Wiertła kobaltowe - charakterystyka

Wiertła do metalu kobaltowe produkowane są ze stali chromo-wanadowej szybkotnącej z 5-procentową domieszką kobaltu. Zawartość kobaltu przekłada się na możliwość zastosowania większych prędkości skrawania przy mniejszym posuwie.

Wiertła wykonane z szybkotnącej stali kobaltowej posiadają specyficzne właściwości. Charakteryzują je:

  • duża odporność na ścieranie,
  • twardość w przedziale 62-64 HRC,
  • możliwość obróbki materiałów o dużej twardości nawet do 37 HRC,
  • wysoka temperatura odpuszczania, dzięki czemu istnieje możliwość zastosowania ich w trudnych warunkach skrawania przy wysokich temperaturach. Sprawdź także w tym artykule, co warto wiedzieć o wiertarce udarowej.

Dzięki tym właściwościom mogą być stosowane jako wiertła do stali, do twardej stali, wiertła do stali nierdzewnej lub nawet jako wiertła do betonu. Narzędzia, które produkowane są ze stali szybkotnącej z domieszką kobaltu najczęściej mają barwę ciemnopomarańczową, można również spotkać tego typu wiertła o tradycyjnym srebrnym kolorze. Większą twardością od nich cechują się jedynie wiertła tytanowe.

Ostrzenie wierteł kobaltowych najlepiej prowadzić na specjalnej maszynie przy prędkościach szlifowania 16-20 m/s, natomiast wielkość posuwu powinna się zamykać w 0,02 - 0,03 mm przy dosuwie ręcznym. Ostrzenie wierteł kobaltowych warto przeprowadzić przy pomocy ściernic borazonowych. Więcej na temat wierteł znajdziesz w tym artykule.

Wiertła do metalu kobaltowe - rodzaje, oznaczenia

Kobaltowe wiertła do metalu można podzielić ze względu rodzaje uchwytów:

  • z uchwytem walcowym
  • z uchwytem stożkowym z płetwą Morse’a
Wiertła kobaltowe są bardzo wysokiej jakości. Mają świetne opinie ze względu na trwałość i szerokie zastosowanie.
Wiertła kobaltowe - zastosowanie, opinie, ceny, polecani producenci

Wiertła kobaltowe z chwytem walcowym mają następujące oznaczenia:

  • NWKa DIN-338, czyli wiertła kręteprawo tnące, są one najczęściej spotykane, można ich użyć w typowych wiertarkach ręcznych, jak również w maszynach obróbkowych,
  • NWKb DIN-340, czyli wiertła kręte prawotnące długie,
  • NWKp DIN-1869, czyli wiertła kręte prawotnące bardzo długie.

Natomiast wiertła kobaltowe posiadające uchwyt stożkowy z płetwą Morse’a oznaczamy następująco:

Polecane wiertła - ceny was zaskoczą!

  • NWKc DIN-345 są to wiertła prawotnące, najczęściej spotykane, do stosowania w maszynach obróbkowych takich jak: wiertarki stołowe, tokarki oraz frezarki,
  • NWKy DIN-341 to z kolei wiertła prawotnące długie oraz bardzo długie.

Oznaczenia dla stali szybkotnącej kobaltowej to: HSS-E, HSSE, HSS Co, M35, P6M5K5 oraz oznaczenia wg. normy polskiej: SK5, SK5M, SK5MC, SK8M, SK5V, SK10V. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź w tym artykule, jakie elektronarzędzia warto mieć.

Polecane modele wiertarek - sprawdź ceny!

Wiertła do metalu kobaltowe - opinie, producenci, cena

Wiertła kobaltowe mają bardzo dobrą opinię, pomimo tego, że muszą być chłodzone w trakcie pracy. Największy na świecie producent wierteł kobaltowych to DeWalt. Oprócz firmy DeWalt warto zakupić tego typu wiertła produkowane przez Hutę Baildon z Katowic. Cena wierteł kobaltowych to przedział od ok. 5 do ok. 50 zł za sztukę. Jeśli zainteresował cię temat wierteł, więcej informacji znajdziesz w tym miejscu.

Wiertła kobaltowe to jedne z najtwardszych i najbardziej wytrzymałych wierteł. Można je stosować do stali, metali twardych lub betonu. Większymi twardością, solidnością i wytrzymałością od wierteł kobaltowych charakteryzują się jedynie wiertła tytanowe.

ikona podziel się Przekaż dalej