Wiertła do drewna - piórowe, łopatkowe i nie tylko - rodzaje, ceny, opinie, porady

Najczęściej obrabianym materiałem jest drewno i jego pochodne. Wykorzystywane jest ono w przemyśle meblarskim jako stolarka oraz w ogrodnictwie. Dzięki temu można spotkać wiele rodzajów wierteł do drewna. Warto przyjrzeć się dokładnie rodzajom tych wierteł i ich zastosowaniom, aby dobrze wybrać wiertło do drewna.

Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Mężczyzna wiercący w drewnie

Wiertła do drewna - najważniejsze informacje

Praktycznie każda praca stolarska wymaga wiercenia otworów. Wiertła do drewna znacznie różnią się pomiędzy sobą pod względem kształtu części roboczej. W związku w tym rodzaj wiertła, którego użyjemy powinien być dostosowany zarówno do średnicy, głębokości, jak i przeznaczenia otworu. 

Musimy również pamiętać o tym, że wiercąc w drewnie oraz w materiałach drewnopochodnych, należy wyłączyć funkcję udaru i nie używać środków chłodzących. Rodzaje wierteł do drewna różnią się pomiędzy sobą twardością, wielkością, budową oraz rodzajem pracy. Jeśli szukasz więcej porad, przeczytaj ten artykuł o wiertłach do gresu.

Wiertła do drewna - rodzaje

Wiertła do drewna spiralne

Wiertła spiralne, inaczej świdry, wykorzystuje się do wiercenia precyzyjnych otworów o średnicach małych oraz średnich. Najczęściej można spotkać wiertła spiralne zawierające się w przedziale średnic od 3 do 16 mm, można również spotkać rozmiary dochodzące do 30 mm. Wiertło spiralne może być stosowane jako wiertło ręczne.

Do większych otworów można z stosować wiertła spiralne ze zmienionym ostrzem. Mają one konstrukcję spiralną, jednak zamiast centrującego kolca, zastosowane jest w nich gwintowane ostrze. Wiertła spiralne z centrującym kolcem można zastosować do wiercenia we wszystkich gatunkach drewna rodzimego. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, przeczytaj także ten artykuł o popularnych rodzajach wierteł.

Wiertła kręte do drewna

Kręte wiertła do drewna są najpopularniejszym rodzajem spośród wszystkich wierteł do drewna. Posiadają one dwa zwoje, które są ułożone śrubowo i zakończone są ostrzami skrawającymi. Równolegle do zwojów poprowadzone są dwa rowki, które za zadanie mają odprowadzać wióry wytwarzane w czasie wiercenia. Jak większość wierteł do drewna, może być także stosowane jako wiertło ręczne.

Wiertła kręte do drewna najczęściej stosuje się przy prowadzeniu prac wykończeniowych oraz rozwiercaniu i pogłębianiu otworów. Ich zaletą jest bardzo duża precyzja wiercenia. Wiertła kręte nadają się do wiercenia otworów o średnicach w przedziale od 3 do 30 mm i głębokości do 150 mm.


Wiertło piórowe do drewna

Innym rodzajem wierteł do drewna jest wiertło piórowe, inaczej wiertło łopatkowe lub wiertło płaskie. Wiertło piórowe służy do wykonywania otworów w drewnie o dużych średnicach. Wiertło łopatkowe nie jest aż tak precyzyjne jak wiertło kręte, jednak można go z powodzeniem stosować do otworów dochodzących do 45 mm średnicy.

Wiertło piórowe charakteryzuje się bardzo prosta budową. Wiertło łopatkowe składa się bowiem z dwóch zwojów, ostrzy ułożonych prosto i nie posiada rowków do odprowadzania wiór. Część robocza tego typu wierteł składa się z kolca centrującego w kształcie trójkąta oraz z dwóch ostrzy bocznych.  Wiertło piórowe może być stosowane jako wiertło ręczne. Jeśli szukasz innych wierteł, przeczytaj także ten artykuł o świdrze do drewna.

Wiertło frezujące do drewna - wiertło łopatkowe

Wiertło frezujące to bardziej precyzyjne wiertło łopatkowe, które zamiast kolca posiada gwintowane ostrze. Można również zakupić wiertło piórowe, które posiada gwintowane ostrze i dodatkowe zadziory-nacinaki rozmieszczone na zewnętrznych krawędziach ostrzy. Wiertło frezujące można stosować również jako wiertło ręczne.

Wiertło łopatkowe, które ma gwintowane ostrze lepiej się prowadzi, natomiast nacinaki umożliwiają czystsze odcinanie zewnętrznej krawędzi otworu. Płaskie wiertło frezujące nie posiada rowków do odprowadzania wiór. Wiertło piórowe frezujące ma najczęściej oszlifowany chwyt wtykowy 1/4 cala z końcówką do wkrętarki lub chwyt o przekroju sześciokątnym

Można również zakupić frezujące wiertło łopatkowe o średnicy regulowanej. Ma ono przestawne ostrze, dzięki czemu można wywiercić otwory o różnych średnicach. Należy jednak pamiętać o tym, że wiertło z regulowaną średnicą jest mniej wydajne niż tradycyjne wiertła łopatkowe płaskie i wierci się nimi znacznie trudniej niż typowymi wiertłami łopatkowymi. Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj ten artykuł o wiertłach do szkła.

Wiertła do konfirmatów

Wiertła do konfirmatów, czyli do specyficznych wkrętów, które stosowane są w przemyśle meblarskim są kolejnym rodzajem wierteł do drewna. Zastosowanie konfirmatów wymaga tego, aby użyte zostały odpowiednie wiertła, którymi można wiercić zarówno w płytach wiórowych, w sklejce, jak i w drewnie litym.

Świder stożkowy do drewna

Świder stożkowy do drewna można stosować w wiertarkach oraz jako świder ręczny. Świder do wiertarki może występować jako wiertło SDS lub mieć uchwyt Morse’a. Świder ręczny lub do wiertarki posiada gwintowany stożek centrujący.

Świder ręczny lub do wiertarki charakteryzuje się dwoma rodzajami ostrzy skrawających. Pierwszy rodzaj to krawędź boczna tnąca, a drugi rodzaj to krawędź główna. To wiertło SDS może mieć jedno lub dwa ostrza boczne. Wiertło SDS można stosować w łuparkach.

Wiertła Forstner

Wiertła Forstner nazwane zostały od nazwiska ich wynalazcy Benjamina Forstnera. Służą one do wiercenia precyzyjnych otworów płaskodennych w drewnie. Wiertło Forstner posiada kieł centrujący, który umożliwia prowadzenie tego wiertła przez obrabiany materiał. Nie nadają się one do wiercenia ręcznego.

Wiertło cylindryczne

Wiertło cylindryczne, inaczej sednik przeznaczone jest do wiercenia otworów płytkich, nieprzelotowych, z płaskim dnem. Część robocza sednika ma cylindryczny kształt i stąd pochodzi jego nazwa. Wiertło cylindryczne może być używane jako wiertło ręczne. Wiertła cylindryczne mają kolec centrujący, który umożliwia wykonywanie otworów, wykraczających poza krawędź obrabianego przedmiotu.

Środkowce dwuostrzowe

Środkowce dwuostrzowe pod względem wyglądu i zastosowanie przypominają do wiertła cylindryczne. Używa się ich do nieprzelotowych płytkich otworów. Zamiast zwykłych ostrzy obwodowych mają widiowe ostrza nacinające.

Otwornice do drewna

Otwornice stosuje się do otworów o dużych średnicach do 210 mm. Wierci się nimi w drewnie oraz w materiałach drewnopochodnych. Na rynku dostępne są otwornice do drewna wykonane z różnych materiałów. Najsolidniejsze będą pokryte węglikiem spiekanym.

Frezy drewna

Frezy drewna ścinowe używane są do obróbki drewnianych powierzchni płaskich, rowków oraz wręgów o wymiarze równym szerokości ostrza. Powstają przy ich użyciu płytkie otwory. Frezy mogą być stosowane do wiercenia ręcznego.

Wiertła ślimakowe

Wiertło ślimakowe występuje jako samodzielne narzędzie do wiercenia ręcznego niedużych otworów w drewnie. Stosuje się je w ręcznych wiertarkach korbowych. Służą one do wiercenia otworów o średnicy do 7 mm.

Wiertła puszkowe

Innymi wiertłami do drewna są wiertła puszkowe. Wiertła puszkowe służą przede wszystkim do wiercenia w płytach wiórowych oraz w laminowanych płytach MDF. Wiertła puszkowe mają stalowy korpus, a ich krawędzie skrawające wykonane są z węglika wolframu. Kieł centrujący chroni przed przemieszczaniem się wiertła.

Wiertło z pogłębiaczem

Na rynku można również spotkać specjalne wiertło z pogłębiaczem do drewna. Pogłębiacz do drewna może mieć formę walcową lub stożkową. Może być stosowany jako nakładka na wiertło lub jako wiertło z pogłębiaczem.

Wiertło samocentrujące

Innym wiertłem do drewna jest wiertło samocentrujące. Ma ono zastosowanie przede wszystkim w przemyśle meblarskim. Używa się go do montażu prowadnic szuflad lub zawiasów. Ma ono tą zaletę, że jego konstrukcja umożliwia dokładne wycelowanie w środek otworu.

Wiertło do drewna - producenci, ceny

Sprawdź ceny polecanych wierteł

Wiertła do drewna można zakupić jako pojedyncze egzemplarze oraz jako zestaw wierteł. Wśród producentów warto zwrócić uwagę na wiertła takich producentów jak m.in. Bosch, Alpen, Metabo, Makita, czy Würth. Pojedyncze wiertła do drewna to cena od ok. 6 zł. Natomiast zestaw wierteł do drewna to koszt od ok. 50 zł.

Istnieje wiele różnych wierteł służących do obróbki drewna. Różnią się one pomiędzy sobą wieloma parametrami, jak również sposobem ich zastosowania. Innych wierteł użyjemy do wiercenia płytkich otworów, innych do głębokich, inne wiertła przydadzą się do otworów szerokich, inne do wąskich.

Najlepsze promocje w sklepach - sprawdź ceny!

Ocena: 3,9/5 (głosów 10)
, aktualizacja 3 sierpnia 2019
Zobacz więcej artykułów na temat:
wiertarka wiertła złota rączka drewno konstrukcyjne
Komentarze
Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Rozwiertak stożkowy do metalu - rodzaje, zastosowanie, popularni producenci, porady przy wyborze
Rozwiertak stożkowy do metalu - rodzaje, zastosowanie, popularni producenci, porady przy wyborze
Rozwiertak nastawny - rodzaje, zasada działania, zastosowanie, popularni producenci
Rozwiertak nastawny - rodzaje, zasada działania, zastosowanie, popularni producenci
Wiertło widiowe - rodzaje, opinie, ceny, zastosowanie, oznaczenia
Wiertło widiowe - rodzaje, opinie, ceny, zastosowanie, oznaczenia
Rozwiertak - rodzaje, zastosowanie, wiodący producenci, ceny, porady
Rozwiertak - rodzaje, zastosowanie, wiodący producenci, ceny, porady
Wiertła do betonu i żelbetu - rodzaje, ceny, opinie
Wiertła do betonu i żelbetu - rodzaje, ceny, opinie
Wiertło do konfirmatów - rodzaje, opinie, ceny, polecani producenci, zastosowanie
Wiertło do konfirmatów - rodzaje, opinie, ceny, polecani producenci, zastosowanie
Wiertła stożkowe stopniowe do metalu - zastosowanie, opinie, polecani producenci
Wiertła stożkowe stopniowe do metalu - zastosowanie, opinie, polecani producenci
Wiertło koronowe - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, polecani producenci
Wiertło koronowe - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, polecani producenci
Wiertła SDS - zastosowanie, ceny, opinie, wiodący producenci
Wiertła SDS - zastosowanie, ceny, opinie, wiodący producenci
Wiertła do metalu - rodzaje, opinie, ceny, przegląd najlepszych produktów
Wiertła do metalu - rodzaje, opinie, ceny, przegląd najlepszych produktów
Najlepsze wiertło do płytek - rodzaje, opinie, ceny, producenci, porady które wybrać
Najlepsze wiertło do płytek - rodzaje, opinie, ceny, producenci, porady które wybrać
Wiertła kobaltowe - zastosowanie, opinie, ceny, polecani producenci
Wiertła kobaltowe - zastosowanie, opinie, ceny, polecani producenci
Wiertła do stali nierdzewnej - rodzaje, producenci, ceny, oznaczenia
Wiertła do stali nierdzewnej - rodzaje, producenci, ceny, oznaczenia
Wiertła diamentowe - rodzaje, opinie, ceny, zastosowanie, najlepsi producenci
Wiertła diamentowe - rodzaje, opinie, ceny, zastosowanie, najlepsi producenci
Wiertła do gresu - rodzaje, ceny, opinie, popularni producenci, co wybrać?
Wiertła do gresu - rodzaje, ceny, opinie, popularni producenci, co wybrać?
Wiertło do szkła - rodzaje, ceny, opinie, popularni producenci, porady, które wybrać
Wiertło do szkła - rodzaje, ceny, opinie, popularni producenci, porady, które wybrać
Popularne rodzaje wierteł - piórowe, koronowe, kręte i inne popularne typy
Popularne rodzaje wierteł - piórowe, koronowe, kręte i inne popularne typy
Młotowiertarka – co jest najważniejsze, gdy wybieramy takie narzędzie?
Młotowiertarka – co jest najważniejsze, gdy wybieramy takie narzędzie?
Wiertarka udarowa - przegląd  najlepszych  produktów
Wiertarka udarowa - przegląd najlepszych produktów
Młotowiertarka – jakie urządzenie wybrać?
Młotowiertarka – jakie urządzenie wybrać?
Najlepsza wiertarka stołowa - ranking produktów, ceny, opinie, porady
Najlepsza wiertarka stołowa - ranking produktów, ceny, opinie, porady
Wiertła do różnych zastosowań - które wybrać?
Wiertła do różnych zastosowań - które wybrać?

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij