Wiatrownice dachowe – rodzaje, ceny, opinie, porady praktyczne
Mocne porywy wiatru przy niezabezpieczonym dostatecznie dachu mogłyby spowodować jego zniszczenie, a nawet całkowite zarwanie. Aby się przed taką sytuacją ochronić, wykorzystywana jest wiatrownica drewniana. Używa się jej w formie drewnianych desek lub też łat. Przymocowanie jej do krokwi od spodniej strony gwarantuje stabilność i usztywnienie całej konstrukcji.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wiatrownice dachowe ważną częścią konstrukcyjną dachu
Stabilna wiatrownica drewniana i jej dopasowanie do dachu
Warto pamiętać o tym, że wiatrownica drewniana (zwana niekiedy wymiennie obróbką szczytową) powinna zostać perfekcyjnie dopasowana do krawędzi dachu. Należy pamiętać o uwzględnieniu jego kąta nachylenia, a wtedy montaż będzie prawidłowy.
Ten element jest istotnym przy różnego typu pokryciach dachowych. Koniecznie jednak powinien zostać użyty w przypadku blachy płaskiej, która jest dopasowywana na tak zwany rąbek.
Jakiego drewna powinno się użyć do stworzenia wiatrownicy?
- Musi ono zostać zaimpregnowane dwukrotnie
- Przed użyciem należy je starannie wysuszyć
Wiatrownica boczna i jej zastosowanie
Wiatrownica boczna to inaczej deska czołowa dachu, którą montuje się od szczytu budynku. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której to dachówki odczepiałyby się od całości konstrukcji, powodując spore zniszczenia.
Najczęściej jest tak, że wiatrownice dachowe poddaje się procesowi obróbki (stosuje się w tym celu blachę płaską). Zwykle inwestorzy decydują się na to, by prace związane z montażem wiatrownicy bocznej i innych elementów dachowych zlecić profesjonalnej ekipie dekarzy. Istnieje jednak również druga możliwość, a mianowicie zakup gotowych elementów.
Warto pamiętać, że kolorystykę wiatrownicy bocznej dobiera się w ten sposób, by była ona dopasowana do barwy całości dachu. Tylko wtedy bowiem ten element będzie mógł pełnić jednocześnie funkcję praktyczną oraz estetyczną. Jeśli planujesz zlecić budowę dachu, wypełnij ten krótki formularz i sprawdź oferty najlepszych wykonawców.
Profesjonalna obróbka wiatrownicy
Jak już wspomnieliśmy, wiatrownice dachowe poddaje się procesowi obróbki, zwykle pokrywając je warstwą blachy. Tego typu działanie ma dwojakie znaczenie:
- Sprawia, że element drewniany staje się bardziej stabilny i odporny na ewentualne zniszczenia
- Decyduje o tym, że wiatrownica boczna zostaje pod względem wizualnym dopasowana do połaci dachowej
Prace związane z obróbką wiatrownicy i jej montażem to czynności, które nie w każdym przypadku przeprowadza się dokładnie tak samo. Kolejność wykonywania poszczególnych kroków zależy bowiem od tego, z jakiego typu pokryciem dachowym mamy do czynienia (dachówka ceramiczna, dach z blachy powlekanej etc.)
Obróbka wiatrownicy przez profesjonalistów wiąże się z dość wysoką ceną. Jednak pamiętajmy, że stabilność i estetyczny wygląd pokrycia dachowego to jedne z najważniejszych kwestii w przypadku inwestycji, jaką jest budowanie domu. Warto zatem ponieść wymagane koszty, by przez wiele lat cieszyć się estetycznym dachem bez zniszczeń.
Obróbki blacharskie jako istotny element systemu dachowego
Profesjonalne firmy oferujące obróbki blacharskie zagwarantują szczelność pokrycia oraz jego stylowy wygląd. W zdecydowanej większości przypadków tworzy się je z blachy płaskiej, którą należy perfekcyjnie dopasować kolorem do owego pokrycia. Dach stworzony z blachy płaskiej powlekanej (która jest dostępna w różnych barwach) dzięki tego typu obróbce prezentuje się bardzo estetycznie.
W ich ramach profesjonalne firmy wykonają różne elementy obróbki, jak wiatrownica boczna oraz górna, a prócz tego i inne części (rynny koszowe, bariery śniegowe, pasy podrynnowe etc.)
Ich wygląd ściśle związany jest z tym, jakiego typu dach stanie się zwieńczeniem budynku, jaki jest jego kształt oraz materiał wykonania. Obróbkami blacharskimi zajmują się sprawdzone i polecane firmy, co daje inwestorom pewność tego, że elementy wykończeniowe wykonane są i zamontowane z najwyższą dbałością o detale.
Obróbka wiatrownicy ważnym etapem pracy
Obróbki blacharskie a różne typy pokrycia dachowego
Warto podkreślić raz jeszcze, że z różną obróbką wiatrownicy mamy do czynienia w przypadku zastosowania różnego typu pokrycia dachowego. Kiedy jest to blacha, wykończenie wiatrownicą wykonywane jest już po zamontowaniu pokrycia.
Gdy na dachu ma się pojawić dachówka ceramiczna, należy przymocować deski do krokwi skrajnej w ten sposób, by ich krawędź górna znalazła się nad łatami.
W przypadku dachówki bitumicznej należy postąpić w ten sposób, aby deska szczytowa delikatnie wystawała ponad pokrycie.
Wiatrownica dachowa - cena, wzory i wymiary
Pamiętać warto, że wiatrownice dachowe dostępne są w różnych wzorach. Ich cena zależy w dużej mierze od tego, który z nich ostatecznie zostanie przez inwestora wybrany. Niektóre wzory są klasyczne, inne bardzo nowoczesne.
Warto zwrócić również uwagę na fakt, iż w obecnych czasach w naszym kraju coraz częściej zetknąć się można z informacjami o stratach spowodowanych przez silne podmuchy wiatru. Należy zatem wybrać takie wiatrownice dachowe, które dach w pełni ochronią. Zwykle za ich metr bieżący zapłacić trzeba kilkanaście złotych.
Niekiedy jednak cena wynosi nieco ponad 20 złotych. Przypomnijmy, że ich producenci oferują różne wersje kolorystyczne swoich wyrobów, co w opiniach kupujących jest jak najbardziej doceniane. Mogą oni dzięki temu dobrać je perfekcyjnie do barwy pokrycia dachowego, na którą się zdecydowali.
Jeśli zaś chodzi o wymiary, zwykle standardowe obróbki mają od 3,80x10cm do maksymalnie 5x12 cm. Najczęściej kupujący poszukują tych właśnie standardowych wymiarów, jednak nierzadko mogą zlecić także wykonanie tych bardziej nietypowych.
Deska czołowa dachu jako istotny element wykończenia okapu
Perfekcyjny montaż deski szczytowej oraz jej odpowiednie dopasowanie w dużej mierze świadczy o tym, jaka będzie ostateczna funkcjonalność dachu i jego estetyka. Trzeba zatem dołożyć wszelkich starań przy wykonywaniu tego elementu.
Gdyby wszak desce czołowej dachu nie udało się zabezpieczyć okapu, mogłoby okazać się, że dach na skutek silnych podmuchów wiatru uległby uszkodzeniu. Jego naprawa zaś wiązałaby się z wysokimi kosztami oraz dużym nakładem pracy. Specjaliści twierdzą, że szerokość owej deski nie powinna przekraczać 15-16 cm, bo mogłaby ona z czasem wypaczać się.
Perfekcyjna konstrukcja deseczna na dachu to z pewnością ta wykonana z dbałością o detale i z odpowiednio przygotowanych materiałów. Jej montażem powinni zając się profesjonaliści z doświadczeniem w branży. Dzięki nim inwestor zyska stabilne i estetyczne pokrycie z blachy powlekanej czy też innego materiału, którego konstrukcja deseczna na dachu jest istotnym elementem.
Gdy występuje blacha powlekana lub pokrycie stworzone jest z innego materiału, obróbki blacharskie na najwyższym poziomie są wręcz nieodzowne. Tylko łącznie z pokryciem konstrukcji desecznej na dachu udaje się stworzyć bowiem dach idealny. Tutaj liczy się zatem nie niska cena, ale perfekcja wykonania!