Welur – materiał idealny i na ubrania, i do wnętrz. Czy faktycznie jest tak uniwersalny?
Welur, materiał należący do grupy pluszów, kojarzy się z miękkością i gęstym runem. Tworzony jest z gęstych, krótkich nitek w taki sposób, by na prawej stronie tkaniny pojawił się przyjemny w dotyku meszek. Niegdyś welur był drogi, luksusowy, wykorzystywany do szycia dworskich strojów czy dekoracji. Dzisiaj jest uniwersalną tkaniną ubraniową i dekoracyjną, dostępną dla każdego, kto ceni wygodne ubrania oraz dodatki domowe z subtelnym połyskiem.
Cechy weluru
Materiał welurowy składa się z podłoża oraz runa, które powstaje z gęstych, krótkich nitek. Dzięki takiemu procesowi produkcji powstaje meszek. Kiedy przesuniemy ręką po wierzchniej warstwie weluru, wyraźnie zauważymy, że odbija on światło. To sprawia, że welur tak często jest wykorzystywany jako materiał do dekoracji wnętrz. Powstają z niego niebanalne obicia meblowe, zagłówki łóżek, zasłony oraz poduszki. Poza tym jest mięsisty i odporny na uszkodzenia, tym bardziej dobrze sprawdza się w warunkach domowych.
Ponadto welur może być zarówno tkaniną, jak i dzianiną, czyli może być zwarty albo delikatnie się rozciągać. Do tworzenia dekoracji domowych i obijania mebli zwykle wykorzystuje się tkaninę welurową. Do szycia ubrań dzianinę. Welur może być gładki lub drukowany, a nawet wytłaczany w ciekawe wzory. Zawsze jednak wygląda niebanalnie.
Welur na ubrania
Welurowa dzianina jest sprężysta, delikatnie elastyczna, bardzo ładnie podkreśla walory sylwetki, ale też ukrywa jej mankamenty. Nie gniecie się, nie prześwituje i szybko schnie. Doskonale nadaje się do szycia kreacji wieczorowych, takich jak sukienki, bluzki, spódnice czy topy. Na Sylwestra czy bankiet z powodzeniem można przygotować kreację welurową w kolorze czarnym, bordowym, granatowym albo w tonacji butelkowej zieleni. Mężczyźni z kolei znakomicie wyglądają w welurowych marynarkach. Delikatny połysk takiego ubrania doskonale harmonizuje z imprezowym wystrojem sal bankietowych.
Hitem natomiast są ubrania codziennie: do domu i do pracy. Z weluru powstają więc spodnie i bluzy, które zastępują tradycyjne dresy. Ubrania z weluru można łączyć z tymi z denimu, bawełny, a bluzę z kapturem można założyć nawet do spodni chino albo spódnicy ołówkowej. Dlatego też sprawdzają się one w pracy, jeśli nie wymaga ona ściśle określonego dress codu.
W welurowych ubraniach chętnie chodzą też dzieci, które doceniają to, co miękkie, przyjazne skórze i ładnie wybarwione.
Welur do dekoracji wnętrz
Piękno i trwałość weluru warto wykorzystać także podczas wykańczania mebli, ozdabiania okien i sypialni. Z tkaniny welurowej, czyli materiału bardziej zwartego, nierozciągającego się, wykonuje się siedziska krzeseł, całe sofy, narożniki, zagłówki łóżek. Welur pięknie wygląda upięty w oknie i dobrze chroni wnętrze przed promieniami słońca. Jeśli lubisz miękkość poduszek, poszewki także możesz wykonać z weluru.
Postaw na plusze!
Dzisiejsza moda zachęca do eksperymentów i łączenia stylów czasami od siebie bardzo odmiennych. Jeśli masz ochotę na stworzenie pluszowej sukienki do pracy, ciepłej bluzy z kapturem i spodni z dużymi kieszeniami albo szukasz materiału na przyjęcie z okazji karnawału, sprawdź ofertę materiału welur w sklepie MateriałyTkaniny.pl.
artykuł sponsorowany