Wiertła - rodzaje do różnych zastosowań, ceny, opinie, producenci

Wiertła to bardzo ważne narzędzia skrawające. Służą do wykonywania otworów w różnych materiałach. Zatem znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Nie tylko tam, każdy domowy majsterkowicz powinien zaopatrzyć się w zestaw wierteł. Jednakże zdecydowanie się na konkretną wersję może sprawić pewne trudności. By ułatwić wybór opiszemy najpopularniejsze rodzaje. Takie jak chociażby wiertło dwustopniowe czy wiertła do gresu.

Różne rodzaje wierteł – podział ze względu na budowę

Wiertła można podzielić na kilka kategorii. Ze względu na materiał, z jakiego powstają, zastosowanie oraz budowę. Na początek zajmiemy się tą ostatnią cechą. Najczęściej spotykane są wiertła kręte. Służą do wykonywania otworów walcowych. Ich ważną zaletą jest to, że występują w dużym zakresie średnic. Przedział rozpoczyna się od 0,1 mm a kończy się nawet na 100 mm. Kolejną wersją są wiertła koronowe przeznaczone do wykonywania otworów o dużych średnicach. Ich budowa jest bardzo prosta. Są to rury z ostrzami umieszczonymi na krawędzi roboczej. Dzięki temu obrabiają materiał wyłącznie na obwodzie.

Na naszej liście muszą się też znaleźć wiertła do drewna o konstrukcji piórkowej. Ich część robocza jest spłaszczona i zaopatrzona w ostrze ułatwiające wiercenie. Istnieją też odmiany z dwoma ostrzami wzdłużnymi umieszczonymi na końcach górnej krawędzi. Taka budowa sprawia, że to narzędzie sprawdzi się również, jako wiertło do szkła. Warto też wspomnieć inne wiertła do drewna, czyli odmiany spiralne. Zazwyczaj są długie, mają jednorozwojowy rdzeń oraz szeroki rowek wiórkowy. Ta ostatnia cecha sprawia, że usuwanie wiórów nie stanowi żadnego problemu. Często możemy też natrafić na wiertła specjalne. Odznaczają się nietypową budową jak chociażby wiertła lufowe. Służą one do wiercenia długich otworów. Są wyposażone w kanały doprowadzające chłodziwo.

Podział wierteł ze względu na materiał wykonania i obróbki

Wiertła do drewna, spiralne czy piórkowe zazwyczaj powstają ze stali narzędziowej. Ta odmiana stali umożliwia też wiercenie w innych lekkich materiałach. Do najlepszych producentów w tej kategorii należą firmy Vorel, Makita, Yato i Graphite. Kolejna grupę produktów stanowią wiertła do stali o różnej grubości. Te najczęściej powstają ze stali szybkotnącej chromowo-wanadowej. Jest to rozwiązanie solidne i najczęściej spotykane. Z tego materiału powstaje też wiertło dwustopniowe do wiercenia w drewnie i tworzywach sztucznych. Wyróżniający się producent wierteł tej klasy to Graphite, Yato czy też Bosh. Trzeba jednak wiedzieć, że wiertła do stali powstają też ze znacznie trwalszych materiałów.

Chodzi tu między innymi o wiertła kobaltowe. Tu podstawowym materiałem nadal jest stal chromowo-wanadowa. Jednakże połączono ją z kilkuprocentową domieszką kobaltu. To znacznie poprawiło parametry tego narzędzia. Wiertła kobaltowe są bardzo wytrzymałe i poradzą sobie ze stalą o różnej twardości a nawet betonem. Do bardzo precyzyjnej obróbki stali stosuje się wiertła tytanowe. Oczywiście w całości nie powstają z tego materiału. W rzeczywistości są powleczone azotkiem tytanu. To daje im ogromną twardość i odporność na ścieranie. Renomowany producent wierteł tytanowych to na przykład firma Ruko lub Yato.

Często obrabiane materiały poza stalą to beton, cegły czy naturalny kamień. Do prac na takich powierzchniach zalecane są wiertła widiowe. Produkuje się je z węglików spiekanych. Dzięki temu są niemal tak samo trwałe jak wiertła diamentowe. Często wybierani producenci to Condor, Diager czy Widia. Wspomniane już wiertła diamentowe cechują się największą twardością. Zazwyczaj ich końcówki są pokryte nasypem diamentowy. Dzięki temu taki produkt sprawdzi się, jako wiertło do szkła hartowanego. Oprócz tego są to świetne wiertła do gresu, glazury i betonu.