Wiertło stożkowe stopniowe - podstawowe informacje

W przypadku obróbki metalu oraz blachy korzysta się najczęściej z tradycyjnych wierteł spiralnych. Innym rozwiązaniem do obróbki tego rodzaju materiałów są wiertła stopniowe. Jest to rozwiązanie bardzo skuteczne i praktyczne. Wiertło stożkowe stopniowe doskonale radzi sobie z bardzo cienką blachą, z blachą stalową, metalowymi rurami oraz z przedmiotami z metali nieżelaznych.

Bardzo istotnym parametrem wierteł jest kąt wierzchołkowy. Parametr ten odpowiada za długość krawędzi skrawających. Im kąt jest mniejszy, tym większa jest długość krawędzi skrawających wiertła. W związku z tą zależnością przy wierceniu otworów w bardzo cienkich blachach, najlepiej stosować wiertła, które mają duży kąt wierzchołkowy. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, przeczytaj ten artykuł o wiertłach do gresu.

Niestety, bardzo często otwory, które zostały wykonane przy użyciu takiego rodzaju wierteł, wymagają dodatkowej obróbki. Może się okazać, że trzeba jeszcze usunąć zadziory lub przeprowadzić fazowanie krawędzi. Wiertło stopniowe to rozwiązanie, które umożliwia wykonanie najlepszego możliwego otworu w cienkiej blasze.

Wiertło stożkowe stopniowe - budowa, działanie i rodzaje

Wiertło stopniowe charakteryzuje się specjalną budową geometryczną, która odróżnia je od typowych wierteł. Wiertło stożkowe stopniowe składa się z dwóch ostrzy. Pierwsze, dolne ostrze, ma za zadanie nawiercanie oraz wywiercenie otworu. Przyjęło się, że wysokość tego pierwszego ostrza wyznacza grubość blachy, jaka może być obrabiana przez to ostrze. Materiał, który obrabiamy powinien być nieco cieńszy niż wysokość tego pierwszego ostrza. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, przeczytaj także ten artykuł o popularnych rodzajach wierteł.

Konstrukcja, jeśli chodzi wiertła stopniowe, polega również na tym, że podczas pracy szybko włączają się kolejne 2 ostrza boczne, które są rozmieszczone symetrycznie. Te ostrza to krawędzie skrawające w tego typu wiertłach. Zasada działania wierteł stopniowych przypomina nieco frezy. W przypadku przewiercania tym wiertłem blachy na wylot mają udział wyłącznie ostrza boczne.

Polecane wiertarki do remontu - sprawdź ceny!

Dużą zaletą, jeśli chodzi o wiertła stopniowe jest to, że centruje się ono i dzięki temu umożliwia przygotowanie otworu bez wcześniejszego, dodatkowego nawiercania. Ta funkcja umożliwia wiercenie w rurach. Pomimo tego, że powierzchnia rury jest obła, trakcie pracy wiertło nie obsuwa się i nie ucieka. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także te zebrane artykuły o różnych wiertłach.

Wiertła stożkowe schodowe do metalu mają bardzo wiele zastosowań. Najbardziej popularni producenci zbierają świetne opinie i mają szerokie zastosowanie.
Wiertła stożkowe stopniowe do metalu - zastosowanie, opinie, polecani producenci

Budowa wiertła stopniowego ma kształt stożkowy oraz charakteryzuje się wyfrezowaną średnicą stopni. Dzięki takiej budowie za pomocą jednego wiertła można wykonywać otwory o różnych średnicach. Każdy stopień posiada cyfrowe oznaczenie średnicy. Swoim wyglądem wiertła te przypominają szereg metalowych krążków, które są za sobą połączone i ustawione od najmniejszego do największego i tworzą stożek.

Budowa taka pozwala na pominięcie etapu nawiercania przy tworzeniu otworów o oczekiwanej przez nas średnicy. Wiertło stopniowe pozwala również rozwiercać i poszerzać już istniejące otwory. Dzięki temu wiertło stożkowe jest bardzo popularne przy jako narzędzie do blachy. Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj ten artykuł o wiertłach do szkła.

Wiertło stożkowe stopniowe - producenci, cena

Wiertło stożkowe produkują m.in. takie firmy jak. Wiertła wielopoziomowe osiągają znaczne ceny Cena pojedynczego wiertła stożkowego wynosi do ok. 100 zł do nawet ok. 580 zł. Jednak dzięki swojej budowie i właściwościom nie istnieje potrzeba zakupu zestawu takich wierteł.


Polecane wiertła - ceny was zaskoczą!

Wiertło wielostopniowe pozwala utworzyć otwór w blasze bez tworzenia się zbędnych nierówności i zadziorów. Wiertło stożkowe pozwala na uniknięcie punktowania i nawiercać. Stosowanie tego wiertła umożliwia użycie w jednej operacji: centrowania, wiercania nowych otworów i rozwiercania już istniejących. Jedno wiertło choinkowe umożliwia wywiercenie otworów, które mogą mieć różne średnice. Jeśli szukasz innych wierteł, przeczytaj także ten artykuł o świdrze do drewna.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny