Wełna prasowana – zastosowanie, parametry, opinie, ceny, wiodący producenci
Wełna prasowana jest bardzo chętnie wykorzystywanym materiałem do ocieplenia budynków. Wełna mineralna wyprodukowana jest z włókien szklanych lub skalnych. Ze względu na wyrób obydwa materiały różnią się między sobą, chociaż posiadają wiele współczynników na tym samym poziomie. Warto dowiedzieć się, jakie dokładnie posiada zastosowanie wełna prasowana, a także na jakich producentów najlepiej jest zwracać uwagę przed zakupem.
Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie ocieplenie, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wełna prasowana – zastosowanie i parametry
Wełna mineralna oprócz tworzywa różni się również gęstością. Szczególnie jeżeli mowa jest o płytach z wełny mineralnej. Pod tym względem wyróżnia się:
- Płyta miękka - wyróżniają się o średniej gęstości 60 kg/m3, ale nie większej niż 80 kg/m3,
- Półtwarda płyta mineralna – jest to wełna mineralna, której gęstość waha się od 80 do 120 kg/m3,
- Twarda wełna mineralna – gęstość twardej wełny elewacyjnej utrzymuje się na poziomie od 150 do 180 kg/m3.
Co warto wiedzieć, jeśli chodzi o te materiały budowlane? Zastosowanie wełny elewacyjnej jest bardzo szerokie. Jak sama nazwa wskazuje, wełna skalna lub szklana wykorzystywana jest przede wszystkim do ocieplania zewnętrznych ścian budynku. Jednak ze względu na swoją strukturę mogą one służyć również jako doskonała warstwa izolacyjna podłóg, stropodachów, poddaszy lub systemów kominowych. Do ocieplenia posadzki oraz elewacji najlepiej sprawdzi się twarda wełna mineralna. Natomiast przy ocieplaniu sufitów podwieszanych, ścianek działowych lub budynków o konstrukcji szkieletowej, najlepiej jest wybrać wełnę o niższej gęstości. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wełnie mineralnej.
Wełna prasowana - co warto wiedzieć przed zakupem
Wybierając wełnę prasowaną w celu uzyskania jak najefektywniejszej izolacji termicznej, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Do najważniejszych z nich zalicza się współczynnik przewodzenia ciepła (lambda), który wyrażany jest w jednostce W/mK. Im niższy wskaźnik, tym możemy spodziewać się efektywniejszej izolacji termicznej. Kluczowym parametrem jest także naprężenia ściskającego przy 10% odkształceniu względnym, wyrażanym w kPa. Jest to istotny współczynnik informujący nas o wytrzymałości wełny elewacyjnej na ściskanie różnymi elementami konstrukcyjnymi. Jest to istotne na przykład w przypadku ocieplenia posadzki. Zaleca się jednak, by wytrzymałość na ściskanie nie była niższa niż 80 kPa.
Jeżeli interesuje nas zastosowanie wełny elewacyjnej, dobrze jest zwrócić uwagę na jej dodatkowe cechy. Świetnie sprawdzi się wełna akustyczna, która wytłumi budynek od zewnętrznego hałasu. Ważnymi parametrami jest także ognioodporność, a także nasiąkliwość izolacji termicznej, która powinna być jak najmniejsza. Sprawdź także ten artykuł z porównaniem wełny skalnej i szklanej.
Płyty z wełny mineralnej – polecani producenci
Skuteczność ocieplenia posadzki i elewacji zależy w głównej mierze od parametrów, którymi cechuje się twarda wełna mineralna. Przeglądając oferty różnych producentów, możemy natrafić na zróżnicowany współczynnik. Bardzo często główną cechą, na którą patrzymy w pierwszej kolejności jest niska cena oraz grubość płyty z wełny mineralnej. Niestety efektywność zatrzymywania ciepła w budynku nie jest uzależniona od jak największej grubości wełny mineralnej. Jak już wcześniej wspomniano, najważniejszym wskaźnikiem jest współczynnik przewodzenia ciepła. Dodatkowo różni producenci proponują konkretne udoskonalenia swoich produktów, poprzez zastosowanie innowacyjnych technologii.
Wybierając wełnę prasowaną, do rekomendowanych producentów możemy zaliczyć:
- Knauf – firma Knauf wypuściła na rynek specjalny system produktów dedykowanych do ocieplania fasad i dachów płaskich. Jest to wełna skalna, wyróżniająca się współczynnikiem przewodzenia ciepła na poziomie 0,034 W/mK oraz wytrzymałości na rozrywanie wynoszącym 7,5 kPa. Cena płyty Knauf OUT-Them waha się już od 63 zł za paczkę. A może zainteresuje cię także ten artykuł z porównaniem producentów wełny mineralnej?
- Isover – firma Isover wprowadziła na rynek między innymi płyty z wełny mineralnej Super-Vent. Jest to wełna akustyczna, która świetnie sprawdzi się przy ocieplaniu elewacji, szczególnie ścian wentylowanych oraz budynków o konstrukcji szkieletowych. Producent Isover dodatkowo unowocześnił płytę jednostronnym welonem szklanym, który znacznie poprawia jego parametry cieplne. Cena płyty mineralnej zaczyna się już od 17 zł/m2.
- Rockwool – firma Rockwool posiada szereg propozycji ociepleń izolacji. Do nich zalicza się również półtwarda wełna skalna Frontrock Max. Jej współczynnik przewodzenia ciepła utrzymuje się na poziomie 0,036 W/mK. Półtwarda wełna akustyczna Rockwool znajduje szerokie zastosowanie przy izolacji ścian prefabrykowanych, monolitycznych oraz murowanych. Dodatkowo może być wykorzystana do ocieplania stropów i piwnic. Materiały budowlane tej marki są bardzo popularne. Cena zaczyna się już od 22 zł/m2. Sprawdź także ten artykuł o wełnie mineralnej miękkiej.