Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna

Wentylacja to innymi słowy cyrkulacja powietrza pomiędzy pomieszczeniem, a otoczeniem zewnętrznym. Wymiana powietrza może podlegać naturalnym ruchom grawitacyjnym, bądź zostać wymuszona przez dodatkowe urządzenia (wentylacja mechaniczna). Wydajna wentylacja powinna zostać doprowadzona do wszystkich pomieszczeń mieszkalnych, a w szczególności do kuchni, łazienek oraz sypialni.

Skuteczna wentylacja pomieszczeń mieszkalnych

Zapoznaj się z informacjami na temat wentylacja mechaniczna i grawitacyjna. Nasze sprawdzone porady związane z wentylacja mechaniczna i grawitacyjna pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Ceny centrali klimatyzacyjnych – ile kosztuje nowoczesna instalacja?

Ceny centrali klimatyzacyjnych – ile kosztuje nowoczesna instalacja?

W naszych domach oraz firmach spędzamy dużą część życia. Dlatego tak ważne jest, aby warunki w nich panujące były dla nas komfortowe. W stworzeniu optymalnego środowiska niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz pomogą nam nowoczesne rozwiązania wentylacyjne.
, 5 maja 2017

Rekuperacja: czyste powietrze i oszczędności

Rekuperacja: czyste powietrze i oszczędności

Rekuperacja zapewnia stałą, niezależną od warunków zewnętrznych wymianę powietrza zużytego na świeże w pomieszczeniach. Zdecydowanie również podnosi jego jakość dzięki oczyszczaniu strumienia powietrza nawiewanego. Dodatkowo także odzyskuje energię, dzięki czemu w sezonie grzewczym wydatki na ogrzewanie są znacznie niższe.
, 13 kwietnia 2017

Rekuperacja - koszty zakupu, zalety i wady zakupu rekuperatora

Rekuperacja - koszty zakupu, zalety i wady zakupu rekuperatora

Rekuperacja to innymi słowy wentylacja mechaniczna nawiewowo wywiewna z wymiennikiem ciepła. Pozwala na odzysk ciepła ze zużytego powietrza wydalanego na zewnątrz budynku i ogrzanie tym ciepłem świeżego powietrza nawiewanego z zewnątrz. Rekuperacja jest coraz częściej montowana w nowoczesnych domach jednorodzinnych zamiast napędzanej przez naturę wentylację grawitacyjną. Rekuperator stał się synonimem oszczędności energii cieplnej. Dlatego warto rozważyć wszystkie wady i zalety wentylacji mechanicznej. Poniżej wskażemy, jak działa rekuperator, czy rekuperacja się opłaca, ile kosztuje montaż i codzienne użytkowanie. Sprawdzimy jakie są koszty wentylacji nawiewowo-wywiewnej z odzyskiem ciepła w takich miastach jak Warszawa, Poznań, Wrocław, Szczecin, Kraków czy Lublin.
, 17 kwietnia 2017

Nawiewniki okienne - ważny element czy zbyteczny gadżet?

Nawiewniki okienne - ważny element czy zbyteczny gadżet?

Nawiewniki okienne są bardzo ważnym elementem dla zachowania właściwej cyrkulacji powietrza w domu. Jest to bezsprzeczny fakt. Jednak nadal opinie na temat nawiewników są podzielone. Na forach eksperckich i ogólnobudowlanych można spotkać opinie, że nawiewniki okienne to luksus i zbędny wydatek. Nie jest to prawdą. Jakie są rodzaje nawiewników i do czego służą? Czy należy je montować tylko w nowych domach, czy warto stosować również w starym budownictwie? Poniżej dzielimy się informacjami na ten temat.
, 26 grudnia 2016

Klimatyzacja w domu i w mieszkaniu - analiza kosztów i wymagań

Klimatyzacja w domu i w mieszkaniu - analiza kosztów i wymagań

W ostatnich latach odczuwamy ocieplenia klimatu. Silne upały skłaniają do zakupu efektywnych urządzeń chłodniczych, które poprawią nasze samopoczucie. Jednym z takich rozwiązań staje się kupno klimatyzacji. Jednak przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zapoznać się z rodzajami klimatyzacji, warunkami montażowymi, a także ich wpływem na sumaryczne koszty utrzymania domu.
, 19 lipca 2016

Murowanie komina krok po kroku - poradnik dla każdego

Murowanie komina krok po kroku - poradnik dla każdego

Komin to jeden z najważniejszych elementów wentylacji niemal każdego domu. To właśnie od wydajności jego działania zależy komfort mieszkalny i bezpieczeństwo domowników. Budowa murowanego komina nie jest szczególnie skomplikowana. W poniższym artykule opiszemy krok po kroku, jak zbudować komin. Dzięki nam murarz nie będzie Ci potrzebny!
, 12 grudnia 2016

Dlaczego rekuperacja jest tańsza niż myślisz?

Dlaczego rekuperacja jest tańsza niż myślisz?

Rekuperacja staje się coraz popularniejsza, coraz więcej osób posiada wiedzę na temat tego, czym ta rekuperacja jest. Niestety, wraz ze wzrostem świadomości, rekuperacja nadal jawi się jako instalacja, można by rzec luksusowa, za którą trzeba słono zapłacić. W tym artykule chcę pokazać Ci, że rekuperacja jest o wiele tańsza niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Poruszę tutaj zarówno tematy związane z kosztem zakupu rekuperatora, przygotowania projektu, montażu rekuperacji i jej późniejszego serwisowania oraz oszczędności jakie przynosi korzystanie z rekuperacji.
, 10 maja 2017

Jeden z najpoważniejszych błędów popełnianych podczas budowania nowego domu

Jeden z najpoważniejszych błędów popełnianych podczas budowania nowego domu

Budujesz nowy dom. Swój dom, za własne ciężko zarobione pieniądze, albo z trudem zdobyty kredyt w banku. Wszystko musi być idealnie. To jest Twoje dziedzictwo, miejsce w którym będziesz żyć do późnej starości. Miejsce, które pozostawisz w spadku swoim dzieciom. To nie może być byle jaki dom, tandeta, do której nie chce Ci się wracać z pracy. To musi być idealny dom dla Ciebie i Twojej rodziny, na pokolenia. Czy na drodze nie stanie tu wentylacja?
, 28 kwietnia 2016

Profile, stopy montażowe, wsporniki ścienne - złota rączka to doceni!

Profile, stopy montażowe, wsporniki ścienne - złota rączka to doceni!

Przedstawiamy Państwu kompletne systemy mocowań budowlanych, instalacyjnych, 
w tym wentylacyjnych, które są domeną firmy Alnor. Decydując się na montaż instalacji wentylacji mechanicznej z użyciem urządzeń, kanałów, kształtek naszej firmy warto zaopatrzyć się profile montażowe LDB STRUT.
, 10 kwietnia 2017

Wentylator do użytku domowego – ceny, rodzaje, porady

Wentylator do użytku domowego – ceny, rodzaje, porady

Wentylatory to proste urządzenia, które dają ochłodę w najbardziej upalne dni. Są tańszą alternatywą dla klimatyzacji domowej. Nadają się do codziennego użytku i mogą stanowić elegancki element wyposażenia każdego pomieszczenia. W ofertach producentów znajdziemy wiele modeli wentylatorów. Warto zapoznać się z ich rodzajami, orientacyjnymi cenami zakupu, a także z wydajnością wentylacji. Czy wentylator rzeczywiście jest sensowną alternatywą dla klimatyzacji domowej?
, 28 kwietnia 2016

Prawidłowe uszczelnianie komina

Prawidłowe uszczelnianie komina

Zaniedbanie i wieloletni brak remontu komina może w konsekwencji doprowadzić do zatrucia tlenkiem węgla mieszkańców domu. Zatrucie takie najczęściej ma miejsce w przypadku nieszczelności przewodów systemów kominowych i złemu systemowi wentylacji grawitacyjnej. Na szczęście istnieją dość tanie sposoby, jak uszczelnić systemy kominowe i zapobiec takiej sytuacji. W dodatku to wcale nie trudne. Spokojnie możesz zrobić to sam!
, 29 kwietnia 2016

Klimatyzacja do domu i mieszkania – przegląd produktów, cen i kosztów użytkowania

Klimatyzacja do domu i mieszkania – przegląd produktów, cen i kosztów użytkowania

Upalne lato skłania nas do poszukiwania wydajnych urządzeń chłodniczych, które zapewniają komfortową temperaturę w pomieszczeniach. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest zakup klimatyzatora przystosowanego do użytku domowego. Przed dokonaniem zakupu klimatyzacji  warto zapoznać się z rodzajami produktów dostępnych na rynku, ustalić orientacyjne ceny zakupu, a także zapoznać się z czołowymi producentami owych urządzeń.
, 21 kwietnia 2016

Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna w domu

Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna w domu

Każdy dom powinien być wyposażony w efektywną wentylację. Jej zadaniem jest odprowadzanie wilgoci, zanieczyszczeń i dwutlenku węgla na zewnątrz budynku. Zużyte powietrze zostaje zastąpione świeżym, co zapewnia korzystny mikroklimat we wnętrzu pomieszczeń mieszkalnych. W domach jednorodzinnych najczęściej znajduje się wentylacja mechaniczna bądź wentylacja grawitacyjna. W ostatnich latach coraz częściej spotykana jest także nowoczesna wentylacja hybrydowa. Którą z nich warto wybrać? Jakie są największe wady i zalety powyższych rozwiązań i jak mają się one do tak popularnej ostatnio rekuperacji? Opowiedz na te pytania znajdziemy poniżej.
, 28 kwietnia 2016

Domy pasywne - opinie, koszty, cechy charakterystyczne

Domy pasywne - opinie, koszty, cechy charakterystyczne

Podczas wyboru projektu domu zwracamy uwagę na walory wizualne, funkcjonalność oraz energooszczędność. W ostatnich latach można zauważyć rosnące zainteresowanie domami pasywnymi, które powoli rewolucjonizują budownictwo zachodniej Europy. W naszym kraju nadal jest to mało znana nowość, którą często mylimy z domami energooszczędnymi. Tymczasem koszty utrzymania domu pasywnego są bardzo niskie. Zobaczmy, czym się charakteryzują tego typu budynki oraz jaki jest koszt budowy domu pasywnego.
, 28 kwietnia 2016

Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna - co warto wiedzieć?

Każdy budynek mieszkalny powinien być wyposażony w wydajną wentylację. To właśnie od skuteczności jej działania zależy mikroklimat pomieszczeń. Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna odprowadza zużyte powietrze i reguluje poziom wilgoci. W domach jednorodzinnych najczęściej znajduje się wentylacja grawitacyjna. Jednak we współczesnym budownictwie można zaobserwować także rosnące zainteresowanie instalacjami wentylacji mechanicznej. Oba rozwiązania posiadają odrębne wady oraz zalety.

Wentylacja grawitacyjna zwana niekiedy naturalną polega na wykorzystaniu naturalnych ruchów powietrza. Pionowe kanały wentylacyjne zapewniają bardzo wydajną wymianę powietrza w okresie jesienno zimowym. Niestety wraz z nastaniem cieplejszych dni wentylacja grawitacyjna traci swoją efektywność. Kratki wentylacyjne mogą posiadać specjalne regulacje, służące do kontroli intensywności cyrkulacji powietrza. Jednak nie będą w stanie zwiększyć efektywności ciągu w okresie upałów.

System wentylacji mechanicznej – zapewnia wysoką skuteczność o każdej porze roku. Wymianę powietrza wymuszają urządzenia mechaniczne (wentylatory). Bardziej zaawansowana wentylacja mechaniczna może zostać wykonana wraz z odzyskiem ciepła. Dzięki temu zapotrzebowanie budynku na energię grzewczą może ulec zmniejszeniu. Wentylacja z odzyskiem ciepła jest szczególnie polecana do budynków pasywnych i energooszczędnych. Mechaniczne kanały wentylacyjne nie wymagają budowy kominów. Mogą zostać stworzone na niemal każdym etapie budowy. Wymianę powietrza zapewniają skuteczne wentylatory. Jedynym istotnym minusem owego rozwiązania jest konieczność zasilania urządzeń elektrycznych. System wentylacji mechanicznej wymaga okresowych konserwacji, a jego użytkowanie generuje dodatkowe koszty.

Wentylacja grawitacyjna i mechaniczna może spełniać potrzeby domów jednorodzinnych. Naturalne kanały wentylacyjne sprawdzają się w przypadku gorzej zaizolowanych budynków. Dlatego jeśli planujemy budowę domu pasywnego, lepiej będzie zainwestować w mechaniczne kanały wentylacyjne z odzyskiem ciepła.

Jeśli interesuje Cię wentylacja grawitacyjna i mechaniczna zapraszamy do działu poniżej. Podpowiemy Ci jak wybrać system wentylacji i kratki wentylacyjne, określimy koszty inwestycji, a także wskażemy ceny oraz wymagania domowej klimatyzacji. Na dole strony odnajdziesz listę powiązanych tematów.

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij