Wiatrownica boczna – czym jest?

Obróbki blacharskie są jednym z ważniejszych elementów na dachu. Choć są widoczne w niewielkim stopniu, to pełnią bardzo ważne funkcje ochronne. Kosz dachowy chroni wnętrze konstrukcji dachowej przed wniknięciem wody. Wiatrownica boczna jest natomiast elementem, który jak sama jej nazwa zabezpiecza przed szkodliwymi porywami wiatru. Silne podmuchy mogą doprowadzić do uszkodzenia pokrycia na dachu.

Wykorzystanie wiatrownic bocznych jest konieczne zwłaszcza na terenach wietrznych. Poderwanie dachu i wywianie jego elementów na sąsiednie działki może doprowadzić do strat materialnych i zdrowotnych również u sąsiadów. Takie obróbki blacharskie są wręcz obowiązkowe podobnie jak obecność ogniomuru w przypadku niewielkie odległości od innych zabudowań. Wiatrownice boczne, jak i kosze dachowe, to priorytety wśród obróbek blacharskich.

Wiatrownica boczna gwarantuje sztywność całej drewnianej konstrukcji dachu. Montowana jest na stronie ściany szczytowej od szczytu budynku. Blachodachówka czy blacha trapezowa zabezpieczona jest przed gwałtownymi porywami wiatru. Na dachu obecne są również inne wiatrownice. Między innymi wśród nich jest wiatrownica połaci dachu, czyli inaczej mówiąc okap.

Wiatrownice boczne na dachu – cena oraz producenci

Wiatrownica boczna blaszana dostępna jest w dwóch opcjach. Można ją samodzielnie wykonać przy pomocy arkusza giętkiej blachy. Wyspecjalizowane firmy dekarskie posiadają specjalny sprzęt do wykonywania obróbek blacharskich. W takim przypadku cena blachy płaskiej będzie niewielki. Niestety jednak za robociznę będzie trzeba zapłacić dużo większą kwotę. Z drugiej strony tak wykonane obróbki blacharskie będą w 100 % dostosowane pod dachówkę czy inny rodzaj pokrycia, który wybrany został przez inwestora.

Inną opcją są gotowe blaszane wiatrownice. Ich ceny są wyższe niż nieobrobionych arkuszy blachy, ale nie trzeba wykonywać dodatkowym obróbek. Gotowe wiatrownice boczne można zakupić u producenta pokryć dachowych. W ten sposób blacha trapezowa, blachodachówka czy gotowe blaszane elementy mogą zostać zakupione w jednym miejscu. Co znacznie ułatwia i przyspiesza prace budowlane.

Gotowe wiatrownice dostępne są w różnych kolorach, rozmiarach czy opcjach w zależności od tego czy będą one przeznaczone pod dachówki czy blachodachówki. Dawniej dostępna była jeszcze wiatrownica drewniana. Obecnie już najczęściej stosuje się wiatrownice wykonane z blachy, ponieważ pełnią dużo bardziej funkcję ochronną przykładowo jak ogniomur. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wiatrownicach dachowych.

Montaż wiatrownic bocznych

Sposób montażu wiatrownic bocznych w dużej mierze uzależniony będzie od rodzaju pokrycia dachowego. W przypadku wybrania na pokrycie blachy, blachodachówki czy dachówki montaż wiatrownicy może się delikatnie różnić. Wiatrownica boczna powinna być zamontowana wcześniej niż dachówka cementowa czy ceramiczna. Natomiast w przypadku blachy dachowej wiatrownica powinna być zamocowana już po jej ułożeniu.

Wiatrownica boczna montuje się przy pomocy wkrętów lub gwoździ. Miejscem mocowania są krokwie oraz deska szczytowa. Wszystkie połączenia powinny być szczelne oraz wytrzymałe. Do wkrętów można wykorzystać dodatkowo specjalne uszczelki, aby jeszcze lepiej uszczelnić połączenie wiatrownicy z krokwiami. Precyzja wykonania i montażu obróbek blacharskich znacznie wpływa na wytrzymałość dachu. Newralgicznym miejscem może być łączenie się dwóch połaci dachu. Przy montażu wiatrownicy bocznej w tym miejscu należy zachować szczególną ostrożność.

Podsumowując, wiatrownice boczne to niezbędny element dachu. Chroni ona całe pokrycie oraz konstrukcję dachową przed uszkodzeniem wskutek gwałtownych porywów wiatru. Wiatrownice boczne są obowiązkiem niczym ogniomur czy inny element domu pełniący funkcję ochronną.

ikona podziel się Przekaż dalej