Wiertła do różnych zastosowań - które wybrać?

Wiertarki dostępne w sprzedaży handlowej różnią się od siebie mocą, jakością wykonania oraz ceną. Jednak nawet najlepszej jakości elektronarzędzia nie spełnią swojego zadania bez dobrze dobranego wiertła. Dlatego w poniższym artykule opiszemy jak wybrać wiertła do różnych zastosowań.

Szukasz sprawdzonych firm remontowo-budowlanych? Wypełnij ten formularz i otrzymaj oferty od rzetelnych wykonawców.

Wiertła do różnych zastosowań

Wybieramy najlepsze wiertło do drewna

Drewno jest bardzo popularnym materiałem, które wykorzystujemy w pracach wykończeniowych i meblarskiej. Wiertło powinno być dobrze dopasowane do twardości tego materiału, a także średnicy otworu, który chcemy wykonać. W ofertach handlowych znajdziemy wiele typów wierteł do drewna.Poszczególne modele różnią się od siebie wielkością, twardością oraz specyfiką pracy. Wśród najpopularniejszych produktów wyróżniamy:

 • Wiertła kręte – najpopularniejsze wśród wierteł dostępnych w ofertach rynkowych. Ich budowa zawsze wygląda tak samo. Dwa zwoje (ułożone śrubowo) kończą się ostrzami skrawającymi. Równolegle do nich biegną dwa rowki, które odprowadzają wióry powstające podczas wiercenia. Tego typu wiertło do drewna może być z powodzeniem wykorzystane do prac wykończeniowych, a także do rozwiercania i pogłębiania otworów. Zaletą wierteł krętych jest duża precyzja wiercenia. Możemy wiercić nimi otwory o średnicy od 3 do 30 mm, przy głębokości do 150 mm.
 • Płaskie wiertło do drewna – nazywamy je też łopatkowymi bądź piórkowymi. Tego typu wiertła służą do wykonywania otworów o większych średnicach. Nie są tak precyzyjne jak wiertła kręte, jednak świetnie sprawdzają się do tworzenia otworów o średnicy dochodzącej do 45 mm. Budowa wiertła płaskiego jest dosyć prosta. Dwa zwoje/ostrza ułożone są prosto, a wiertło nie posiada rowków odprowadzających wiór.
 • Wiertła spiralne (świdry) – akcesoria przystosowane do wiercenia otworów o dużych średnicach i głębokościach. Tego typu wiertło do drewna posiada jeden spiralny zwój zakończony ostrzem, a także pojedynczy rowek do odprowadzania wiór. Cechą charakterystyczną wierteł spiralnych jest obecność stożka centrującego. Stożek wciąga wiertło w drewno, stabilizuje je i umożliwia bezproblemowe wykonanie otworu. Średnica wiertła spiralnego dochodzi do 40 mm, a jego długość niejednokrotnie przekracza pół metra. Dzięki temu jesteśmy w stanie wywiercić głębokie otwory w balach, deskach czy drewnianych kłodach.
 • Wiertło do konfirmatów – konfirmaty to specyficzne wkręty stosowane w przemyśle meblarskim. Ich zastosowanie wymaga użycia odpowiednich wierteł, które nadają się do wiercenia w płytach wiórowych, sklejce, a także w litym drewnie. Standardowe wiertła do konfirmantów posiadają 3 stopnie i są dostępne w dwóch rozmiarach.
 • średnicy 4,2/6,4/10
 • średnicy 4,8/7/10,5

Pierwsza średnica oznacza rozmiar ostrza prowadzącego, druga to oznaczenie średnicy konfirmatów. Trzecia rozmiar sugeruje średnicę fazy pod łeb wkrętów. Powyższe rozmiary wierteł do konfirmatów pasują do najczęściej stosowanych wkrętów o rozmiarach 6,4 x 50 mm oraz 7 x 50 mm.

Wybieramy wiertło do metalu

Wiertła do różnych zastosowań - które wybrać? 2

Wiertła do drewna nie nadają się do wiercenia w metalu. Narzędzia te są zbyt miękkie, a ich kąt wierzchołkowy jest zbyt niski. Dużym utrudnieniem byłaby też obecność środka centrującego, który uniemożliwiłby równomierne wykonanie otworu w metalu.  Do prac w tym tworzywie lepiej wybrać:

 • Wiertła uniwersalne – jak nazwa wskazuje nadają się do wiercenia w drewnie, metalu oraz tworzywach sztucznych. Tego typu wiertła przeważenie wykonuje się ze stali. Można nimi nawiercać otwory w aluminium, miedzi, mosiądzu i innych metalach miękkich. Wiertła uniwersalne sprawdzają się do użytku domowego. Nie są rozwiązaniem dla majsterkowiczów oczekujących dużej precyzji oraz wytrzymałości.
 • Wiertła HSS – czyli produkty wykonane ze stali szybkotnącej. Wiertła HSS bardzo popularne i świetnie nadają się do wiercenia otworów w metalu drewnie i tworzywach sztucznych. W ofertach handlowych znajdziemy zwykłe, walcowe wiertła HSS bez korekcji ścinu. Nadają się do wiercenia otworów w stali, żeliwie szarym, a także w tworzywach sztucznych. Nieco lepszej jakości wiertła HSS są już wykonane metodą pełnego szlifowania i posiadają korekcję ścinu. HSS zapewniają większą precyzję oraz prostolinijność wierceń. Nadają się do profesjonalnego użytkowania. Pełne szlifowanie wiertła HSS umożliwia też zastosowanie wyższej prędkości wiercenia oraz szybszego posuwu.
 • Wiertła kobaltowe – nadają się do profesjonalnego zastosowania w miękkich i twardych metalach. Wiertła kobaltowe są do sześciu razy bardziej odporne niż ich odpowiedniki wykonane ze zwykłej stali. Dodatkowa powłoka kobaltu utwardza ostrze i ułatwia wykonanie otworów w twardym materiale. W ofertach handlowych znajdziemy także wiertła kobaltowe z domieszką HSS. Możemy nimi wiercić otwory w stali stopowej, stali węglowej, stali nierdzewnej, szarym żeliwie, stali kwasoodpornej, stali żaroodpornej oraz w spiekach żelaza.
 • Wiertła tytanowe – powleczone azotkiem tytanu. Bardzo twarde i wytrzymałe. Nadają się do wiercenia otworów w najtwardszych metalach np. brąz utwardzony żeliwo ciągliwe. Produkty tytanowe są jeszcze twardsze niż wiertła kobaltowe i nadają się do bardzo precyzyjnej obróbki metalu. Ich cenioną zaletą jest także odporność na ścieranie, która znacznie podnosi żywotność ostrzy.
 • Wiertła stożkowe – nadają się do precyzyjnego rozwiercania, nawiercania i centrowania we wszystkich rodzajach blach, metali nieżelaznych, w tworzywach sztucznych oraz stali szlachetnej. Maksymalna grubość tworzywa to 4 mm. Wiertła stożkowe mogą posiadać dodatkowe stopniowanie, które jeszcze bardziej zwiększają możliwości ich wykorzystania. Tego typu produkty znajdują swoje zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, a także w budownictwie maszyn. Wiertło stożkowe pozwala na wykonanie szybkich, a jednocześnie bardzo dokładnych obróbek.  Lepszej jakości produkty posiadają dodatkową powłokę z tytanu. Jej zadaniem jest zwiększenie wytrzymałości oraz żywotności wiertła.

Najpopularniejsze wiertła do betonu i kamienia

Wiertła widiowe nadają się do wszystkich rodzajów betonu i cegły. Należy dobierać je pod kątem specyfiki materiału, w którym chcemy wywiercać otwory. Wszystkie wiertła widiowe odznaczają się masywnym kształtem i posiadają charakterystyczną spiralę z pojedynczym rowkiem. Najtańsze narzędzia produkuje się ze stali narzędziowej, która skutecznie wywierci otwory w betonie i cegle. Średnica takiego wiertła widiowego wynosi od 3 do ponad 35 mm.

Wiercenie w twardych materiałach (np. w kamieniu) wymaga zastosowania wierteł z dodatkowymi wzmocnieniami. W ofertach producentów znajdziemy.

 • Wiertła z węglików spiekanych – są bardzo wytrzymałe i umożliwiają wiercenie w najtwardszych materiałach. Główka z węglika spiekanego nadaje się do wiercenia w zwartych kamieniach i betonie. Ostrze skutecznie kruszy materiał (przy wykorzystaniu udaru) i zapewnia precyzyjne wykonanie otworu. Przyjmujemy, że wiertła widiowe z węglików nadają się do pracy z kamieniem naturalnym, żelbetonem, murem i innymi twardymi materiałami.
 • Wiertła diamentowe – nadają się do wiercenia na sucho w betonie, żelbetonie murze, wapieniu i innych kamieniach naturalnych. W zależności od swojej specyfiki, wiertła diamentowe mogą być wykorzystane do wykonania precyzyjnych nawierceń, a także większych otworów. W ofertach producentów znajdziemy też specjalistyczne wiertła diamentowe o koronowym kształcie.

Wiertła koronowe nadają się do wiercenia w betonie, kamieniu, a nawet w asfalcie. Ich ostrza tnące znajdują się jedynie na obwodzie wykonywanego otworu. Tego typu wiertła przypominają swoim kształtem tubę i są w stanie wyciąć otwór o średnicy od 10 do 1200 mm. Standardowa długość to 450 mm.

Warto zaznaczyć, że wszystkie wiertła diamentowe są niemal niezniszczalne. Po stępieniu ostrza możemy poddać je ponownej regeneracji.

Wiertła do szkła

Precyzyjne wykonanie otworu w szkle wymaga zastosowania dedykowanego wiertła. Najlepszym wyborem będą wiertła diamentowe, które pozwalają na dużą precyzję. Do prac najczęściej wykorzystujemy wiertła o budowie stożkowej. Jednak w ofertach producentów znajdziemy także produkty rurowe oraz płetwowe.

 • płetwowe wiertła do szkła – główka ostrza posiada charakterystyczną trójkątną płetwę, która precyzyjnie nawierca otwory o niewielkiej średnicy. Tego typu produkty nadają się zarówno do wiercenia w szkle jak i ceramice.
 • rurowe wiertła do szkła – mają nieco większą średnice, co pozwala na wykonanie na sucho otworów o większych rozmiarach. Mogą być to wiertła diamentowe lub wykonane z węglika spiekanego.

Wybierając wiertła do szkła musimy pamiętać o konieczności ich intensywnego chłodzenia podczas pracy.  Najczęściej stosowanym czynnikiem chłodzącym pozostaje woda.

Pamiętajmy o sprawdzeniu mocowania wierteł

Przed zakupem wiertła powinniśmy sprawdzić rodzaj mocowania, który będzie pasował do naszego urządzenia. Współczesne wiertarki mogą być wyposażone w uchwyt walcowy (stosowany w wiertarkach z mocowaniem szybko zaciskowym), uchwyt SDS Plus (często stosowany w młotowiertarkach), uchwyt wtykowy (przeważnie znajduje zastosowanie w niewielkich wkrętarkach).

Ocena: 4,4/5 (głosów 8)
, aktualizacja 10 czerwca 2019
Komentarze
Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Otwornice do gresu – rodzaje, ceny, opinie, najlepsze produkty
Otwornice do gresu – rodzaje, ceny, opinie, najlepsze produkty
Rozwiertak stożkowy do metalu - rodzaje, zastosowanie, popularni producenci, porady przy wyborze
Rozwiertak stożkowy do metalu - rodzaje, zastosowanie, popularni producenci, porady przy wyborze
Rozwiertak nastawny - rodzaje, zasada działania, zastosowanie, popularni producenci
Rozwiertak nastawny - rodzaje, zasada działania, zastosowanie, popularni producenci
Wiertło widiowe - rodzaje, opinie, ceny, zastosowanie, oznaczenia
Wiertło widiowe - rodzaje, opinie, ceny, zastosowanie, oznaczenia
Rozwiertak - rodzaje, zastosowanie, wiodący producenci, ceny, porady
Rozwiertak - rodzaje, zastosowanie, wiodący producenci, ceny, porady
Wiertła do betonu i żelbetu - rodzaje, ceny, opinie
Wiertła do betonu i żelbetu - rodzaje, ceny, opinie
Wiertło do konfirmatów - rodzaje, opinie, ceny, polecani producenci, zastosowanie
Wiertło do konfirmatów - rodzaje, opinie, ceny, polecani producenci, zastosowanie
Wiertła stożkowe stopniowe do metalu - zastosowanie, opinie, polecani producenci
Wiertła stożkowe stopniowe do metalu - zastosowanie, opinie, polecani producenci
Wiertło koronowe - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, polecani producenci
Wiertło koronowe - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, polecani producenci
Wiertła SDS - zastosowanie, ceny, opinie, wiodący producenci
Wiertła SDS - zastosowanie, ceny, opinie, wiodący producenci
Wiertła do metalu - rodzaje, opinie, ceny, przegląd najlepszych produktów
Wiertła do metalu - rodzaje, opinie, ceny, przegląd najlepszych produktów
Wiertła do drewna - piórowe, łopatkowe i nie tylko - rodzaje, ceny, opinie, porady
Wiertła do drewna - piórowe, łopatkowe i nie tylko - rodzaje, ceny, opinie, porady
Najlepsze wiertło do płytek - rodzaje, opinie, ceny, producenci, porady które wybrać
Najlepsze wiertło do płytek - rodzaje, opinie, ceny, producenci, porady które wybrać
Wiertła kobaltowe - zastosowanie, opinie, ceny, polecani producenci
Wiertła kobaltowe - zastosowanie, opinie, ceny, polecani producenci
Wiertła do stali nierdzewnej - rodzaje, producenci, ceny, oznaczenia
Wiertła do stali nierdzewnej - rodzaje, producenci, ceny, oznaczenia
Wiertła diamentowe - rodzaje, opinie, ceny, zastosowanie, najlepsi producenci
Wiertła diamentowe - rodzaje, opinie, ceny, zastosowanie, najlepsi producenci
Wiertła do gresu - rodzaje, ceny, opinie, popularni producenci, co wybrać?
Wiertła do gresu - rodzaje, ceny, opinie, popularni producenci, co wybrać?
Wiertło do szkła - rodzaje, ceny, opinie, popularni producenci, porady, które wybrać
Wiertło do szkła - rodzaje, ceny, opinie, popularni producenci, porady, które wybrać
Świder do drewna - opinie, rodzaje, popularni producenci, ceny
Świder do drewna - opinie, rodzaje, popularni producenci, ceny
Popularne rodzaje wierteł - piórowe, koronowe, kręte i inne popularne typy
Popularne rodzaje wierteł - piórowe, koronowe, kręte i inne popularne typy
Młotowiertarka – co jest najważniejsze, gdy wybieramy takie narzędzie?
Młotowiertarka – co jest najważniejsze, gdy wybieramy takie narzędzie?
Wiertarka udarowa - przegląd najlepszych produktów
Wiertarka udarowa - przegląd najlepszych produktów
Młotowiertarka – jakie urządzenie wybrać?
Młotowiertarka – jakie urządzenie wybrać?
Najlepsza wiertarka stołowa - ranking produktów, ceny, opinie, porady
Najlepsza wiertarka stołowa - ranking produktów, ceny, opinie, porady
Jak nie przewiercić kabla w ścianie?
Jak nie przewiercić kabla w ścianie?
Wiercenie w betonie – zrób to sam!
Wiercenie w betonie – zrób to sam!
Przewiercony przewód elektryczny w ścianie - jak go naprawić?
Przewiercony przewód elektryczny w ścianie - jak go naprawić?

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij