Charakterystyka wentylacji grawitacyjnej

Wentylacja grawitacyjna jest często określana mianem naturalnej. Powietrze z pomieszczeń zostaje wymienione pod wpływem jego naturalnego ruchu.

Konieczne jest wybudowanie kominów wentylacyjnych, które odprowadzają zużyte powietrze (przeważnie montujemy je w kuchniach, łazienkach oraz sypialniach). W kominach wentylacyjnych powstaje siła wyporu, która odprowadza cieplejsze powietrze znajdujące się w pomieszczeniach. We wnętrzu budynku wytwarza się podciśnienie, które wymusza doprowadzenie świeżego powietrza z zewnątrz (najczęściej przez okna i drzwi).

Stopień wentylacji możemy w pewnym zakresie regulować poprzez kratki wentylacyjne. Jednak największy wpływ na skuteczność wentylowania pomieszczeń ma temperatura na zewnątrz, a także kierunek wiatru.

Pamiętajmy, że tego typu wentylacja nie nadaje się do nowych, dobrze izolowanych budynków (szczególnie energooszczędnych i pasywnych). Nowoczesne drzwi i okna są na tyle szczelne, że nie umożliwiają napływu świeżego powietrza z zewnątrz. Dlatego prawidłowe wyrównanie podciśnienia w dobrze zaizolowanych budynkach jest dość trudne, a czasem nawet niemożliwe. W tej sytuacji wentylacja nie będzie pracowała poprawnie.

Zalety i wady wentylacji grawitacyjnej

Największą zaletą jest bezawaryjność pracy. Wentylacja grawitacyjna nie wymaga zastosowania dodatkowych urządzeń mechanicznych, a jej praca jest darmowa. Koszty jej wykonania są stosunkowo niskie, a efekt wentylacji przez lata był dostatecznie dobry.

Brak urządzeń mechanicznych sprawia też, że wentylacja staje się bardzo cicha. Najlepiej pracuje, gdy temperatura na zewnątrz nie przekracza 150C. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura na zewnątrz mogą wywoływać zmianę skuteczności wentylacji. Przy zbyt wysokich temperaturach wentylacja grawitacyjna przestaje pracować. Brak różnic temperatur sprawia, że w przewodach wentylacyjnych nie powstaje siła wyporu, a zużyte powietrze nie jest odprowadzane.

Niekorzystne warunki występują także przy zbyt dużych różnicach temperatur. W czasie intensywnych mrozów wentylacja w domu może działać bardzo intensywnie. To z kolei powoduje wychłodzenie pomieszczeń i zwiększenie ich zapotrzebowania na energię cieplną. Niekorzystne zjawisko może być dodatkowo spotęgowane przez silny wiatr. Dlatego przy wlotach umieszcza się kratki wentylacyjne,które regulują ilość wypływającego powietrza. Kratki wentylacyjne posiadają ruchome elementy, służące do regulacji przepływu powietrza. Warto wyposażyć się w kratki lepszej jakości, które w czasie zimy zapewnią większy komfort cieplny w pomieszczeniach.

Decydując się na wentylację grawitacyjną musimy pamiętać o możliwości powstawania zimnych przeciągów. Jest to największa wada, mogąca zmniejszyć komfort użytkowania pomieszczeń. Pewną niedogodnością jest także brak możliwości zwiększenia skuteczności wentylacji w domu. W okresie wiosenno-letnim wentylacja grawitacyjna działa w ograniczonym stopniu, a w niektórych monetach nie działa wcale.

Polecane roboty sprzątające - sprawdź je!

Charakterystyka wentylacji mechanicznej

Wentylacja mechaniczna działa niezależnie od pory roku. Jest często określana mianem wentylacji wymuszonej, bowiem ruch powietrza jest wywołany przez działanie urządzeń nawiewowych (najczęściej wentylatorów). Obecnie w domach jednorodzinnych spotykamy dwa rodzaje wentylacji mechanicznej, są to:

Wentylacja mechaniczna nawiewowa – działa na takiej samej zasadzie jak wentylacja grawitacyjna. W przewodach wentylacyjnych montuje się specjalne wentylatory, które wymuszają odprowadzanie powietrza i wytwarzają podciśnienie w budynku. Świeże powietrze jest doprowadzane przez drzwi i okna. Instalacje nawiewowe sprawiają, że pomieszczenie może być wentylowane bez względu na temperatury, które panują na zewnątrz.

Wentylacja mechaniczna nawiewowo-wywiewna – zwana także rekuperacją. Instalacja wyposażona w rekuperator może odzyskiwać ciepło z wentylowanego powietrza. Zazwyczaj składa się z wentylatora nawiewowego, wentylatora wywiewnego, a także wymiennika ciepła. Wymiennik gromadzi świeże powietrze, które jest ogrzewane przez powietrze wydobywane na zewnątrz. Ogrzane powietrze dociera do pomieszczeń za pomocą specjalnych przewodów wentylacyjnych. Taka wentylacja domu zapewnia mniejszą stratę energii cieplnej i eliminuje wszystkie problemy związane z wyrównaniem podciśnienia. We wnętrzu domu nie powstają przeciągi, a instalacja może działać bez względu na porę roku i aktualne warunki pogodowe. Proste wentylacje nawiewowo-wywiewne nie posiadają wymiennika ciepła, jednak charakteryzują się niższą ceną montażu.

Wady i zalety wentylacji mechanicznej

Największą zaletą wentylacji mechanicznej jest możliwość regulowania intensywności pracy. Dzięki temu zwiększa się komfort użytkowania całego budynku.

Wentylatory wyposażone w wymiennik ciepła nie zwiększają zapotrzebowania na energię cieplną. Dzięki temu sprawdzają się w budynkach energooszczędnych oraz pasywnych (w których są już standardem).  Wentylacja domu wzbogacona o rekuperacje eliminuje możliwość powstawania zimnych przeciągów.

Taka wentylacja domu jest jednak jest znacznie droższa od wentylacji grawitacyjnej. Mechanizmy wentylacji mogą też ulegać uszkodzeniu, a przewody wentylacyjne trzeba regularnie oczyszczać. Kolejną wadą są rozmiary rekuperacji. Urządzenie zajmuje sporo miejsca i wymaga wykonania skomplikowanej instalacji. Cała wentylacja wymaga dostępu do energii elektrycznej, co wiąże się ze zwiększeniem rachunków. 

A może wentylacja hybrydowa?

Wentylacja hybrydowa to nowoczesne rozwiązanie, które łączy w sobie zalety wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. W okresie występowania korzystnych warunków pogodowych działają wentylatory grawitacyjne, które w razie potrzeby wspomaga się przez wentylację mechaniczną.

Wentylacja hybrydowa zostaje wyposażona w sterownik i specjalne czujniki. Zmiana sposobu wentylacji może być wykonana ręcznie lub w sposób automatyczny. W Polsce najczęściej stosuje się wentylatory niskociśnieniowe, dostępne w postaci nasad kominowych. Montujemy je w górnych fragmentach kominów wentylacyjnych.

Wentylator działa bardzo podobnie jak wentylatory wyciągowe, montowane w wentylacjach nawiewowo wywiewnych. Przy sprzyjających warunkach pogodowych wiatrak nie pracuje. Jednak jeśli podciśnienie jest zbyt małe, mechanizm włącza się automatycznie. Powoduje to delikatny wzrost podciśnienia i przywrócenie sprawności systemu.

Wentylacja hybrydowa sprawdza się także w przypadku silnych mrozów. Wentylator działa wtedy w odwrotnym kierunku, dzięki czemu podciśnienie w przewodach kominowych pozostaje na stałym, niskim poziomie. Kratki wentylacyjne montowane we wlotach przewodów wentylacyjnych nie są w tym wypadku potrzebne.

Tego typu wentylacja posiada wiele zalet, jednak do najważniejszych zaliczamy możliwość montażu w istniejących już budynkach. System wentylacyjny nie wymaga wykonywania skomplikowanej modernizacji, a koszt jego montażu nie jest zbyt wysoki. Wentylacja hybrydowa uniezależnia mieszkańców od warunków pogodowych, a jednocześnie ogranicza koszty użytkowe. Stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej oraz podstawowych systemów wentylacji mechanicznej. Nie są jednak tak skuteczne i komfortowe jak wentylacje nawiewowo wywiewne z wymiennikiem ciepła.

Wentylacja hybrydowa wymaga doprowadzenia świeżego powietrza z zewnątrz. Nowoczesne okna i drzwi są bardzo szczelne, dlatego stosuje się nawiewniki okienne oraz ścienne. Ich zastosowanie zapewnia równomierny dopływ powietrza do pomieszczeń, jednak może się przekładać na zwiększenie zapotrzebowania na energię cieplną. Tego typu wentylacja domu nie sprawdzi się w przypadku budynków pasywnych.

Pamiętajmy też, że montaż wentylatorów niskociśnieniowych powinien być zgodny z polskimi wymogami prawa. Według aktualnych zapisów, instalacje wywiewne nie mogą być przyłączane do pomieszczeń wyposażonych w kotły gazowe z otwartą komorą spalania.

Który system wentylacji warto wybrać?

Decyzja nie jest prosta. Wszystkie sposoby wentylacji domów mają swoje wady i zalety. Wentylacja grawitacyjna będzie najtańsza, bezawaryjna i najcichsza. Jednak nie zapewni odpowiedniego poziomu wymiany powietrza, a jej sprawność jest uzależniona od aktualnych warunków pogodowych.

Wentylacja mechaniczna z wymiennikiem ciepła jest znacznie skuteczniejsza, jednak wiąże się z dość dużymi wydatkami. Sam rekuperator może kosztować od 3 do 10 tys. zł. Za instalacje przewodów wentylacyjnych trzeba dopłacić kolejne 3 -6 tys. zł. Nie bez znaczenia są także koszty użytkowania, które będziemy ponosić co miesiąc. Należy jednak przyznać, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zapewni największy komfort użytkowania pomieszczeń. Koszty jej użytkowania będą nieco zrekompensowane poprzez zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Montaż tego typu wentylacji jest szczególnie opłacalny przy okazji budowy nowego domu, wyposażonego w szczelne okna i drzwi.

Montaż rekuperatora w istniejących już budynkach wymaga wielu kosztownych i czasochłonnych modernizacji. Dlatego wiele osób decyduje się na wentylację hybrydową. To rozwiązanie, które sprawdza się w przypadku istniejących już budynków, wyposażonych w wentylację naturalną. Wentylatory hybrydowe nie wymagają wykonywania kosztownych przeróbek budynku. Zapewniają ciągłą pracę wentylacji, charakteryzują się niskimi kosztami pracy i poprawiają mikroklimat pomieszczeń. Są szczególnie polecane do domów niewyposażonych w bardzo szczelne okna oraz drzwi. Wielu fachowców wskazuje na fakt, że inwestowanie w szczelne okna oraz późniejszy montaż nawiewników nie ma sensu. Instalacja hybrydowa wymaga wyrównania podciśnienia nieogrzewanym powietrzem z zewnątrz. Dlatego nie będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy zależy nam na jak najlepszej termoizolacji budynku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny