Wiertła do betonu i żelbetu - rodzaje, ceny, opinie

Wiercenie w takich materiałach, jak beton, żelbet, cegła, różnego rodzaju kamienie i inne obiekty murowane wymaga specjalistycznych wierteł oraz elektronarzędzi. Należy pamiętać o tym, że materiały te - beton, a szczególnie beton zbrojony - charakteryzują się bardzo dużą twardością, przez co ich obróbka jest znacznie trudniejsza niż na przykład drewna. Do obróbki betonu stosuje się różnego rodzaju wiertła w zależności od zastosowania.

Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Wiertarka z wiertłami do betonu

Wiertło do betonu i do żelbetu - najważniejsze informacje

Wiercenie w takich materiałach jak beton, żelbet, cegła czy kamień wymaga stosowania bardzo twardych i wytrzymałych wierteł. Wiertła do betonu i żelbetu różnią się od siebie wieloma parametrami, takimi jak m.in. sposób wykonania, rodzaj uchwytu oraz ilość krawędzi tnących. Poszczególne modele dają inny komfort pracy i są kompatybilne z innymi urządzeniami. Dlatego też każde wiertło dobiera się indywidualnie do narzędzia. Należy również podkreślić, że nie z każdym wiertłem można pracować na dużych prędkościach

Przy obróbce betonu oraz żelbetu stosuje się wiertła widiowe, udarowe oraz diamentowe. Mogą to być wiertła typowe oraz koronowe. Wiertło do betonu ma najczęściej średnicę 3-32 mm, można jednak spotkać wiertła do betonu i żelbetu o większych średnicach. Wiertła widiowe do betonu, żelbetu, cegły czy kamienia mogą mieć bardzo dużą długość, sięgającą nawet do 50 cm. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, przeczytaj ten artykuł o wiertłach do gresu.

Wiertło do betonu i żelbetu może mieć różnego rodzaju uchwyty. W przypadku wiertarek z uchwytami szybkomocującymi stosuje się wiertła walcowe, czyli cylindryczne. Natomiast w przypadku młotowiertarek i młotów udarowych najczęściej stosowane są uchwyt SDS. Uchwyty SDS Max używane są do pracy lżejszej, a SDS Plus do obróbki, która wymaga pracy cięższej.

Bardzo ważnym elementem obsługi wierteł do betonu i żelbetu jest ich ostrzenie. Dobre ostrzenie wierteł pozwala na długie i efektywne korzystanie z wierteł. Istnieją dwa sposoby ostrzenia wierteł do betonu. Pierwszy sposób to korzystanie ze specjalistycznego urządzenia do ostrzenia. Drugi to ostrzenie samodzielne. Należy jednak pamiętać, że ostrzenie wierteł do betonu i żelbetu nie należy do najłatwiejszych i wymaga praktyki i doświadczenia, aby było dobrze wykonane. Należy pamiętać o prawidłowych kątach ostrzenia, tak aby stępione krawędzie zostały poprawnie odtworzone. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, przeczytaj także ten artykuł o popularnych rodzajach wierteł.

Wiertło do betonu i do żelbetu - rodzaje

Wiertło widiowe do betonu

Jednym z najczęściej spotykanych wierteł do pracy przy obróbce betonu oraz żelbetu jest wiertło widiowe do betonu. Wiertła widiowe wykonane są ze stali narzędziowej lub stali z domieszką tytanu czy kobaltu, których część robocza poryta jest węglikiem spiekanym, potocznie nazywanym widią.

Wiertła widiowe do betonu i do żelbetu charakteryzują się głowicą, która ma masywny kształt i spiralę z pojedynczym rowkiem. Część robocza tego rodzaju wierteł jest bardzo twarda, masywna, szeroka i głęboko osadzona. Dzięki takiej konstrukcji możliwa jest praca w bardzo twardych materiałach, jakimi są beton, czy też beton zbrojony.  Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także te zebrane artykuły o różnych wiertłach.

Wiertła widiowe do betonu, betonu zbrojonego, kamienia oraz cegły należą do najczęściej stosowanych wierteł przy obróbce tych materiałów, szczególnie na potrzeby prac domowych. Do wykonywania wąskich otworów stosuje się wiertła widiowe o klasycznej budowie, natomiast do otworów szerokich, widiowe wiertła koronowe.

Dłuta widiowe do kamienia

Innym narzędziem służącym do pracy przy obróbce kamienia, betonu oraz betonu zbrojonego są dłuta widiowe do kamienia. Narzędzie to charakteryzuje się mocowaniem poprzez chwyty SDS, natomiast powlekane są widiową warstwą z węglika węglowego.

Dłuta widiowe używane są najczęściej do młotowiertarek i młotów udarowych. Pozwalają na skuwanie bardzo twardych kamieni, takich jak m.in. granit, klinkier oraz znajdują również zastosowanie przy pracy w betonie i żelbecie. Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj ten artykuł o wiertłach do szkła.

Wiertła do betonu i żelbetu - rodzaje, ceny, opinie 2

Wiertło udarowe do betonu i żelbetu

Do wiercenia w betonie, żelbecie można również zastosować wiertło udarowe. Wiertło udarowe stosuje się do pracy z wiertarkami udarowymi. Wiertła udarowe posiadają widiową część roboczą powlekaną węglikiem spiekanym.

Wiertła udarowe posiadają zwykle chwyty SDS, które umożliwiają pracę z wiertarkami udarowymi. Dzięki pokryciu węglikiem spiekanym i pracy przy udarze, wiertła te wykonują znakomitą pracę przy obróbce betonu.

Wiertło diamentowe do betonu

W przypadku obróbki bardzo twardych materiałów, do jakich bez wątpienia należą beton, żelbet czy kamień można z powodzeniem stosować wiertła diamentowe. Wiertła tego typu charakteryzują się częścią roboczą wykonaną z diamentu.

Zaletą wierteł diamentowych jest możliwość pracy przy obróbce skrajnie twardych i odpornych na wiercenie materiałów. Wiertło diamentowe szczególnie sprawdzi się w przypadku pracy z betonem zbrojonym. Można je również stosować do pracy przy obróbce kamienia, m.in. granitu czy klinkieru.

Wiertła diamentowe mogą występować w postaci wierteł o klasycznej budowie, jak również w postaci wierteł koronowych. Diamentowe wiertła klasyczne służą do wykonywania otworów wąskich, natomiast wiertła diamentowe koronowe stosuje się do otworów o dużych średnicach. Jeśli szukasz innych wierteł, przeczytaj także ten artykuł o świdrze do drewna.

Wiertła tytanowo-węglowe do betonu zbrojonego

W przypadku pracy przy obróbce betonu zbrojonego, doskonale sprawdzają się wiertła tytanowo-węglowe. Najczęściej stosuje się w tym przypadku wiertła o chwytach SDS: SDS Plus lub SDS Max, a wiertła te mocuje się w młotach udarowo-obrotowych. Wiercenie tym wiertłem odbywa się bez udaru.

Wiertła tytanowo-węglowe mają głowicę widiową z węglików spiekanych, która charakteryzuje się czterema ostrzami, stromą spiralą oraz otworem wentylacyjnym. Wiercenie w betonie ze zbrojeniem charakteryzuje się tym, że nigdy nie wiemy, kiedy możemy natrafić na stalowe zbrojenie. Dlatego zwykłe wiertła do betonu mogą ulec zniszczeniu.

Do pracy przy żelbecie rekomenduje się używanie wierteł o większej twardości, jak na przykład tytanowo-węglowych. Wiertło do betonu zbrojonego ma zęby wykonane z węglików spiekanych, cztero- lub pięcioostrzową spiralę i otwór wentylacyjny.

Wiertło do betonu i do żelbetu - ceny, producenci

Wiertła do obróbki betonu, żelbetu, cegły czy kamienia można nabyć jako pojedyncze egzempalrze oraz jako zestaw wierteł. Do najlepszych producentów wierteł do betonu należą takie firmy, jak Hitachi, Makita czy Bosch. Przykładowa cena pojedynczego wiertła do betonu mniejszych rozmiarów to ok. 50 zł, natomiast solidne, duże wiertło do betonu firmy Hitachi to koszt od ok. 130 zł. Natomiast zestaw wierteł do betonu to cena od ok. 180 zł.

Sprawdź ceny polecanych wierteł

Beton, a szczególne beton zbrojony to bardzo twarde materiały i trudne do obróbki. Dlatego, gdy ważnym jest, gdy chcemy wiercić w tych materiałach, odpowiedni dobór wiertła oraz elektronarzędzia. Zastosowanie zbyt delikatnego wiertła do betonu zbrojonego może spowodować uszkodzenie wiertła. Dlatego, szczególnie przy pracy nad betonem zbrojonym zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i użycie odpowiednich narzędzi.

Ocena: 4,8/5 (głosów 14)
, aktualizacja 30 września 2019
Zobacz cenniki usług powiązanych z tym artykułem
Zobacz więcej artykułów na temat:
wiertarka wiertła beton
Komentarze
Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Ceny betonu architektonicznego 2019 - sprawdź cenniki firm
Ceny betonu architektonicznego 2019 - sprawdź cenniki firm
Cennik wiercenia otworów w betonie 2019 - zobacz ceny w Twojej okolicy
Cennik wiercenia otworów w betonie 2019 - zobacz ceny w Twojej okolicy
Kruszarki do gruzu, kamienia i betonu - rodzaje, popularni producenci, ceny nowych, używanych oraz wynajmu
Kruszarki do gruzu, kamienia i betonu - rodzaje, popularni producenci, ceny nowych, używanych oraz wynajmu
Bruzdownica do betonu - popularne modele, opinie, ceny, porównanie
Bruzdownica do betonu - popularne modele, opinie, ceny, porównanie
Tarcza do cięcia betonu - rodzaje, zastosowanie, opinie, wiodący producenci, ceny
Tarcza do cięcia betonu - rodzaje, zastosowanie, opinie, wiodący producenci, ceny
Klej do betonu - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, producenci
Klej do betonu - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, producenci
Piła do betonu - rodzaje pił, opinie, ceny, wiodący producenci i inne porady przy wyborze
Piła do betonu - rodzaje pił, opinie, ceny, wiodący producenci i inne porady przy wyborze
Mieszalnik do betonu - zastosowanie, rodzaje, ceny, opinie, porady, popularni producenci
Mieszalnik do betonu - zastosowanie, rodzaje, ceny, opinie, porady, popularni producenci
Zacieraczka do betonu - rodzaje, ceny, opinie, popularni producenci, użytkowanie krok po kroku
Zacieraczka do betonu - rodzaje, ceny, opinie, popularni producenci, użytkowanie krok po kroku
Tarcza do szlifowania betonu - którą wybrać? Rodzaje, ceny, opinie, najlepsi producenci
Tarcza do szlifowania betonu - którą wybrać? Rodzaje, ceny, opinie, najlepsi producenci
Wiertnica do betonu - rodzaje, ceny, opinie, popularni producenci, porady
Wiertnica do betonu - rodzaje, ceny, opinie, popularni producenci, porady
Szlifierka do betonu - rodzaje, ceny, opinie, popularni producenci, porady
Szlifierka do betonu - rodzaje, ceny, opinie, popularni producenci, porady
Otwornica do betonu - zastosowanie, polecani producenci, opinie, ceny, porady
Otwornica do betonu - zastosowanie, polecani producenci, opinie, ceny, porady
Wibrator do betonu - rodzaje, modele, producenci, opinie użytkowników
Wibrator do betonu - rodzaje, modele, producenci, opinie użytkowników
Rozwiertak stożkowy do metalu - rodzaje, zastosowanie, popularni producenci, porady przy wyborze
Rozwiertak stożkowy do metalu - rodzaje, zastosowanie, popularni producenci, porady przy wyborze
Rozwiertak nastawny - rodzaje, zasada działania, zastosowanie, popularni producenci
Rozwiertak nastawny - rodzaje, zasada działania, zastosowanie, popularni producenci
Wiertło widiowe - rodzaje, opinie, ceny, zastosowanie, oznaczenia
Wiertło widiowe - rodzaje, opinie, ceny, zastosowanie, oznaczenia
Rozwiertak - rodzaje, zastosowanie, wiodący producenci, ceny, porady
Rozwiertak - rodzaje, zastosowanie, wiodący producenci, ceny, porady
Wiertło do konfirmatów - rodzaje, opinie, ceny, polecani producenci, zastosowanie
Wiertło do konfirmatów - rodzaje, opinie, ceny, polecani producenci, zastosowanie
Wiertła stożkowe stopniowe do metalu - zastosowanie, opinie, polecani producenci
Wiertła stożkowe stopniowe do metalu - zastosowanie, opinie, polecani producenci
Wiertło koronowe - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, polecani producenci
Wiertło koronowe - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, polecani producenci
Wiertła SDS - zastosowanie, ceny, opinie, wiodący producenci
Wiertła SDS - zastosowanie, ceny, opinie, wiodący producenci
Wiertła do metalu - rodzaje, opinie, ceny, przegląd najlepszych produktów
Wiertła do metalu - rodzaje, opinie, ceny, przegląd najlepszych produktów
Wiertła do drewna - piórowe, łopatkowe i nie tylko - rodzaje, ceny, opinie, porady
Wiertła do drewna - piórowe, łopatkowe i nie tylko - rodzaje, ceny, opinie, porady
Najlepsze wiertło do płytek - rodzaje, opinie, ceny, producenci, porady które wybrać
Najlepsze wiertło do płytek - rodzaje, opinie, ceny, producenci, porady które wybrać
Wiertła kobaltowe - zastosowanie, opinie, ceny, polecani producenci
Wiertła kobaltowe - zastosowanie, opinie, ceny, polecani producenci
Wiertła do stali nierdzewnej - rodzaje, producenci, ceny, oznaczenia
Wiertła do stali nierdzewnej - rodzaje, producenci, ceny, oznaczenia
Wiertła diamentowe - rodzaje, opinie, ceny, zastosowanie, najlepsi producenci
Wiertła diamentowe - rodzaje, opinie, ceny, zastosowanie, najlepsi producenci
Wiertła do gresu - rodzaje, ceny, opinie, popularni producenci, co wybrać?
Wiertła do gresu - rodzaje, ceny, opinie, popularni producenci, co wybrać?
Wiertło do szkła - rodzaje, ceny, opinie, popularni producenci, porady, które wybrać
Wiertło do szkła - rodzaje, ceny, opinie, popularni producenci, porady, które wybrać
Popularne rodzaje wierteł - piórowe, koronowe, kręte i inne popularne typy
Popularne rodzaje wierteł - piórowe, koronowe, kręte i inne popularne typy
Wiertarka udarowa - przegląd  najlepszych  produktów
Wiertarka udarowa - przegląd najlepszych produktów
Wiertła do różnych zastosowań - które wybrać?
Wiertła do różnych zastosowań - które wybrać?

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij