Wibrator do betonu - rodzaje

Na placu budowy możemy spotkać różnego rodzaju maszyny budowlane. Do nich zalicza się wibrator do betonu, który w podstawowej klasyfikacji możemy podzielić na zewnętrzny lub wgłębny.

Wibrator budowlany zewnętrzny wyróżnia się tym, że jest mocowany do podstawy, którą jest stół wibracyjny lub szalunek. Raczej służy do wykonywania niewielkich elementów z betonu. Jest to najczęściej ubijarka z napędem elektrycznym. Taki wibrator elektryczny do betonu powinien koniecznie znaleźć połączenie z dodatkowymi podzespołami. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź zebrane w tym miejscu artykuły o betonie.

Kolejny podział wibratorów do betonów dotyczy ubijarek wewnętrznych. Zwane są one inaczej buławowymi lub pogrążalnymi. Głównym elementem, jaki posiada wibrator pogrążalny jest buława. Najczęściej jest buława wibracyjna wyposażona w specjalny wałek. Dzięki niej możliwe jest zagęszczanie betonu poprzez samodzielną pracę.

Wibrator pokrążalny można podzielić na:

 • Wibrator mechaniczny - najczęściej jest to wibrator elektryczny, znacznie rzadziej spalinowy. W jego skład wchodzi buława z giętkim wałkiem, a także napęd. Tego typu wibrator budowlany pracuje z prędkością ponad 18 tys. obr/min.
 • Wibrator częstotliwościowy - tak jak w poprzedniej sytuacji najczęściej do tej grupy zalicza się wibrator elektryczny do betonu o napędzie 400 V. Nieco rzadziej może występować wibrator spalinowy. W składzie urządzenia znajduje się buława wraz z przetwornicą częstotliwości. W buławie znajduje się bezpośrednio silnik elektryczny, który napędza wibrator pogrążalny do pracy.
 • Wibrator pneumatyczny - ostatni typ wibratora wewnętrznego. W skład jego podzespołów wchodzi również buława, napęd oraz wąż. Wibrator pogrążalny działa na bazie sprężonego powietrza, które wydostaje się przez mimośród. A może zainteresuje cię także artykuł o betonie wodoszczelnym?

Beton architektoniczny - zobacz cenę!

Dodatkowo ubijarka może zostać sklasyfikowana pod względem typu napędu. W tym przypadku wymienimy:

 • Wibrator elektryczny do betonu - wibrator elektryczny do betonu, jak sama nazwa wskazuje działa na napędzie elektrycznym. Najczęściej po podłączeniu do napięcia 230 V, chociaż zdarzają się również elektronarzędzia, które działają na napięciu 400 V.
 • Wibrator spalinowy - są coraz rzadziej spotykanymi elektronarzędziami. Jednak do nich zaliczają się przede wszystkim wibratory mechaniczne oraz częstotliwościowe. Jeśli zainteresował cię ten temat, przeczytaj także ten artykuł o klasach betonu.
Wibrator do betonu to dobre rozwiązanie. Urządzenia są dostępne w wielu różnych modelach, można go spotkać u licznych producentów.
Wibrator do betonu - rodzaje, modele, producenci, opinie użytkowników

Zagęszczarka do betonu - przykładowe ceny

Chcąc posiadać na wyposażeniu niektóre elektronarzędzia, warto zastanowić się jak często będziemy z nich korzystać. Ponieważ nie zawsze jest to opłacalne. Wibrator do betonu będzie miał sens, jeżeli rzeczywiście samodzielnie będziemy przygotowywać mieszanki betonowe, np. do wylania podmurówki, tarasu lub innych wykończeń.

Ceny wibratorów do betonu kształtują się w następujący sposób:

 • Wibrator budowlany do betonu Enar Dingo - cena 2320 zł
 • Zagęszczarka do betonu Enar Pen 16D - cena 5250 zł
 • Wibrator budowlany do betonu Enar Backpack - cena 4130 zł
 • Wibrator pogrążalny Enar Fox Tax - 2770 zł
 • Zagęszczarka do betonu Ripper - 149 zł
 • Ubijarka do betonu Mar-Pol - 669 zł
 • Wibrator spalinowy - napęd Wacker Neuson A 5000 - 3620 zł
 • Wibrator spalinowy do betonu 2000W - 769 zł
 • Wibrator spalinowy do betonu Lumag - 1550 zł
 • Zagęszczarka do betonu - Kaltmann - 1198 zł

Maszyny budowlane i ubijarka do betonu - podsumowanie

Wyposażając się kolejne elektronarzędzia, należy sobie odpowiedzieć na pytanie, na jaką skalę będziemy z nich korzystać. Ponieważ nie zawsze będziemy mieli do czynienia z hurtową produkcją betonu, dlatego nie będzie sensu wyposażać się w maszyny budowlane kosztujące kilka tysięcy złotych, z których skorzystamy zaledwie kilka razy. Z drugiej jednak strony, jeżeli czeka nas sporo wytężonej pracy w budowlance, nie powinniśmy oszczędzać. Ponieważ maszyny budowlane o mniejszej mocy nie podołają zadanym obowiązkom. A może zainteresuje cię także ten artykuł o betonie architektonicznym?

Na co powinniśmy zwracać uwagę przed zakupem ubijarki do betonu? Już wiemy, że kluczowym aspektem będą moce przerobowe. Dostępne są elektronarzędzia o napędzie 230 V, ale i również 400 V. Zwykle do „domowego” użytku w zupełności wystarczy nam znacznie słabszy napęd.

Kolejną kwestią jest sprawdzenie, jakie podzespoły mogą łączyć się z naszą ubijarką, a także jaka jest ich dostępność. Nie ma sensu sprowadzać wibratora do betonu, którego potrzebne podzespoły trzeba będzie sprowadzać bezpośrednio od producenta. Ponieważ może to oznaczać wstrzymanie robót.

Zazwyczaj do konkretnego napędu dedykowane są poszczególne buławy oraz węże. W instrukcji dołączonej do wibratora do betonu, znajdziemy całe zestawienie pasujących podzespołów. Wśród nich będziemy mieli informację o sile odśrodkowej, częstotliwości obrotów, jak i również wydajności. Wydajność mierzona jest w metrach sześciennych na godzinę. Podczas przygotowania betonu dla własnego użytku, możemy skupiać się na uśrednionych parametrach. Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj także ten artykuł z poradami na temat wiercenia w betonie.

W czasie korzystania z urządzenia należy koniecznie pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. W przypadku zagęszczarek spalinowych dochodzi do wydzielania tlenku węgla. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność, pamiętając o nie wdychaniu spalin. Jeżeli zamierzamy mieszać beton w pomieszczeniach zamkniętych, należy robić to przy zachowaniu odpowiedniej wentylacji.

Użytkownicy muszą zwrócić uwagę na samodzielny start maszyny budowlanej. Z dużą uwagą trzeba obchodzić się z wirującymi łopatkami, które mogą uszkodzić ciało. Zachowując wszystkie zasady bezpieczeństwa, tak naprawdę nie powinno wydarzyć się nic niespodziewanego. Najważniejsze jest to, by przed użyciem maszyny budowlanej nie bagatelizować jej instrukcji. Nawet jeżeli pewne rzeczy wydaję się nam oczywiste. Zawsze jest to przypomnienie, które uchroni nas przed popełnieniem błędów zagrażających naszemu zdrowiu, a nawet życiu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny