Wiata samochodowa

Wiata na samochód - przeznaczenie

Wiaty garażowe cechują się oczywistym przeznaczeniem - są niezastąpionym zadaszeniem dla pojazdów. Chronią one samochody przed wszelkimi czynnikami atmosferycznymi, występującymi przez cały rok. Szczególnie przed promieniami słonecznymi, opadami, takimi jak deszcz lub śnieg. Dzięki temu samochód będzie cieszył się większą żywotnością, przy mniejszym narażeniu na czynniki korozyjne.

Jednak wiata samochodowa może pełnić również wiele innych funkcji. Wśród nich wymienia się między innymi możliwość przechowywania drewna opałowego, sprzętu sportowego, takiego jak rowery, czy hulajnogi, a także sprzętu ogrodowego. W tym przypadku świetnie sprawdzą się wiaty garażowe z pomieszczeniem gospodarczym.

Wiata garażowa - zalety i wady

Rozważając budowę wiaty garażowej zamiast garażu, warto rozpatrzyć wszystkie plusy i minusy tego rozwiązania. Wśród mocnych stron, jakimi cechuje się wiata na samochód, wymienić można:

 • Ochronę przed czynnikami atmosferycznymi - już wiemy, że wiata samochodowa doskonale chroni pojazd przed opadami atmosferycznymi, silnym wiatrem, a nawet zanieczyszczeniami powietrza (kurz, pyłki, piasek)
 • Możliwość dobudowania pomieszczenia gospodarczego - wśród propozycji oferowanych przez producentów wiat garażowych, istnieje możliwość zamówienia konstrukcji z pomieszczeniem gospodarczym. W ten sposób zyskujemy dodatkową przestrzeń do zagospodarowania, w której możemy przechowywać m.in.: opał, sprzęt sportowy, narzędzia ogrodowe, akcesoria motoryzacyjne, narzędzia, opony itp.
 • Możliwość dobudowania nawet na niewielkiej działce - w odróżnieniu od garażu wolnostojącego, wiata na samochód nie wymaga od nas zbyt dużej ilości wolnego miejsca. Do wyboru mamy konstrukcje wolnostojące, a także przyścienne - dobudowane do ściany fasadowej domu lub innego budynku gospodarczego.
 • Gotowe konstrukcje - istnieje możliwość zamówienia gotowych konstrukcji wraz z usługą montażową. Dzięki temu unikamy kłopotliwej, samodzielnej budowy wiaty od podstaw.
 • Elegancki wygląd - wiata samochodowa wyróżnia się estetycznym wyglądem, który można dopasować do wyglądu domu jednorodzinnego.
 • Brak większych wymagań technicznych oraz uwarunkowań budowlanych - w celu wybudowania wiaty garażowej, nie muszą być spełnione żadne specjalistyczne wymagania. Należy tylko zachować jedynie odpowiedni odstęp od granicy posesji. Sprawdź także, jak przebiega budowa wiaty garażowej krok po kroku.

Polecane nagrzewnice do garażu - sprawdź promocje!

Wśród słabszych stron, wyróżnia się:

 • Niewielka ochrona przed niskimi temperaturami - wiata garażowa doskonale chroni przed opadami atmosferycznymi, a nawet mocno ogranicza podmuchy wiatru, przez to temperatura odczuwalna jest znacznie wyższa, niż poza zadaszeniem. Jednak nadal w tym miejscu parkingowym możemy mieć do czynienia z temperaturą ujemną.
 • W niektórych przypadkach potrzebne jest pozwolenie na budowę - wiata samochodowa o powierzchni powyżej 50 metrów kwadratowych, może być postawiona pod warunkiem uzyskania pozwolenia na budowę. Przy mniejszych konstrukcjach wystarczy samo zgłoszenie.

Wiata samochodowa - rodzaje

Wiata na samochód - jednostanowiskowy

Jednostanowiskowa wiata na samochód jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań. Zajmuje niewiele miejsca, ograniczając się do powierzchni od kilkunastu do ok. 25 metrów kwadratowych. W zupełności wystarczy do zaparkowania jednego pojazdu osobowego. Najczęściej taka wiata garażowa budowana jest w oparciu o konstrukcję drewnianą, przylegającą do szczytowej ściany budynku mieszkalnego.

Wiata na dwa samochody

Wiata na dwa samochody zwykle jest konstrukcją wolnostojącą. Wynika to z jej sporej powierzchni wynoszącej około 50-60 metrów kwadratowych. Najczęściej budowana jest z drewnianych elementów, choć zdarzają się również metalowe konstrukcje. Muszą być one odpowiednio stabilne, ze względu na dużą powierzchnię dachu. W związku z tym stosuje się grube legary drewniane lub stalowe, przy zachowaniu stosownej częstotliwości.

Wiata garażowa z pomieszczeniem gospodarczym

Wiata garażowa z pomieszczeniem gospodarczym to wyjątkowo praktyczne i wygodne rozwiązanie. Dodatkowy schowek na narzędzia lub różne akcesoria samochodowe, wcale nie musi być duży. Jednak jego obecność pozwala na jeszcze lepsze zabezpieczenie różnych drobiazgów przed warunkami atmosferycznymi. Pomieszczenie gospodarcze umożliwia również zachowanie porządku w przechowywaniu wszystkich narzędzi, sprzętów i przedmiotów. A może jednak interesuje cię budowa garażu krok po kroku?

Wiata na samochód - rodzaje konstrukcji

Garaż drewniany

Garaż drewniany w postaci wiaty jest najłatwiej dostępnym oraz najtańszym rozwiązaniem. Ceny zaczynają się już od ok. 1,3 tys. złotych. Dostępne są wiaty garażowe jednostanowiskowe, jak i również dwustanowiskowe. Istnieje możliwość montażu takiej wiaty przy ścianie budynku jednorodzinnego. Dostępne są także konstrukcje wolnostojące, opierające się na słupach wykonanych z litego drewna. Drewniana wiata garażowa to inwestycja warta rozważenia.

Do budowy garażu drewnianego wykorzystuje się najczęściej lite drewno sosnowe lub świerkowe. Oprócz samej konstrukcji możemy domówić dodatkowy osprzęt oraz akcesoria. Do wyboru mamy m.in. różne pokrycie dachowe (blacha trapezowa, blachodachówka, dachówka cementowa, dachówka ceramiczna, gont lub papa termozgrzewalna), orynnowanie, a także możliwość malowania konstrukcji w wybranym kolorze. Oczywiście garaż drewniany jest odpowiednio zaimpregnowany, dzięki czemu konstrukcja nabiera odporności na działanie wilgoci, a także innych czynników atmosferycznych. Wiata darażowa drewniana wbrew pozorom jest trwała.

Drewniana wiata na samochód ładnie wygląda. Jest to świetne rozwiązanie, drewniana lub metalowa konstrukcja dobrze się sprawdzają i ładnie prezentują.
Wiata na samochód - rodzaje, koszty, najlepsze konstrukcje i materiały

Wiata garażowa z konstrukcji stalowej

Nie tylko wiata garażowa z drewna zasługuje na uwagę. Bardziej surowym i jednocześnie nowoczesnym wyglądem wyróżnia się wiata garażowa wykonana z konstrukcji stalowej. Najczęściej spotykane są elementy konstrukcyjne wyprodukowane z aluminium z domieszką ocynkowanej stali. Konstrukcja na życzenie klienta może być pomalowana na wybrany kolor znajdujący się w palecie RAL. Malowanie proszkowe zapewnia idealne i trwałe pokrycie farby.

Ze względu na zdecydowanie lżejszą konstrukcję stalowej wiaty garażowej, jako zadaszenie zaleca się zastosowanie polowęglanowych paneli. Są one lekkie, ale jednocześnie bardzo wytrzymałe na czynniki atmosferyczne. Mimo transparentnego charakteru doskonale chronią auto przed działaniem promieni słonecznych.

Wiaty garażowe murowane

Innym sposobem, jest wymurowanie wiaty garażowej. Raczej takie rozwiązania są bardzo rzadko stosowane, przez duży nakład finansowych. Dodatkowo wiaty garażowe murowane są pracochłonne.

Jednak rzeczywiście mogą okazać się wyjątkowo efektownymi i eleganckimi konstrukcjami. Ich żywotność będzie znacznie większa od pozostałych typów wiat garażowych.

Trzeba wziąć pod uwagę, że ze względu na ich warunki techniczne, mogą zajmować zdecydowanie więcej miejsca. Ponadto przy wyborze zadaszenia, i tak trzeba będzie zdecydować się na więźbę dachową lub konstrukcję stalową.

Wiata samochodowa a formalności

Projekt wiaty samochodowej

Decydując się na samodzielną budowę wiaty drewnianej, stalowej lub murowanej, możemy zamówić projekt. Nie jest on wymagany w przypadku zamówienia gotowych komponentów, które są montowane przez specjalistów.

Projekt wiaty garażowej będzie wymagany również w przypadku, gdy powierzchnia konstrukcji zajmie więcej, niż 50 m2. W takim przypadku jesteśmy zobowiązani do przedstawienia aż czterech egzemplarzy projektów, które dołączamy do wniosku o pozwolenia na budowę. Jeżeli konstrukcja w jakikolwiek sposób ma oddziaływać na budynek lub teren posesji należący do sąsiada, należy zebrać jeszcze odpowiednie dokumenty i opinie dotyczące warunków technicznych.

Projekty wraz z pełną dokumentacją dostarczamy do Starostwa Powiatowego. Pozostaje nam oczekiwanie na decyzję, która zezwoli na wykonanie prac lub je zaneguje.

Wiata na samochód a pozwolenie na budowę

Jak już wcześniej wspomniano, pozwolenie na budowę jest wymagane w przypadku wiat garażowych o powierzchni większej niż 50 metrów kwadratowych. Procedura umożliwiająca uzyskanie pozwolenie na budowę została pokrótce przedstawiona powyżej. Wszelkie zagadnienia związane z potrzebną dokumentacją, czasu oczekiwania na decyzję, a także karencją na wykonanie wszystkich prac budowlanych, znajdziemy w przepisach ustawy Prawo Budowlane.

W przypadku wiat garażowych o powierzchni poniżej 50 metrów kwadratowych, pozwolenie na budowę nie jest wymagane. Jednak pojawienie się konstrukcji w ogrodzie należy zgłosić do odpowiednich urzędów, tj. do Starostwa Powiatowego, bądź Urzędu Miasta.

Wiata samochodowa - cennik i podsumowanie

Wiaty garażowe - przykładowe ceny

Decydując się na postawienie wiaty garażowej w ogrodzie, warto zrobić rozeznanie cenowe. Dzięki temu będzie nam łatwiej podjąć decyzję o zakupie gotowej konstrukcji bądź wybudowaniu wiaty na własną rękę. Ceny gotowych konstrukcji, kształtują się w następujący sposób:

 • Wiata garażowa aluminiowa Vitoria Palram, powierzchnia 14,5 m2 - 5299 zł
 • Wiata poliwęglanowa Arcadia Palram, powierzchnia 18 m2 - 7499 zł
 • Wiata poliwęglanowa Verona Palram, powierzchnia 14,88 m2 - 4499 zł
 • Garaż drewniany na dwa auta Viner, powierzchnia 40,8 m2 - 13259 zł
 • Carport Pola 3 - wiata garażowa przyścienna - 7400 zł
 • Domki ogrodowe, schowek narzędziowy (rowerowy) Dendrum - 1990 zł
 • Domki ogrodowe Margo - 2850 zł
 • Bramy garażowe montowane do płotu Eliza, wymiary 1000/850x3000 mm - 476,10 zł
 • Bramy garażowe uchylne - 678 zł

Wiata na samochód - podsumowanie

Parkowanie samochodu pod zadaszeniem w ogrodzie dostarczy nam bardzo dużo korzyści. Przede wszystkim nasz samochód będzie lepiej chroniony przed działaniem różnych czynników atmosferycznych. Dodatkowo auto przez dłuższy czas nie będzie wymagać mycia. Ponieważ karoseria dzięki zadaszeniu jest jeszcze lepiej zabezpieczona przed osadem naniesionym przez deszcz, a także wszelkiego rodzaju pyłkami i kurzem.

Wiata na samochód w ogrodzie może pełnić również rolę zadaszenia rekreacyjnego. W czasie cieplejszych dni, w każdej chwili możemy przeparkować auto w inne miejsce, by pod zadaszeniem rozłożyć meble ogrodowe i móc się oddać błogiemu relaksowi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny