Wiertło koronowe - najważniejsze informacje

Wiertło koronowe jest specyficznym rodzajem wiertła. Od typowych wierteł odróżnia go budowa. W przeciwieństwie do nich nie posiada pojedynczego świdra charakterystycznego dla większości wierteł. Jego obszar roboczy tworzy specjalna końcówka w kształcie rury lub garnka, która pokryta jest ostrzem. Końcówka taka ma umożliwić wykonywanie otworów o dużych średnicach.

Wiertło koronowe z zakończeniem w postaci rury służy do wiercenia głębokich otworów. Wiertło rurowe może także posłużyć do wiercenia na wylot. Natomiast wiertła koronowe, które mają końcówkę w postaci garnka służą do wykonywania nieco płytszych otworów. Do wiertarek z reguły używa się wiertła z uchwytem cylindrycznym, walcowym lub sześciokątnym. Natomiast w przypadku młotowiertarek najczęściej stosowane są typy uchwytów SDS-Max lub SDS-Plus. Jeśli szukasz więcej porad, przeczytaj ten artykuł o wiertłach do gresu.

Wiertła koronowe mogą być wykonane ze stali, widiowe lub jako wiertła diamentowe. Można nimi wiercić w różnego rodzaju materiałach. Znakomicie sprawdzają się jako wiertła do betonu, gazobetonu, cegły, wiertła do metalu, wiertło do gresu, wiertło do innego rodzaju ceramiki oraz różnych kamieni, jak np. kamień naturalny, granit czy klinkier.

Rodzaje wierteł koronowych

Wiertła koronowe można podzielić ze względu na rodzaj materiału, w jakim mają pracować, ze względu na budowę, rodzaj chwytu oraz ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane. Ze względu na budowę wyróżniany takie rodzaje wierteł koronowych, jak ciężkie i lekkie oraz wiertła rurowe i mające końcówkę w kształcie garnka. Koronowe wiertło rurowe służy do wykonywania bardzo głębokich otworów, nawet przelotowych. Wiertło z końcówką w kształcie garnka pozwala na wykonanie płytszych otworów. Rurowe wiertło ma zwykle kilkumilimetrową średnicę. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, przeczytaj także ten artykuł o popularnych rodzajach wierteł.

Polecane wiertarki do remontu - sprawdź ceny!

Wiertło koronowe ciężkie wykorzystywane jest do wiercenia bardzo dużych otworów, których średnica może wynosić 35-150 mm. Mogą one być intensywnie użytkowane nawet w bardzo twardych materiałach. Wiertło koronowe lekkie natomiast służy do szybkiego wiercenia mniejszych otworów o średnicach 30-80 mm. Lekkie wiertła koronowe mogą służyć jako wiertła do betonu, do cegły, do granitu, do kamienia oraz do płyty gipsowo-kartonowej.

Wiertło koronowe służy do robienia większych otworów w kamieniu, betonie lub innych tego rodzaju materiałów.
Wiertło koronowe - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, polecani producenci

Koronowe wiertła diamentowe są bardzo dobrym rozwiązaniem do wiercenia w gresie, w szkle, w każdego rodzaju glazurze oraz jako wiertło koronowe do betonu. Wiertła diamentowe z zakończeniem koronowym pozwalają na tworzenie bardzo dużych otworów w bardzo twardych materiałach. W przypadku wiercenia w gresie, który jest materiałem charakteryzującym się bardzo dużą twardością, konieczne są koronki, otwornice diamentowe. Diament zapewnia tu bardzo dużą odporność na ścieranie, poprzez co narzędzia nie ulegają zniszczeniu. W gresie można wiercić metodą na sucho (jest ona mniej precyzyjna) lub na mokro (umożliwia ona większą estetykę i dokładność obróbki). Jeśli szukasz innych wierteł, przeczytaj także ten artykuł o świdrze do drewna.

Wiertło koronowe do betonu, do cegły, do kamienia oraz do innych materiałów mineralnych powinno mieć końcówkę widiową wykonaną z węglika spiekanego HM lub być zakończone nasypem diamentowym. Do wiercenia w szkle powinniśmy użyć koronowe wiertła diamentowe, podobnie w przypadku ceramiki. Wiertła koronowe diamentowe znakomicie sprawdzą się także jako wiertła do metalu o różnych stopniach twardości.

Do wiercenia dużych otworów można także użyć tarcze diamentowe. Sprawdzają się one do obróbki bardzo twardych materiałów. Tarcze diamentowe można zastosować m.in. do ceramiki, betonu, metalu oraz materiałów kamiennych. Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj ten artykuł o wiertłach do szkła.

Cena wiertła koronowego, najlepsi producenci, opinie

Wiertła do koronowe dostępne są na rynku produkcji takich uznanych firm jak m.in. Bosch, Hilti, Rubi, Metabo, Dewalt, Black&Decker;, Dedra oraz Yato. Opinie na temat produktów tych firm są najlepsze. Cena wiertła koronowego zależy od kilku czynników, takich jak m.in. jego rozmiary, przeznaczenie oraz materiał z jakiego zostało wykonane. Cena pojedynczego wiertła koronowego wynosić może od ok. 12 zł przy najmniejszych rozmiarach do nawet kilkuset złotych przy bardzo dużych wiertłach koronowych diamentowych. Na rynku dostępne są także zestawy wierteł koronowych w cenie od ok. 100 zł. Tarcze diamentowe można nabyć już od ok. 11 zł za pojedynczą sztukę dostępne są także zestawy tarcz diamentowych w cenie od ok. 150 zł.


Polecane wiertła - ceny was zaskoczą!

Wiertła koronowe są specjalnym rodzajem wierteł, które umożliwiają wykonywanie otworów o bardzo dużych średnicach. Wiertła koronowe wykonane mogą być z różnego rodzaju materiałów, takich jak stal, mogą to być także wiertła widiowe lub diamentowe. Wiertłami koronowymi można pracować przy obróbce różnych materiałów, m.in. betonu, cegły, ceramiki, gresu czy metalu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny