełny nie są tak odporne na działanie wysokich temperatur, jak ich skalne odpowiedniki. Warto wziąć to pod uwagę podczas wyboru produktów. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat wełny mineralnej.
Zarówno wełna szklana, jak i skalna występują w postaci twardej, półtwardej oraz miękkiej. Stopień twardości decyduje o właściwościach materiału oraz determinuje jego możliwości zastosowania.
Jak rozpoznać miękką wełnę mineralną?
Miękką wełnę mineralną rozpoznamy po jej wadze i gęstości. Przyjmuje się, że miękka płyta z wełny posiada gęstość do 60 kg/m3. Jest to najważniejszy wyznacznik decydujący o klasyfikacji produktu.
W ofercie sprzedaży znajdziemy także maty i płyty o gęstości wynoszącej około 80 do 120 kg/m3. Są to produkty półtwarde o szerokich możliwościach zastosowania.
Twarda płyta wełniana posiada gęstość pomiędzy 150 a 180 kg/m3.
Wełna mineralna miękka i możliwości jej zastosowania
Miękka wełna izolacyjna posiada znacznie mniejszą gęstość niż wełna twarda. Wiąże się to z dodatkowymi możliwościami wykorzystania. Miękka wełna prasowana okazuje się bardzo dobrym izolatorem akustycznym. Dlatego znajduje zastosowanie w izolacji ścian działowych pomiędzy pomieszczeniami mieszkalnymi.
Mniejsza gęstość i dobre parametry izolacyjne sprawiają, że miękkie płyty lub maty są wykorzystywane do izolacji skosów poddaszy użytkowych. Miękkie płyty z wełny będą szczególnie wskazane przy nietypowych kształtach więźby. Twarda wełna nie dopasuje się tak dobrze do trudno dostępnych zakamarków, dlatego nie będzie tak skutecznym rozwiązaniem. A może zainteresuje cię także ten artykuł z porównaniem wełny mineralnej i szklanej?
Omawiając zastosowanie płyty z wełny, warto także wspomnieć o możliwości wykorzystania jej do izolacji ścian zewnętrznych. Jak już wspomnieliśmy, wełna mineralna miękka jest dobrym izolatorem termicznym oraz akustycznym. Dlatego zastosowanie jej na ścianach zewnętrznych może poprawić komfort użytkowania pomieszczeń. W ofertach sprzedaży znajdzie się także dwuwarstwowa wełna izolacyjna. Od strony wewnętrznej znajduje się wełna miękka, która dobrze przylega do powierzchni i zapewnia izolację akustyczną. Z kolei po stronie zewnętrznej znajduje się twarda wełna prasowana, stanowiąca dobrą bazę pod dalsze warstwy wykończeniowe. Warto przy tym dodać, że tego rodzaju wełna izolacyjna zapewnia dobre parametry ociepleniowe.
Ile kosztują płyty z wełny?
Cena wełny mineralnej zależy od parametrów produktu oraz producenta. Warto zainwestować w wełnę renomowanej marki, takiej jak Knauf, Isover, Rockwool czy Ursa. Poniżej zaprezentujemy kilka przykładów, wskazując aktualne koszty zakupu.
Wełna szklana Home marki Ursa – to popularna wełna mineralna miękka o gęstości 15,6 kg/m3. Współczynnik lambda produktu wynosi 0,037 W/mK, co jest dość dobrym wynikiem. Cena zakupu wełny o grubości 15 cm to około 15 zł/m2.
Wełna szklana Pro-Mata marki Isover – kolejny popularny produkt izolacyjny o dobrych parametrach technicznych. Wełna posiada bardzo niski współczynnik izolacji cieplnej, wynoszący 0,034 W/mK. Cena zakupu maty o grubości 10 cm wynosi około 20 zł/m2.
Wełna mineralna Rockroll marki Rockwool – to wełna mineralna miękka o współczynniku lambda wynoszącym 0,036 W/mK. Produkt posiada dobre parametry techniczne i zapewnia wydajną izolację akustyczną. Cena zakupu modelu o grubości 15 cm to około 21 zł/m2.
Jak widać wełna mineralna może wygenerować dość rozbieżne ceny zakupu. Dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto porównać oferty kilku znanych producentów, przeanalizować parametry konkretnych produktów oraz ich możliwości zastosowania. Pozwoli to na dokonanie optymalnego wyboru.