Dlaczego należy wibrować beton?

Wibrowanie betonu to czynność, o której nie może zapomnieć żadna profesjonalna firma budowlana. Polega na zagęszczeniu mieszanki betonu poprzez generowanie silnych wibracji o odpowiedniej częstotliwości. Wibracje te usuwają ze struktury świeżego betonu między innymi pęcherzyki powietrza. To one po zaschnięciu tego surowca sprawiają, że beton staje się podatny na pękanie i jest bardziej porowaty, przez co ma mniejszą nośność.

Wibrowanie pozwala na precyzyjne rozłożenie masy w szalunku, a także na usunięcie wody zarobowej. To ona po odparowaniu tworzy w strukturze betonu puste przestrzenie, które w ogromnym stopniu zmniejszają jego trwałość. Wibrowanie betonu przeprowadza się przy pomocy specjalistycznych urządzeń, między innymi wibratorów do betonu w postaci buław podłączonych do przetwornic częstotliwości, a także listew. To one pod wpływem dużych wibracji zmieniają strukturę betonu i poprawiają jego cechy fizyczne. Należy jednak mieć świadomość, że każdorazowo należy dobrać parametry wibracji, które różnią się w zależności od typu zastosowanego betonu, gdyż zbyt długie wibrowanie może rozdzielić wszystkie składniki. 

Rodzaje i typy wibratorów do betonu

Na rynku znajdziemy kilka wariantów wibratorów do betonu, które różnią się głównie sposobem realizowania pracy oraz przeznaczeniem. Najczęściej stosowane są listwy wibracyjne. Te stosunkowo nieduże urządzenia wyposażone w silnik elektryczny lub spalinowy obsługuje jeden operator, a ich największą zaletą są niewielkie wymiary zewnętrzne i możliwość zastosowania w praktycznie każdym przypadku. Wersje dwukierunkowe (rewersyjne) są dedykowane do wibrowania mas płynnych, a modele o kształcie litery „L” – do zagęszczania betonu półsuchego i surowców sypkich.

Równie częstym widokiem na każdym placu budowy są także wibratory do betonu dostępne na norwit.pl w postaci wibratorów wgłębnych i szalunkowych. Modele wgłębne w wersji mechanicznej występują wraz z silnikiem spalinowym lub elektrycznym i są przeznaczone do prac lekkich oraz o średnim natężeniu, zaś modele wysokiej częstotliwości są stosowane w przemyśle i charakteryzują się zdecydowanie największą wydajnością. Nie można także zapomnieć o wibratorach pneumatycznych. Są one napędzane sprężonym powietrzem i charakteryzują się dobrą wydajnością.

Przetwornice częstotliwości – niezbędne do zasilenia wibratorów pogrążalnych

Przetwornice częstotliwości to niewielkie urządzenia przypominające mniejszą wersję standardowego agregatu prądotwórczego i służą do zamiany prądu o standardowym napięciu 230V i 50/60 Hz na prąd o napięciu odpowiednim do większości wibratorów pogrążalnych. Urządzenia te pozwalają sterować częstotliwością pracy buławy poprzez zmianę parametrów prądu, dlatego też są wyposażone przeważnie w płynną lub skokową regulację. Charakterystyczną cechą większości przetwornic jest fakt, iż na ich panelach przednich mogą znajdować się dwa gniazda bądź nawet 6, w przypadku modeli przeznaczonych do zasilenia nawet 6 buław jednocześnie.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej