Wideodomofony - standard współczesnego budownictwa
Współczesne budownictwo wymaga nowoczesnych rozwiązań w każdym aspekcie. Domofony stają się powoli przestarzałe – co wkracza na ich miejsce?
Domofon może nie wystarczyć
Nie da się ukryć, że żyjemy w coraz mniej spokojnych czasach – zagęszczenie ludności nieustannie się zwiększa. Możemy to zaobserwować szczególnie w największych miastach, gdzie wciąż powstają nowe osiedla. Choć samo zwiększenie liczby mieszkańców nie musi stanowić zagrożenia, naturalnie wiąże się także z większą liczbą przestępstw. W niektórych regionach nasze poczucie bezpieczeństwa może być znacznie naruszane przez ryzyko pobicia czy włamania. W kwestii zapewnienia pełnego spokoju domofon wydaje się niezbyt skutecznym rozwiązaniem. Znacznie lepszą opcją może okazać się wideodomofon.
Wideodomofon a domofon
Już sama nazwa jasno wskazuje, czym różnią się obydwa urządzenia. Domofony są spotykane praktycznie wszędzie – to obowiązkowy element wyposażenia bloków oraz stosunkowo nowych kamienic. Coraz częściej spotykamy je także przy domach jednorodzinnych. Choć co prawda słyszymy głos osoby, która chce wejść do klatki schodowej lub na teren naszej posiadłości, nie jesteśmy w stanie zweryfikować jej wyglądu. Z tego względu każdy może podać się za listonosza czy kuriera – w efekcie domofony zapewniają jedynie podstawowe poczucie bezpieczeństwa.
Z pomocą przychodzą jednak wideodomofony ze sklepu napad.pl. To rozwiązanie, które gości najczęściej na nowoczesnych osiedlach i jest obecnie praktycznie standardem, kiedy mowa o budowie nowego budynku. Zasadnicza różnica w ich działaniu polega na tym, że oprócz kontaktu głosowego z potencjalnym gościem zyskujemy także możliwość zobaczenia go. Brzmi jak technologia z przyszłości? Możliwe – to już jednak codzienność!
Jak działa wideodomofon?
Wideodomofon składa się z dwóch części: wewnętrznej oraz zewnętrznej. Tę drugą stanowi najczęściej kamera skierowana na obszar przed drzwiami wejściowymi. Zwykle montuje się ją w taki sposób, by kąt widzenia był możliwie jak najszerszy, lecz obraz przede wszystkim musi obejmować ewentualnego przybysza. Tego typu kamery dzielą się na dwa rodzaje: podtynkowe i nadtynkowe. Drugi wariant jest łatwiejszy w montażu i nie narusza zewnętrznych ścian budynku, jednak konstrukcja może stosunkowo łatwo ulec zniszczeniu przez złe warunki atmosferyczne, takie jak mocny wiatr i śnieg. Znacznie trwalszą opcją są kamery podtynkowe – do ich zamontowania potrzeba nieco wysiłku i poświęceń, ale efekt może służyć nam o wiele, wiele dłużej.
Część wewnętrzna to z kolei najczęściej niewielki ekran, dzięki któremu możemy z wnętrza mieszkania zobaczyć, kto do nas przyszedł. Tutaj mamy do dyspozycji mnóstwo opcji. Możemy wybrać pomiędzy komunikacją za pomocą wbudowanego mikrofonu i głośników a specjalną słuchawką. Dostępne są także warianty z wyświetlaczem dotykowym lub klasycznym panelem z przyciskami. Tak szeroki wybór sprawia jednak, że różnice w cenie wideodomofonów są stosunkowo duże. Najtańsze urządzenia kosztują nieco ponad trzysta złotych, podczas gdy te najlepsze i najbardziej wytrzymałe to wydatek rzędu nawet tysiąca złotych.
Czy warto postawić na wideodomofon?
Niezależnie jednak od tego, jaką opcję wybierzemy, możemy mieć pewność, że jest to bardzo korzystna inwestycja. Wideodomofon pozwoli zadbać o bezpieczeństwo swoje i domowników, a nawet sąsiadów. To rozwiązanie będące nieodzowną częścią nowoczesnego budownictwa, które niebawem powinno stać się standardem w większości budynków mieszkalnych. Choć na początek musimy pozbyć się z konta co najmniej kilkuset złotych, możemy mieć pewność, że to opłacalna decyzja, która zapewni nam spokój przez wiele lat.
Wideodomofony można obecnie znaleźć w każdym sklepie z materiałami budowlanymi i sprzętem do domu. Wybór jest ogromny – z łatwością znajdziemy urządzenie, które spełni nasze oczekiwania.
artykuł sponsorowany