Wielkanoc

Blacha do ciasta – rodzaje, zalety, wady

Wielkanoc to dobra okazja do robienia słodkich wypieków i sięgania po różnego rodzaju formy do pieczenia. Mogą one być metalowe, ceramiczne, silikonowe. Również biorąc pod uwagę kształty i kolory, mamy z czego wybierać (blacha do ciasta prostokątna, kwadratowa, keksówka, tortownica, ale też foremki w wielu tematycznych kształtach: baranki, zające, kurczaczki, kaczki, pisanki). Warto, w związku z tym bliżej przyjrzeć się poszczególnym rodzajom blach. Niektóre propozycje znajdziesz w katalogu Pepco.

Większość z nas to prawdopodobnie posiadacze blachy ocynkowanej, srebrnej, częściowo pokarbowanej. To bardzo popularna blacha do ciasta z dnem, które ma nas uratować przed przywieraniem. Ocynkowana forma ma jeszcze jedną zaletę – jest lekka i nie będziemy mieli najmniejszego problemu, żeby wyjąć ją z piekarnika.

Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje tu też dosyć niska cena (a tak na marginesie – szeroki wybór blach za nieduże pieniądze znajdziesz tutaj: https://pepco.pl/produkty/dom/). Pamiętajmy jednak, że zanim wlejemy przygotowaną masę do ocynkowanej formy, tego rodzaju blachę musimy natłuścić.

Niezastąpiony jest także papier do pieczenia, zwłaszcza jeżeli zabieramy się za placki z owocami. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ owoce charakteryzują się kwaśnym odczynem, który może wejść w reakcję z powłoką blachy.

Poza tym trzeba być uczciwym i powiedzieć wprost, że ocynkowana blacha do ciasta posiada również pewne mankamenty. Chodzi o brak odporności na rdzewienie oraz dosyć szybkie pojawianie się wgnieceń.

Drugim wyborem spośród form do ciast dla wielu z nas są formy do pieczenia wykonane ze stali nierdzewnej. Kiedy na nie patrzymy, możemy pomylić je z blachami ocynkowanymi. W praktyce jednak stal nierdzewna to zupełnie inna blacha do ciasta. Nie straszne jest jej rdzewienie czy wgniecenia.

Z drugiej strony niestety stal nierdzewna łatwo się zarysowuje. Przy wyjmowaniu wypieku z formy musimy uważać i posługiwać się właściwymi akcesoriami.

Warto wspomnieć także, że rynek kulinarny od pewnego czasu systematycznie podbijają silikonowe formy do pieczenia. Mają bogatą ofertę kształtów. Silikonowa blacha do ciasta jest elastyczna i nieprzywierająca. Pozwala też na szybkie i proste wyjęcie wypieku z foremki. Umiarkowanie nadaje się ona do mocno wilgotnych ciast. Trzeba również uważać, kiedy wyjmuje się z niej ciasto. Jakiekolwiek ostre pomoce nie wchodzą w grę.

Do łask miłośników własnych wypieków wracają też nieco zapomniane już formy zrobione z ceramiki. I słusznie, bo wypiek w takiej formie nie wymaga wyjmowania i może być podawany od razu na stół. Poza tym tego rodzaju blacha do ciasta oddala nas od kataklizmu, którym jest przypalenie deseru.

Musimy jednak zapłacić za to cenę w postaci dłuższego czasu pieczenia. Do tego forma ceramiczna to rzecz dosyć ciężka, a jej przenoszenie wymaga skupienia, bo w przeciwnym razie naczynie może się stłuc. Ogólnie blacha do ciasta z ceramiki polecana jest do przygotowywania niskich ciast.

Mazurek i babka – garść podpowiedzi

Jeżeli przymierzamy się do wielkanocnego mazurka, zainwestujmy w niską blachę, która ma karbowane brzegi (poszukajmy jej np. w Pepco). Z kolei do babki przydaje się forma z tuleją. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby babkę piec w naczyniu, która ma postać słonecznika, róży czy serca.

W ogóle ciasto babka to bardzo szerokie zagadnienie. Nie musi ono nawet być przygotowywane w piekarniku. Bez większego wysiłku możemy je ugotować. Wystarczy jedynie, że zaopatrzymy się odpowiednią formę z blachy, którą zamyka się od góry. Naczynie to umieszcza się w wysokim garnku wypełnionym gorącą wodą.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny