Studnie głębinowe - wybijanie studni głębinowych

Studnia głębinowa – co warto wiedzieć?

Studnia głębinowa zwana jest także studnią wierconą bądź rurową. Pogłębianie studni może odbywać się nawet powyżej 10 m w dół – a takie drążenie wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia, zwanego wiertnicą. Studnia głębinowa może być użytkowana dzięki dwóm rurom – osłonowej i filtracyjnej. Rura osłonowa dociera w okolice wodonośnej warstwy, natomiast filtracyjna wnika w ową warstwę. Dookoła rury tworzy się obsypkę ze żwiru, usprawniającą dopływ wody.

Warto wspomnieć, że rurę osłonową zakańcza obejma nośna – to w niej znajduje się przyłącze do wody oraz zawór ją odcinający. Jeśli wiercenie studni głębinowych będzie odbywało się na wysokość powyżej 8 metrów, to niemożliwe jest zasysanie wody. Właśnie wtedy na samym dole studni montuje się… głębinową pompę tłoczną. jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o studniach głębinowych.

Pompy ciepła a kopanie studni

Dzisiaj rzadko można zaobserwować korzystanie z pomp ręcznych – są zbyt czasochłonne. Ludzie stawiają na pompy elektryczne, które dzieli się na dwa rodzaje:

a) pompy samozasysające – to część zestawu hydroforowego, tzn. pompa dołączona jest zazwyczaj do zbiornika wody. Montuje się ją w budynku i łączy ze starą studnią. Jej ogromnym minusem jest fakt, że pompuje wodę do głębokości ok. 7 m i… nie więcej. Taka pompa do studni głębinowej pracuje dość głośno, jednak ma jeden plus – jest stosunkowo tania i łatwo się do niej dostać, gdy coś w urządzeniu się zepsuje.

b) pompy zanurzone – są to urządzenia, jakie montuje się poniżej lustra wody. Takie pompy ciepła mają kształt walca (ok. 90 mm średnicy), a więc spokojnie mieszczą się w typowe odwierty studni. Ich plusem jest możliwość pracy w głębokiej studni oraz cicha praca. Niestety, ale idzie to w parze z wyższym kosztem zakupu urządzenia. Zanurzona pompa do studni głębinowej to cena często kilkukrotnie wyższa od pompy samozasysającej. Sprawdź także ten artykuł o pompach do studni głębinowej.

Kopanie studni głębinowych – na jaką głębokość?

Żeby ustalić ostateczną głębokość wykopu pod wiercenie studni głębinowych, trzeba będzie zrobić badania geologiczne, tzn. rozpoznać budowę geologiczną i warunki hydrogeologiczne obszaru kopania.

Takie badania pomogą dobrać parametry, jakich potrzeba na wybijanie studni głębinowych – średnicę rur, długość filtra oraz głębokość posadowienia filtra. Pamiętaj, że dzięki takiemu badaniu zaoszczędzisz pieniądze, jeśli okaże się, że w miejscu wiercenia nie ma dobrej warstwy wodonośnej!

Wiercenie studni głębinowych w ogrodzie, a także wybijanie studni głębinowych lub kopanie studni głębonowych i ceny
Wiercenie studni głębinowych – co, gdzie, jak i w jakiej cenie

Polecane produkty do uzdatniania wody - sprawdź ceny

Wiercenie studni głębinowych

Odwierty studni – o czym pamiętać?

Należy mieć przede wszystkim dostęp do wodonośnej warstwy. Studnia powinna także zostać wywiercona tam, gdzie nie ma kolizyjnych miejsc oraz w odpowiedniej odległości od jakichkolwiek źródeł zanieczyszczeń. Wg. przepisów studnię należy umieścić w odpowiedniej odległości od granicy działki, rowu przydrożnego, szamba oraz kanalizacji.

Oczywiście kopanie, drążenie lub pogłębianie studni wymaga uzyskania pozwolenia wodoprawnego – no chyba, że decydujesz się na studnię mniejszą niż 30 m, co zwalnia z obowiązku uzyskania odpowiedniego papierka. Tak samo studnie wykazujące wydajność mniejszą od 50 m3 / h będą wymagały tylko zgłoszenia budowlanego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pomiarach wód gruntowych?

Jeżeli chcesz podjąć się zadania, jakim jest kopanie studni, będziesz musiał pamiętać o kosztach projektu, kosztach prac geologicznych i dokumentacji hydrologicznej oraz opłatach za pozwolenia bądź wniosek o wydanie warunków zabudowy.

Studnie głębinowe - zadanie dla firmy

Studnię głębinową warto powierzyć sprawdzonej firmie. Na rynku istnieje sporo firm oferujących wiercenie studni głębinowych. Aby wybrać tę „idealną”, koniecznie zapoznaj się z jej referencjami! Dobrze będzie wziąć lokalnych fachowców, ponieważ to na pewno zmniejszy koszta i zagwarantuje doświadczenie firmy na danym terenie.

Koniecznie dowiedz się, co fachowcy wliczają w swoje koszta oraz sprawdź, czy firma oferuje dodatkowe filtry bądź darmowe badanie wody. Zapytaj również o dokupienie dodatkowego sprzętu (jak pompy ciepła) – musisz przecież wiedzieć, czy kupować go sam czy będzie to leżało w kwestii zleceniobiorców.

Hydraulik - znajdź hydraulika w Twoim mieście
Wybierz z ponad 28 000 polecanych hydraulików z serwisu Fixly:

Koszt kopania studni

Bardzo ciężko jest jednoznacznie określić konkretną cenę wiercenia studni. Zależy ona bowiem głównie od warunków gruntowo-wodnych. Im płytsza będzie warstwa wodonośna i większa jej wydajność, tym koszty będą niższe. Cena może jednak zwiększyć się, gdy woda w wykonanej studni okaże się… niezdatna do picia. Trzeba będzie wówczas dokupić specjalne filtry do uzdatniania wody. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu kręgów betonowych.

Odwierty studni lub pogłębianie studni to koszta zależne również od lokalizacji – zazwyczaj kształtują się w granicy ok. 300 zł. W tą cenę wlicza się rura osłonowa – a więc nadal pozostają koszta związane z zakupem pompy głębinowej (między 200 a 1500 zł). Z kolei cena całego zbiornika hydroforowego to zazwyczaj między 300 a 1000 zł, w zależności od jego pojemności.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny