Wiertła do szkła i do ceramiki - materiały, rozmiary, oznaczenia

Wybierając wiertło do szkła i do ceramiki musimy pamiętać o tym, aby było to odpowiednie wiertło, gdyż źle dobrane może sprawić, że szybko zostanie uszkodzone, a materiał, na którym będziemy pracować może pękać. W przypadku wiertarek najczęściej stosuje się wiertła z uchwytem walcowym, cylindrycznym lub sześciokątnym. Natomiast do młotowiertarek z reguły używa się uchwytów SDS-Max lub SDS-Plus. Więcej na temat wierteł znajdziesz w tym artykule.

Innymi istotnymi parametrami wierteł są ich wymiary. Od nich zależy to, jak szeroki i głęboki otwór można wywiercić. Na rynku dostępne są właściwie wszystkie rozmiary wierteł do wiercenia w szkle, czy do płytek ceramicznych. Cechą, która wyróżnia wiertła do szkła i ceramiki od innych wierteł jest ich kształt. Posiadają one najczęściej końcówkę trójkątną, która wykonana jest z węglika spiekanego. Sprawdź także w tym artykule, co warto wiedzieć o wiertarce udarowej.

Polecane wiertarki do remontu - sprawdź ceny!

Kolejną niezmiernie ważną rzeczą, o której powinniśmy pamiętać przy wyborze wiertła do szkła jest materiał, z jakiego zostało ono wykonane. Do wiercenia w szkle hartowanym najlepsze są wiertła diamentowe.

Do wiercenia w szkle dedykowane są wiertła rurowe oraz płetwowe. Rurowe wiertło do szkła ma najczęściej kilkumilimetrową średnicę, dzięki czemu umożliwia wiercenie otworów o dużych rozmiarach. Natomiast wiertła płetwowe są produkowane z węglika spiekanego, dzięki czemu sprawdzą się one również jako wiertła do płytek ceramicznych. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź w tym artykule, jakie elektronarzędzia warto mieć.

Wiertła są bardzo ważnym akcesorium. Warto mieć co najmniej kilka, nawet kilkanaście różnych: wietrła do szkła, do betonu, do drewna czy do metalu.
Wiertło do szkła - rodzaje, ceny, opinie, popularni producenci, porady, które wybrać

Wiertło do betonu - rodzaje

Do wiercenia w betonie, w kamieniu oraz w innych materiałach mineralnych dedykowane są wiertła z ostrzem widiowym wykonanym z węglika spiekanego HM, zakończone nasypem diamentowym oraz z płaską głowicą o podwójnym lub poczwórnym ostrzu.

Wiertła do betonu charakteryzuję się sposobem mocowania do elektronarzędzi przy pomocy uchwytów SDS-Max lub SDS-Plus. Wiertła do betonu różnią się od innych wierteł kątem wierzchołkowym. Wśród wierteł do betonu można znaleźć bardzo długie egzemplarze osiągające długość nawet 50 cm. Porady na temat wiertarek zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Wiertła do szkła, do ceramiki i do betonu - producenci, ceny

Najlepsze wiertła do szkła oraz ceramiki są wytwarzane przez takich producentów jak Bosch, Dewalt, Black&Decker;, Dedra oraz Yato. Ceny tego rodzaju wierteł, podobnie jak w przypadku każdych innych, zależą od rozmiarów oraz od materiału, z jakiego je wykonano. Cena pojedynczego wiertła do szkła lub ceramiki wynosi od ok. 3 zł do ok. 50 zł. Wśród wierteł do betonu można odnaleźć produkty takich firm jak m.in. Bosch, Würth, Makita, Fischer, czy Hilti. Ceny wierteł do betonu wynoszą od ok. 5 zł za najmniejsze wiertła do kilkuset złotych za bardzo długie wiertła. Każdego rodzaju wiertła można kupić pojedynczo lub w zestawach. Jeśli zainteresował cię temat wierteł, więcej informacji znajdziesz w tym miejscu.


Polecane wiertła - ceny was zaskoczą!

Gdy stajemy przed zadaniem wywiercenia otworu w szkle lub w ceramice, musimy dobrać odpowiednie wiertła do tego celu. Na szczęście nie jest to trudny wybór, gdyż wiertła tego typu charakteryzują się specjalną trójkątną końcówką, dzięki czemu łatwo je rozpoznamy. W przypadku szkła hartowanego, musimy pamiętać o tym, aby użyć wiertła diamentowego. Do wiercenia w betonie najlepsze będą wiertła z ostrzem widiowym lub wiertła diamentowe.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny