Wiertarki - rodzaje, ceny, opinie, najlepsi producenci, porady przy wyborze

Wiertarki reprezentują bardzo ważne elektronarzędzia. Wykorzystuje się je na placach budowy, w warsztatach specjalistycznych i przydomowych. Tak dużą popularność zawdzięczają swej uniwersalności. Wykonuje się nimi otwory w różnych materiałach, rozwierca na nawet szlifuje powierzchnie. Sprawdzimy, więc jakie zalety ma wiertarka elektryczna, czym charakteryzuje się wiertarka udarowa. Dowiemy się też, jaka jest cena najciekawszych urządzeń.

Wiertarki ręczne

Wiertarki ręczne to urządzenia, które należy podzielić na dwie kategorie. Pierwsza grupa to wiertarki napędzane siłą ludzkich rąk. Zazwyczaj są to urządzenia przystosowane do wiercenia w drewnie. Choć stosunkowo rzadko spotykane, można je kupić za około 100-150 zł. Wiertarki ręczne tego typu występują w dwóch wersjach. Pierwsza jest wyposażona w przekładnię zębatą i poręczną korbkę. Dzięki temu jest bardzo łatwa w obsłudze. Z kolei druga wersja to tak zwana korba stolarska. Jak już nazwa wskazuje przydaje się w pracach stolarskich oraz konserwatorskich. Popularny producent wiertarek tej klasy to firma Stanley.

Wiertarki ręczne drugiej ze wspomnianych kategorii to wszystkie przenośne elektronarzędzia. Czyli te, które do pracy potrzebują energii elektrycznej. W tej grupie znajduje się wiertarka elektryczna z udarem podłączana do gniazdka. Nieco inną wersją są urządzenia akumulatorowe wyposażone w baterię. Służą zarówno do wiercenia jak i wykonywania takich prac jak chociażby skręcanie mebli. Do naszej dyspozycji są również młotowiertarki, o nich wspomnimy nieco dalej. Wiertarki ręczne obu typów są stosunkowo lekkie i umożliwiają pracę w różnych miejscach. To odróżnia je od wiertarek stołowych i kolumnowych, które montuje się na stałe na stole roboczym.

Wiertarka elektryczna w dwóch wersjach

Na początek wiertarka elektryczna akumulatorowa. Najczęściej jest to urządzenie łączące w sobie wiertarkę i wkrętarkę. Dzięki temu mamy do dyspozycji więcej przydatnych zastosowań. Elektronarzędzia do drobnych prac mają moc od 3,6V do 4,8V. Te z wyższej półki cenowej mogą się pochwalić mocą sięgającą 14,4V. Najmocniejsze są wiertarko-wkrętarki z udarem. Umożliwiają pracę w gazobetonie i cegłach silikatowych. Jedne z najpopularniejszych urządzeń tego typu to:

  • Wiertarko-wkrętarka Bosh GSR 140 LI – moc 14,4V, cena 490-500 zł,
  • Wiertarko-wkrętarka Stanley FMC600D2 – moc 18V, cena około 450 zł,
  • Wiertarko-wkrętarka z udarem Makita HP457DWE – moc 18V, koszt zakupu około 600 zł.

Przed nami kolejne elektronarzędzia, bez których nie sposób się obyć na placu budowy czy w warsztacie. Wiertarka udarowa, bo nie niej piszemy, to urządzenie, w którym wiertło oprócz obrotów wykonuje ruch posuwisto zwrotny. Dzięki temu można nią wiercić w twardych materiałach. Takich jak na przykład lekki beton, metal czy też ceramika. Wiertarka udarowa do amatorskiego stosowania ma zazwyczaj moc od 500 do 700 W. Profesjonalne sprzęty osiągają moc od 700 do 1000 W ale ich cena jest już widocznie wyższa. Chyba, że trafi się ciekawa promocja. Wybierając wiertarkę z udarem warto ją dopasować do prac, jakie będziemy wykonywać. Do drobnych napraw nie będzie potrzebny mocny sprzęt.

Na rynku znajdziemy wiele urządzeń tego typu. Warto, zatem wymienić te, cieszące się sporą popularnością. Nasza lista zawiera wiertarki z różnych przedziałów cenowych, tak by móc dopasować egzemplarz do możliwości finansowych. Interesujące urządzenia to:

  • Wiertarka udarowa BOSCH PSB 530 RE – moc 500W, cena około 220 zł,
  • Wiertarka udarowa BOSCH GSB 16 RE – moc 750W, cena w granicach 500 zł,
  • Wiertarka z udarem Makita HP1630K – moc 710W, cena około 330 zł,
  • Wiertarka DeWalt DWD024 – moc 650W, cena około 250 zł.

Wiertarka dwubiegowa i młotowiertarka

Wiertarka dwubiegowa to urządzenie, które poradzi sobie z najcięższymi pracami. Świetnie nadaje się do wiercenia w materiałach budowlanych, w tym w betonie i stali. Co już sugeruje nazwa, wiertarka jest wyposażona w dwubiegową, mechaniczną przekładnię. To rozwiązanie pozwala na dokładne ustawienie parametrów wiercenia. W wielu modelach pojawia się też elektroniczna regulacja obrotów. Ciekawe wiertarki tej klasy to:

  • Wiertarka dwubiegowa udarowa BOSCH GBM13-2RE Professional ZUW – moc 750W, cena około 820 zł,
  • Wiertarka dwubiegowa z udarem DeWalt DWD530KS – moc 1300W, cena około 1000 zł,
  • Wiertarka dwubiegowa udarowa Graphite 58G712 – moc 1050W, cena w granicach 300 zł.

Bardzo przydatnym urządzeniem może okazać się młotowiertarka. Poza tradycyjnym wierceniem to urządzenie udarowe umożliwia również kucie. Ta funkcja będzie szczególnie przydatna podczas remontów. Urządzenie jest tak skonstruowane by nie musieć go mocno dociskać do wybranej powierzchni. Dzięki temu pozwala na szybkie usunięcie starych płytek, wykonianie bruzd w ścianie czy skucie tynków. Młotowiertarka jest przystosowana do pracy w betonie, marmurze, metalu. Istnieją też egzemplarze oddające użytkownikowi trzy tryby pracy do wyboru. Jest to kucie, wiercenie z udarem oraz bez niego. Popularni producenci tych urządzeń to Makita, Bosch, DeWalt, Hitachi, Graphite. Ceny solidnych młotowiertarek zaczynają się w granicach 500 zł, choć czasem promocja obniża te koszty.