Węzeł cieplny w domu

Czym jest i co robi węzeł cieplny?

Węzeł cieplny w domu jednorodzinnym przenosi i dostosowuje parametry wody z centralnej sieci ciepłowniczej do instalacji ogrzewanego obiektu. Spełnia przy tym trzy funkcje:

 • Po pierwsze, reguluje przepływ czynnika grzewczego, rozdzielając energię do poszczególnych gałęzi odbiorczych.
 • Po drugie, zapewnia bezpieczeństwo pracy oraz przepływu ciepła w poszczególnych urządzeniach podzespołu.
 • Po trzecie, węzeł cieplny w domu dostarcza ciepłą wodę użytkową (c.w.u.). Może również zasilać wodną nagrzewnicę w rekuperatorze.

Jak działa węzeł cieplny w domu jednorodzinnym?

Ze względu na liczbę przyłączonych instalacji, węzły cieplne w domach dzieli się na:

 • jednofunkcyjne,
 • dwufunkcyjne.

Węzły jednofunkcyjne łączą zewnętrzną sieć cieplną z układem wewnątrz domu i dostarczają do niego ciepło (tzw. czynnik grzewczy).

Natomiast węzłami dwufunkcyjnymi płynie ciepła woda użytkowa. Natomiast jeśli dodatkowo współpracują z podgrzewaczem c.w.u., wówczas ciepła woda jest magazynowana jest w ilości odpowiadającej domownikom.

Z czego się składa węzeł cieplny?

Węzły cieplne tworzy wiele połączonych ze sobą urządzeń. To m.in. zawory zwrotne i regulacyjne, hydrauliczny regulator przepływu, wodomierze, naczynia wzbiorcze, zawór strefowy, pompa obiegowa, automatyczny układ sterowania poziomami temperatury, zawory bezpieczeństwa oraz filtry siatkowe. Do ich zadań należą:

 • wymiana ciepła między siecią ciepłowniczą a odbiorcą (domem),
 • kontrola bezpieczeństwa pracy układu,
 • odcięcie dopływu czynnika grzewczego,
 • zmiana parametrów czynnika,
 • zdalne monitorowanie i odczytywanie parametrów cieplnych,
 • pomiar oraz regulacja ciśnienia, przepływów i temperatury,

Co daje dobry projekt węzła cieplnego w domu jednorodzinnym?

Domy jednorodzinne wyposaża się w kompaktowe węzły cieplne dostosowane do potrzeb danego budynku. Dobrze zaprojektowany układ zapewnia komfort ogrzewania domu, bezpieczeństwo użytkowania oraz oszczędność, ponieważ dostosowuje zużycie energii do indywidualnych potrzeb odbiorców. To rozsądna inwestycja na wiele lat.

Węzły cieplne mogą być niezwykle ekologiczne i efektywne. Jeśli współpracują z urządzeniami wykorzystującymi niekonwencjonalne źródła energii (pompy ciepła, urządzenia kogeneracyjne, kolektory słoneczne), to pozyskiwana z nich dodatkowa energia podgrzewa wodę w wewnętrznej instalacji c.w.u. i c.o., a koszty ich użytkowania spadają.

Wygodne i oszczędne rozwiązanie to także zdalna obsługa pracy węzła cieplnego. Dzięki niej regulujesz i kontrolujesz ciepło aplikacją w tablecie czy komórce.

Ile kosztuje węzeł cieplny w domu – projekt, przyłączenie, instalacja

Aby węzeł cieplny dawał wszystkie wspominane korzyści, musi zostać dobrze zaprojektowany. Pozwoli to nie tylko stworzyć układu działający bez zarzutów, ale i zagwarantuje przyłączenie budynku do centralnej sieci ciepłowniczej.

Budujesz dom? Chcesz zainstalować lub zmodernizować węzeł cieplny? Nie wahaj się skorzystać z pomocy fachowców, np. usług biura projektowego. Ciekawą ofertę projektu węzłów cieplnych przedstawia np. Biuro Projektowe Eran ze Śląska.

Węzeł cieplny w domu – cena

Zastanawiasz się, ile to wszystko kosztuje? Wycena projektu zależy zwykle od indywidualnych potrzeb klienta. Natomiast za jednofunkcyjny węzeł ciepłowniczy do 25 kW zapłacisz od 9 do 12 tys. zł brutto. Cena węzła dwufunkcyjnego to 12-16 tys. zł.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny