Wiatrołap - w domu i na zewnątrz - czy takie pomieszczenie jest potrzebne

Wiatrołap to pomieszczenie znajdujące się pomiędzy drzwiami wejściowymi, a drzwiami prowadzącymi do domu. Wiatrołap umieszcza się na zewnątrz lub wewnątrz domu. Takie rozwiązanie było kiedyś bardzo praktyczne: tworzyło ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi panującymi na zewnątrz. Dziś najczęściej jest formą pierwszego przedpokoju, w którym umieszcza się szafy przesuwne, wieszaki na ubrania i szafki na buty. Czy jednak takie pomieszczenie jest nadal potrzebne? 

Koszt aranżacji i wykończenia wiatrołapu możesz obliczyć na kalkulatorze kosztów wykończenia przedpokoju.

Ocena: 3,1/5 (głosów 9)

Dom bez wiatrołapu

W dzisiejszych czasach możemy już kupić szczelne drzwi oraz okna, dzięki którym zapewniamy odpowiednią izolację. Wiąże się to z coraz mniejszym zainteresowaniem przedsionkami. Podczas tworzenia nowych domów coraz częściej rezygnuje się z wiatrołapu, bowiem wiele osób uważa, iż jest to już niepraktyczne oraz niemodne rozwiązanie.

Wysokiej jakości drzwi i szczelne okna zapewniają bardzo dobrą izolację termiczną. Dzięki temu nie ma konieczności tworzenia dodatkowego buforu w postaci wiatrołapu. Zewnętrzne drzwi coraz częściej prowadzą bezpośrednio do przedpokoju, a czasem nawet do salonu. Zwolennicy takiego rozwiązania twierdzą, iż jest ono bardzo estetyczne i eleganckie. Z kolei przeciwnicy zaznaczają, iż jest to rozwiązanie, które sprawdza się jedynie w cieplejszym klimacie.

Co więcej brak wiatrołapu pozwala na zaoszczędzenie powierzchni użytkowej domu pod inne cele. Wprawdzie i tak miejsce, w którym będzie można pozbyć się płaszcza i zdjąć buty będzie niezbędne, ale podobnie jak w mieszkaniach rolę tę od wiatrołapu może przejąć przedpokój.

Dom z wiatrołapem

Nowoczesne wiatrołapy projektuje się w taki sposób, aby oprócz izolacji termicznej mogły pełnić inne, praktyczne funkcje. W niektórych domach z gabinetem wykorzystuje się je jako poczekalnie. Ciekawym pomysłem jest też wykorzystanie wiatrołapu jako spiżarki. W tym celu wystarczy oddzielić pewną część pomieszczenia za pomocą ścianki działowej. W wiatrołapach panuje niższa temperatura, dzięki czemu wszystkie przechowywane produkty żywieniowe utrzymują swoją świeżość i są zawsze pod ręką. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy nie posiadamy piwnicy.

Co najczęściej spotykamy w wiatrołapach? Szafki na buty, wieszaki na ubrania i duże zabudowane szafy. Znajdzie się tam zwykle również miejsce do siedzenia, na którym w spokoju założymy buty. Wiatrołap pełni w domu rolę "przechodnią". Wchodzimy do niego w brudnych butach, ale wychodzimy już bez nich. Dzięki temu ziemia, piasek i brud naniesiony do wiatrołapu z zewnątrz nie będzie roznoszony po całym domu przez osoby przechodzące przedpokojem. Poza kwestiami bufora cieplnego tę zaletę wiatrołapu należy uznać za najważniejszą.

A jakie jest Wasze zdanie na temat wiatrołapu? Czekamy na komentarze i opinie!


, aktualizacja 3 listopada 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij