Skuteczna wentylacja pomieszczeń mieszkalnych

Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna - co warto wiedzieć?

Świeże powietrze jest dla każdego z nas niezbędne nie tylko do życia, ale i do dobrego samopoczucia. Wymiana powietrza ma szczególne znaczenie w domu, gdzie przebywamy na co dzień. Dobra wentylacja powinna być nieodłącznym elementem każdego budynku. Jej brak powoduje nieprzyjemny zaduch i pojawianie się pleśni. Funkcja nawiewowo-wywiewna wentylacji w porze letniej poniekąd chłodzi wnętrze, natomiast w okresie zimowym utrzymuje ciepło w pomieszczeniach. Ile kosztuje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła oraz jaką wybrać?

Wentylacja mechaniczna - ile kosztuje i co warto wiedzieć?

Wentylacja mechaniczna nawiewowo-wywiewna

Wentylacja mechaniczna zaliczana jest do tzw. dobrodziejstw budowlanych. Sprawna wymiana powietrza budynku, eliminująca wszelką wilgoć i bakterie, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Na ogólny koszt tego typu wentylacji składają się: projekt, urządzenia oraz montaż. Cena za projekt wentylacji mechanicznej, składający się z części opisowej oraz projektowej, wynosi 500 zł. Dotyczy to domów o wielkości do 250 m2. Cena urządzeń, tj. np. rekuperatora to koszt rzędu kilku tysięcy. Ciężko określić, ile kosztuje sam pełny montaż. Szacuje się, że np. w domach do 150 m2 jest to ok. 14 000 zł – 25 000 zł. Dodatkowo dochodzą koszty eksploatacyjne jak np. coroczny przegląd – ok. 350 zł oraz wymiana filtrów – 30 zł – 150 zł.

Wentylacja nawiewowo-wywiewna sprawia, że przez zamontowane w ścianach kratki, do domu nawiewa świeże powietrze, wywiewając w tym samym czasie zużyte powietrze na zewnątrz. Ten rodzaj wentylacji mechanicznej jest bardziej złożony niż wywiewnej (wyciągowej). Oznacza to również dużo większy koszt wykonania. Duże znaczenie ma zainwestowanie w wymiennik ciepła, dzięki któremu poniesione koszty instalacji są w stanie po części się zwrócić. Oszczędność za ogrzewanie domu odczuwalna jest już po roku w kwocie ok. 1000 zł – 1500 zł.

Generalnie rzecz biorąc, tylko mechaniczna wentylacja nawiewowo-wywiewna, pozwala na wykorzystanie wymiennika gwarantującego odzysk ciepła z zanieczyszczonego powietrza budynku. Potocznie tego typu wentylacja mechaniczna nazywana jest wentylacją z rekuperatorem. Koszty wentylacji znacznie różnią się w zależności od regionów. Ile kosztuje instalacja w zależności od danego regionu? Warszawa jest w gruncie rzeczy miastem, gdzie rekuperacja jest najdroższa (od 18 000 zł). Jest to kwestią zawyżonych stawek wykonawców w stosunku do zarobków. Nieco mniejsze koszty poniosą ludzie zamieszkujący Poznań czy Kraków (od 15 000 zł). Spowodowane jest to sporą konkurencją na rynku.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – rekuperator i jego rola

Wentylacja w domu jednorodzinnym jest niezwykle ważna. Brak wymiany powietrza w pomieszczeniach może okazać się bardzo problematyczny w skutkach. Szybko można odczuć wówczas zaduch i nieustannie zaparowane szyby, co prowadzi do powstawania pleśni na ścianach. Ma to ogromny wpływ na nasze zdrowie. Warto więc o tym pamiętać. Wentylacja mechaniczna nazywana jest wymuszoną, ponieważ wymiana powietrza w tym przypadku odbywa się poprzez zastosowanie wentylatora. Posiadając wentylację mechaniczną, mamy możliwość sterowania dynamicznością wymiany powietrza. Sprawdź także, jak działa wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.

Czym właściwie w wentylacji mechanicznej jest rekuperator i ile kosztuje? To bardzo ważne urządzenie, które tworzy centralę wentylacji. W jego skład wchodzi specjalny wymiennik, którego zadaniem jest odzysk ciepła. Jest to jedno z nowoczesnych rozwiązań, cieszące się coraz większą popularnością. Rekuperator składa się przede wszystkim z wymiennika ciepła, dwóch wentylatorów, obudowy, systemu sterowania, filtrów oraz podzespołów wspomagających jego działanie. Istotne znaczenie ma tutaj gruntowy wymiennik ciepła, który zimą podgrzewa powietrze, a latem je ochładza. Wymienniki ciepła występują w 3 rodzajach. Można spotkać obrotowe, krzyżowe i przeciwprądowe. Przykładowa cena za rekuperator wynosi od 900 zł do nawet 10 000 zł, a za gruntowy wymiennik ciepła zapłacimy 3 000 zł – 4 000 zł. Montaż z zasady powinien być wyceniany w sposób indywidualny dla każdego budynku, dlatego też ciężko sprecyzować, ile kosztuje taka usługa.

Rekuperacja pozwala na kontrolę wentylacji oraz dostosowanie jej mocy w budynkach. Dzięki zastosowaniu rekuperatora wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła stała się fenomenalnym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych. Co ciekawe, obecnie każdy projekt budynku z energooszczędną technologią uwzględnia konieczność wykorzystania tego typu wentylacji. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek instalacji, konieczny jest projekt inżynierski systemu rekuperacji. Wybierając rekuperator, warto szukać takiego, który posiada najwyższy odzysk ciepła.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem a wentylacja grawitacyjna

Wentylacja mechaniczna - korzyści, jakie daje rekuperacja

Wentylacja mechaniczna wykorzystująca rekuperator pozwala na pozbycie się zanieczyszczonego powietrza z domu. Wszelkie wirusy, roztocza, wilgoć i zapachy są wywiewane na zewnątrz budynku, a ich miejsce zajmuje świeże powietrze. Taki system wentylacji pozwala na całoroczną wymianę powietrza we wszystkich pomieszczeniach. Co ważne, rekuperacja sprawia, że koszty za ogrzewanie domu zimą spadają nawet o 50%. To niezwykle duża oszczędność.

Nie można w tym miejscu zapomnieć o oszczędności inwestycyjnej, jaką daje rekuperacja. Nie ma wówczas konieczności instalowania pompy ciepła, ponieważ system rekuperacji nie wymaga instalacji pompy ciepła. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet do 15 tysięcy złotych. Ważne jest, aby wybierając firmę instalacyjną, najpierw ją sprawdzić. Pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnych błędów podczas montażu.

Rekuperacja kojarzona jest więc z samymi pozytywnymi opiniami. Nie dość, że dzięki niej można zaoszczędzić na ogrzewaniu, cieszyć się świeżym powietrzem w domu, to w dodatku kratka nawiewna wraz z filtrami skutecznie wyłapuje komary, muchy oraz inne insekty. Dotychczasowe otwieranie okien w celu wietrzenia pomieszczeń to już przeżytek. Nowe technologie pozwalają nam coraz bardziej komfortowo żyć.

Wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna nazywana jest także naturalną. By mogła sprawnie funkcjonować, potrzebuje kominów wentylacyjnych oraz dopływu powietrza z zewnątrz. Wentylacja sprawnie funkcjonuje na podstawie występującej różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. Ciepłe powietrze jest znacznie lżejsze, więc zostaje wypychane ku górze przez chłodniejsze powietrze napływające z zewnątrz przez nawiewniki. W tym wypadku nasilenie wymiany powietrza zależne jest od warunków atmosferycznych.

Instalacja wentylacji grawitacyjnej nie jest zbyt skomplikowana. Główne elementy stanowią nawiewniki oraz kanały wentylacyjne. W przypadku większości nowych okien nawiewniki są już w nich zamontowane fabrycznie. Natomiast przy wyborze szczelnych okien, nawiewniki można dokupić oddzielnie i założyć na ścianie. Należy zwrócić uwagę, że budynki z wentylacją grawitacyjną nigdy nie osiągną komfortu klimatycznego, jaki daje rekuperacja.

Do zalet systemu grawitacyjnego można zaliczyć samoczynne działanie, bez zasilania oraz niskie koszty wykonania. Wentylacja grawitacyjna najlepiej sprawdza się jednak przy niskich temperaturach na zewnątrz. Dzieje się tak dlatego, że im jest zimniej, tym tworzy się coraz większa różnica ciśnień. Przykładowo w sytuacji, gdy na zewnątrz jest – 10 stopni, to dokładnie tyle zimnego powietrza zostanie nawiane do domu. Posiadając ten rodzaj wentylacji, należy liczyć się ze sporymi stratami, które zwiększą koszty ogrzewania domu. Często występują także tzw. ciągi wsteczne w kominach wentylacyjnych. Wiele osób odczuwa powiew zimnego powietrza z kratki i decyduje się ją zakryć (najczęściej praktykowana sytuacja w blokach). To bardzo niebezpieczne, ponieważ takie zachowanie powoduje całkowity brak wentylacji.

Ile kosztuje wentylacja grawitacyjna? Otóż jest znacznie tańsza niż wentylacja mechaniczna. Koszt jednego murowanego komina wentylacyjnego, obejmująca dodatkowo obróbki dekarskie i pracę fachowców wynosi ok. 4 000 zł. Natomiast cena nawiewników wraz z kosztem ich montażu to ok. 600 zł – 2 000 zł.

System wentylacji w domu jednorodzinnym

Wentylacja mechaniczna nazywana rekuperacją

Zrównoważona wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to nic innego jak właśnie rekuperacja. Zanim jednak powietrze trafi do rekuperatora, w zależności od pory roku, jest wstępnie podgrzewane bądź ochładzane przez gruntowy wymiennik ciepła. Urządzenie zimą pełni funkcję dodatkowej ochrony działającej anty zamrożeniowo, natomiast latem znacznie poprawia komfort wymiany powietrza wewnątrz budynku. Gruntowy wymiennik ciepła jest więc istotną częścią wzmacniającą działanie rekuperatora.

Rekuperacja może stać się doskonałą ochroną przed smogiem. Wszystko zależy w tym wypadku od rodzaju filtra, jaki zastosujemy. Zaleca się filtr o podwyższonej klasie filtracji F7. Dzięki temu można zapobiec nawet w 90% nawiewowi pyłu zawieszonego. Ponadto zaletą rekuperacji jest znaczna oszczędność na ogrzewaniu, powodowana przez odzysk ciepła. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala zachować wysoką jakość powietrza w domu.

Bardzo ważny aspekt stanowi również możliwość kontroli ilości powietrza poddawanego wymianie. Do tego dochodzi jeszcze niebywały komfort użytkowania, bez owadów, wilgoci i przeciągów. Należy jednak pamiętać, że rekuperacja w żaden sposób nie może zastąpić systemu grzewczego. Każdy budynek powinien posiadać obydwa systemy.

Który rodzaj wentylacji wybrać?

Wśród wentylacji, system rekuperacji wiedzie niekwestionowany prym. To niezawodna, a zarazem energooszczędna wentylacja, która poprzez odzysk ciepła pozwala nam znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania. A przecież świeże powietrze w domu to podstawa. Bo któż z nas wyobraża sobie życie w zaduchu i wilgoci? Kompromis pomiędzy właściwą wentylacją a oszczędzaniem energii jest niezwykle ważny. Idealnym rozwiązaniem jest tu wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

W porównaniu do wentylacji mechanicznej, wentylacja grawitacyjna nie jest w stanie zagwarantować wymiany powietrza z jednoczesnym utrzymaniem ciepła. Nawiewane do budynku świeże, zimne powietrze wymaga ogrzania tylko wewnątrz budynku. Tak więc wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest znacznie korzystniejsza. Co ciekawe wykorzystanie rekuperatora pozwala na odzysk ciepła aż w 95%.

Należy pamiętać, że decydując się na wentylację mechaniczną, w pierwszej kolejności konieczny jest projekt. Po uzyskaniu dokumentu można rozejrzeć się za odpowiednią firmą. Warto zorientować się, ile kosztuje instalacja wentylacji w kilku różnych firmach, aby mieć porównanie. Pochopne decyzje w tym przypadku nie są dobre, ponieważ grożą błędami podczas późniejszego montażu. A te z kolei mogą okazać się bardzo kosztowne. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest bardzo kosztownym przedsięwzięciem. Analizując jednak płynące z jej użytkowania korzyści, od razu widać, że jest to opłacalna inwestycja. Nie ważne więc czy to Warszawa, Poznań, Kraków, czy też małe miasteczko – wentylacja mechaniczna jest niewątpliwie fenomenalnym rozwiązaniem.

Pomimo niemałych nakładów finansowych, które poniesiemy na montaż wentylacji mechanicznej, warto ją zastosować, ze względu na ogromne korzyści wynikające z jej użytkowania. Dodatkowo wybór opcji z odzyskiem ciepła pozwoli na spore oszczędności wydatków związanych z ogrzewaniem domu. Dzięki wentylacji mechanicznej powietrze w naszym domu będzie zdrowe, wolne od zanieczyszczeń, a co za tym idzie, komfort użytkowania wszystkich pomieszczeń będzie dużo większy.

Każdy budynek mieszkalny powinien być wyposażony w wydajną wentylację. To właśnie od skuteczności jej działania zależy mikroklimat pomieszczeń. Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna odprowadza zużyte powietrze i reguluje poziom wilgoci. W domach jednorodzinnych najczęściej znajduje się wentylacja grawitacyjna. Jednak we współczesnym budownictwie można zaobserwować także rosnące zainteresowanie instalacjami wentylacji mechanicznej. Oba rozwiązania posiadają odrębne wady oraz zalety.

Wentylacja grawitacyjna zwana niekiedy naturalną polega na wykorzystaniu naturalnych ruchów powietrza. Pionowe kanały wentylacyjne zapewniają bardzo wydajną wymianę powietrza w okresie jesienno zimowym. Niestety wraz z nastaniem cieplejszych dni wentylacja grawitacyjna traci swoją efektywność. Kratki wentylacyjne mogą posiadać specjalne regulacje, służące do kontroli intensywności cyrkulacji powietrza. Jednak nie będą w stanie zwiększyć efektywności ciągu w okresie upałów.

System wentylacji mechanicznej – zapewnia wysoką skuteczność o każdej porze roku. Wymianę powietrza wymuszają urządzenia mechaniczne (wentylatory). Bardziej zaawansowana wentylacja mechaniczna może zostać wykonana wraz z odzyskiem ciepła. Dzięki temu zapotrzebowanie budynku na energię grzewczą może ulec zmniejszeniu. Wentylacja z odzyskiem ciepła jest szczególnie polecana do budynków pasywnych i energooszczędnych. Mechaniczne kanały wentylacyjne nie wymagają budowy kominów. Mogą zostać stworzone na niemal każdym etapie budowy. Wymianę powietrza zapewniają skuteczne wentylatory. Jedynym istotnym minusem owego rozwiązania jest konieczność zasilania urządzeń elektrycznych. System wentylacji mechanicznej wymaga okresowych konserwacji, a jego użytkowanie generuje dodatkowe koszty.

Wentylacja grawitacyjna i mechaniczna może spełniać potrzeby domów jednorodzinnych. Naturalne kanały wentylacyjne sprawdzają się w przypadku gorzej zaizolowanych budynków. Dlatego jeśli planujemy budowę domu pasywnego, lepiej będzie zainwestować w mechaniczne kanały wentylacyjne z odzyskiem ciepła.

Jeśli interesuje Cię wentylacja grawitacyjna i mechaniczna zapraszamy do działu poniżej. Podpowiemy Ci jak wybrać system wentylacji i kratki wentylacyjne, określimy koszty inwestycji, a także wskażemy ceny oraz wymagania domowej klimatyzacji. Na dole strony odnajdziesz listę powiązanych tematów.